Praktiski
Mājas mīluļi

Pieci triki, kā atturēt tavu medīgo kaķi no putniņu slepkavošanas0

Foto – Fotolia

Nesodi par instinktiem!

Daudzās valstīs mājas kaķi ir vērā ņemams iemesls dārza putnu nāvei. Bet ar nelielu pielāgošanos ir iespējams radīt vidi, kas ir draudzīgāka un drošāka gan kaķiem, gan putniem.

Pēc stundām ilgas klīšanas pa apkaimi, mīļotais Melnis beidzot atgriežas mājas drošībā un siltumā. Bet dažreiz viņš neatgriežas viens. Dažreiz, par izbīli saimniekam, Melnis zobos atnes negribētu dāvanu – mirušu (vai vēl ļaunāk, pusdzīvu) dārza putnu.

Kaķi ir dzimuši plēsēji, tāpēc nav jēgas sodīt viņus par to, kas viņiem ir dabiski. Tā vietā saimniekiem ir jāpieņem, ka viņi ir atbildīgi par savu mājdzīvnieku un tā rīcību.

Zvaniņa pielikšana kaķa siksniņai ir vienkāršs un labi zināms veids, kā ierobežot palaidnības, kuras tavs mājdzīvnieks pastrādā, kamēr klīst ārpasaulē, bet tomēr ir daži ieteikumi, kurus apsvērt, lai vēl vairāk nodrošinātu un atturētu kaķus no klīšanas pa apkaimi pavisam.

Zaimošana? Daudziem kaķu īpašniekiem savu mīluļu brīvības ierobežošana var likties tāda. Bet sava kaķa ierobežošana ne tikai pasargā putnu dzīvības, bet nodrošina arī tava mājdzīvnieka drošību un veselību.

Klīstoši kaķi tiek pakļauti slimībām, sadursmēm ar auto un saķeršanos ar citiem kaķiem un dabu, nemaz nepieminot risku noklīst un pazust. Kaut arī aptuveni 30% suņu viņu īpašnieki atkal atrod, to pašu varētu teikt par mazāk nekā 5% kaķu.

Apsverot to visu, neļaut savam kaķim doties ārpasaulē nepieskatītam liekas daudz labāk – izglābt dzīvību gan putniem un, iespējams, arī Melnim. Bet kaķi ir zināmi kā brīvās dvēseles. Vai tos jebkad varēs pārliecināt nodoties iekštelpu dzīvei? Atbilde ir – jā.

Galerijas nosaukums

Ievies pārmaiņas pakāpeniski

Daudzi kaķu eksperti piekrīt, ka pakāpeniska pieeja iekštelpu dzīvei ir vislabākā. Ja tavs kaķis pašlaik lielāko daļu laika pavada ārpasaulē, ienes to iekšpusē arvien ilgākus periodus.

Ja tu vari sinhronizēt pārejas periodu ar ziemas sākumu, jo labāk – kaķi dod priekšroku siltām, sausām vietām. Līdz laikam, kad atkal būs pavasaris, tavs kaķis iespējams būs jau pavisam pievērsts dzīvei telpās!

Padari iekštelpu vidi stimulējošu

Jo stimulējošāku tu vari padarīt māju savam kaķim, jo mazāka iespēja, ka tas vēlēsies klīst pa ārpasauli. Ir daudz un dažādas iespējas, kuras vari īstenot, lai padarītu kaķa dzīvi interesantāku – no pašuzbūvēta kaķu plauktiņa līdz ēdiena puzlēm, kas ļauj viņiem izpaust savus instinktus produktīvā veidā.

Skrāpēšanas stabi, kaķu mēbeles un interaktīvas rotaļas arī ir pozitīvi veidi, kā ļaut tavam kaķim būt nodarbinātam un laimīgam.

Apsver, vai tavs kaķis ir kandidāts kaķu siksnai

Tas var likties mazticami (un sākotnēji var nopelnīt dažus nosodošus skatienus no kaimiņiem), bet jā – daudzus kaķus patiesi var trenēt, lai staigātu pavadā. (Labāk izvēlēties pavadu, kas iet ap viņa krūškurvi, nevis parasto apkakli un siksniņu, kas var traumēt tavu kaķi).

Investē kaķa iežogojumā jeb “catio”

Ja tev ir liels dārzs, nav neviena iemesla, kāpēc tavs kaķis joprojām nevarētu izbaudīt ārpasauli. Kaķa iežogojuma nopirkšana (vai uzbūvēšana) rada pasargātu ārtelpu vietu, kurā izskrieties.

Padari savu dārzu kaķu drošu

Visbeidzot, kaķu drošs stiepļu siets palīdz ne tikai noturēt kaķi tavā dārzā, bet arī patur citus ārpus tā. Tiek pārdoti arī žogi, kuri ir veidoti gan kā brīvi stāvoši žogi, gan kā esoša žoga papildinājums. “Cat Fence-In”, kas piegādā savas preces visā pasaulē, arī pārdot sargus, kas neļauj kaķiem uzrāpties kokos.

IZLASI ARĪ, KĀPĒC TAVS KAĶIS TOMĒR IR ĪSTS KRETĪNS!

LA.lv