Praktiski
Mājas

Piedāvā mājai kļūt drošākai un skaistākai0


Tandiri – dekoratīvas keramiskās pārnēsājamās maizes krāsnis.
Tandiri – dekoratīvas keramiskās pārnēsājamās maizes krāsnis.
Foto – Andris Ozoliņš

Katru gadu Ķīpsalas izstāžu zālē “BT1” organizē noderīgas mājas būvei un iekārtošanai veltītas izstādes. 32. starptautiskā būvniecības industrijas izstāde “Māja I” pagājušās nedēļas nogalē piedāvāja mājokļa drošības, energoefektivitātes un interjera risinājumus.

Galerijas nosaukums

Ekonomija un drošība

Siltās ziemas ir iemidzinājušas modrību. Nupat atkal pieredzējām, ka ziemai var būt arī kārtīgi “zobi”, un savos maciņos sajutām apkures izmaksu pieaugumu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina, ka pērn Latvijā tika reģistrēti 8714 ugunsgrēki, no kuriem 2587 tika dzēsti dzīvojamās mājās. Ik gadu vidēji ap 1400 ugunsgrēku izceļas tieši daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās un dzīvokļos. “Cilvēkiem trūkst praktiskas informācijas par ugunsdrošību mājokļos, kuros tie dzīvo, un aptaujas dati ļauj secināt, ka ēku apsaimniekotāji ir pasīvi šīs informācijas nodrošināšanā daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājiem. Cilvēku reālā rīcībspēja ugunsgrēka gadījumā ir apšaubāma,” secina “Gjensidige Latvija” risku inženieris Juris Puriņš. Lai situāciju uzlabotu, arī šogad turpinās akcija “Mājokļa drošības mēnesis 2018”, ko organizē “Gjensidige Latvija” sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Latvijas Ugunsdzēsības asociāciju un uzņēmumu “FN Serviss”.

Retro plītis un slēdži

Sadzīves tehnikas ražotāju salons “Elementi” izstādē demonstrēja ekskluzīvo “Smeg” “Dolce Stil Novo” gāzes plīti, kurai ir inovatīvi gāzes degļi, kuros liesma izplatās vertikāli uz augšu. Vertikālie degļi ir krietni efektīvāki nekā parastie gāzes plīts degļi. Dizains paredz arī virsmu karstumizturīgu titāna pārklājumu, kas nozīmē ērtu kopšanu un ilgu kalpošanu. Citā dizaina līnijā plīts virsmas elementi ir balti, kas virtuvē ienes savdabīgu vieglumu.

“Katra no firmas piedāvātām virtuves ierīcēm ir atsevišķs dizaina priekšmets ar savu īpašo, 50. gadu estētikas šarmu. To gadu dizaina līnijas tiek izmantotas dažādu firmu izstrādājumos, tomēr “Smeg” piedāvājums ir krietni plašāks, tajā ietilpst krietni vairāk virtuves ierīču – tējkannas, tosteri, galda mikseri, blenderi, sulu spiede, ledusskapis un citas ierīces, no kurām vairākas ir ieguvušas starptautisku dizaina konkursu godalgas,” stāsta Jānis Krūmiņš, “Elementi” pārdošanas vadītājs.

“Silman LV” stendā bija apskatāmi gan moderni lakoniskie “Berker” unikālā dizaina, gan personalizētā dizaina slēdži un rozetes, kuri tiek izgatavoti pēc individuāla pasūtījuma. “Silman LV” stendā plašā klāstā varēja iepazīties ar “retro” stila “Fontini” ražotajām slēdžu un rozešu kolekcijām. Vadu stiprināšanai ražotājs piedāvā speciālus porcelāna izolatorus, kuri harmoniski iekļaujas retro stila interjerā gan Rīgas centra dzīvoklī, gan privātmājā ārpus pilsētas. Kā vienu no jaunākajām kolekcijām, “Silman LV” direktors Uģis Kaspars piesaka “Fontini DO” sēriju, kura sevī apvieno retro stila funkcionalitāti un mūsdienu elektrofurnitūras dizaina aktuālās tendences.

Pie sen aizmirstiem jaunumiem var pieskaitīt izstādē pirmo reizi eksponētos tandirus – dekoratīvās keramiskās pārnēsājamās maizes krāsnis. Tās izgatavo no šamota vai akmens masas un apkurina ar malku. Krāsns 3 – 7 cm biezās sieniņas uzkarst, uzkrāj siltumu un produktu izkarsē no visām pusēm. Tajā secīgi var cept gaļu, dārzeņus un visu citu, ko kāro uzcept vai nokūpināt. Tandirs nav lēts, tomēr pietiekami grezns, eksotiks un var krietni atsvaidzināt pagalma izskatu.

Trešās paaudzes atslēgas

Durvju atslēgas attīstās. Vienkāršākās no tām ir mehāniskās, kas sastāv no atslēgas korpusa un slēdzenes. Pirms vairākiem gadiem nozares inženieri izgudroja, kā mehāniskās atslēgas padarīt efektīgākas, un tās papildināja ar elektronisko čipu. Elektroniskā signāla nolasītājs bija sapārots ar atslēgu un signāla devējs – ar slēdzeni. Atslēgām veidojās dubultdrošība – mehāniskā un elektroniskā. To vairs nevar atmūķēt bez elektroniskā koda ievadīšanas, kas stipri palielināja tās drošības līmeni.

Izmantojot gan elektronisko, gan mehānisko tehnoloģiju, “ABLOY” ir izveidojis dubultaizsargāto atslēgu “PROTEC CLIQ”. Mehānisko drošību īsteno ar rotējošo disku cilindra atslēgas mehānismu. Elektroniskā CLIQ tehnoloģija ļauj nodrošināt papildu drošību. Nākamais solis bija elektronisko kodu savienot ar datoru un izmantot attālinātu vadības iespēju ar mobilo telefonu elastīgi kontrolēt atslēgas piekļuves tiesības. “Šogad uzņēmums izstādē demonstrēja nākamo atslēgu attīstības soli, “CLIQ Connect”, kas ļauj kontrolēt piekļūšanu un pat atslēgas bloķēt no attāluma. Izmantojot sistēmu, var datorā nolasīt laikus, kad slēdzene tiek izmantota, tāpat var ieprogrammēt pieejas laikus, kad atslēgu var izmantot. Iespējama atslēgas koda sūtīšana uz mobilo telefonu reāllaikā – brīdī, kad tiek slēgtas durvis. Tas izslēdz atslēgas nozaudēšanas riskus,” stāsta Edgars Auziņš, “ASSA ABLOY Baltic” attīstības nodaļas vadītājs.

Videi draudzīgi jaunumi

LED apgaismojums ne tikai nostiprinās tirgū, ražošanai masveidā attīstoties, tas kļūst lētāks un kvalitatīvāks. Par to varēja pārliecināties izstādes debitantes, firmas “Elektrobase”, stendā aplūkojot beļģu “Bousval elektrique” produkciju. Tai skaitā arī labu LED apgaismojumu arsenālu, apaļas un kvadrāta formas virs apmetuma un zem apmetuma iebūvējamos LED paneļus, kas šobrīd tiek piedāvātas gan individuālajam, gan industriālajam būvētājam.

“Īpaši pircējus var interesēt ar pulti regulējamais apgaismojums (RGB) – galda lampa, lustra, spuldze vai dārza prožektors. Pults rada plašu iespēju mainīt gaismekļa toni un apgaismošanas režīmu. Piedevām tās ir ekonomiskas. Piemēram, galda lampas cena kopā ar pulti ir EUR 27,04. Vēl nesen tikai pults maksāja šādu summu!” stāsta Mārtiņš Silavs, “Elektrobase” LED nodaļas vadītājs.

Ekoloģiskums atrodams pat plastmasā. Par to varēja pārliecināties, aplūkojot savdabīgu videi draudzīgu risinājumu – “Moduleo” grīdas plāksnes, kuras piedāvāja “Estēts”. Tās pieder “recycling” izstrādājumu kategorijai, jo izgatavotas no otrreizēji izmantotas plastmasas, ar stiprinošām poliuretāna piedevām. Plāksnes karkasu veido divas kārtas stiklašķiedras auduma. Tās ir plānas un labi noder siltajām grīdām. Elastīgums ļauj mīkstināt soļu skaļumu. “Plāksnes pēc ārējā izskata precīzi atgādina koku un, pateicoties pretslīdes pārklājumam, ir īpaši piemērotas izmantošanai mitrās vietās, tādās kā vannasistaba un virtuve. Grīdas segums ir īpaši izturīgs un viegli kopjams,” stāsta tirdzniecības pārstāvis Sergejs Omeļčenko.

LA.lv