Praktiski
Dārzs

Kā atšķiras kalibrahojas un petūnijas?0

Surfinija ‘Hot Red’. Foto – Uldis Muzikants

Ar ko atšķiras kalibrahojas un petūnijas? VINETA JELGAVAS NOVADĀ

Petūnijas iedala vairākās šķirņu grupās atkarībā no ziedu lieluma, pildījuma vai dzinumu garuma, bet grupas – sērijās. Sērijām ir daudzas šķirnes, kuru nosaukumi raksturo petūniju ziedu krāsu.

Lielziedu (Grandiflora) petūnijas. Mazas krūmu petūnijas ar lieliem ziediem. Ļoti piemērotas puķu dobēm, var stādīt arī dekoratīvos traukos, kurus izvieto uz terases vai kādā citā vietā. Viszemākās (tikai 10 cm) ir ‘Finity’ sērijas petūnijas, kas zied, sākot no maija, un ir kompaktas. Ziedu krāsu gamma ir plaša – rozā, zila, violeta, sarkana, balta.

‘Musica’ sērijā ietilpst nedaudz augstākas (25 cm) petūnijas. Tās ir vienādas augumā un agrīnumā.

Daudzziedu (Multiflora) petūnijas. Augi ar nelieliem ziediem. Piemērotas apstādījumiem. Galvenā īpatnība – mitrumizturīgas, atjauno dekorativitāti arī pēc stipra lietus. Pazīstama ir ‘Celebrity’ sērija, kam raksturīgi apmēram 25 cm augsti augi, ilgs ziedēšanas laiks.

Pildītās lielziedu (Grandiflora) petūnijas. Ar lieliem, dubultiem ziediem un krokotām ziedu maliņām. Piemērotas apstādījumiem. ‘Duplika’ sērijas petūnijas ir 20 cm garas.

Miniatūrziedu (Miniflora) petūnijas. Apmēram 20 cm augstas, ar nelieliem, 3–5 cm diametra ziediņiem, bagātīgi zied. Piemērotas apstādījumiem un balkonu puķu kastēm. Plaši izplatītas ir agri ziedošās petūnijas ‘Dwarf’.

Tūkstošziedu (Milliflora) petūnijas. Bagātīgi ziedošas, sīkziedu, kompaktas, 20–25 cm augstas, izturīgas apstādījumos; pazīstamākās – ‘Poncho’, ‘Picobella’.

Nokarenās (Pendula) petūnijas. Audzē balkonu puķu kastēs un iekarināmajos podos. Populāras ir ‘Ramblin’ petūnijas, kas sākumā noklāj poda virsmu un tad sāk vīties gar trauka malām uz leju.

Surfīnijas (Surfinia). Firmas “Suntory” radīts nokareno petūniju zīmols. Tas zināms Eiropas valstīs, tādējādi visas nokarenās petūnijas patlaban tiek sauktas par surfīnijām. Parasti tās audzē podos vai puķu kastēs. Surfīnijas zied lieliem ziediem, ļoti labi zarojas. Pavairo ne tikai ar sēklām, bet arī veģetatīvi ar spraudeņiem. Ļoti daudz krāsu izveidots bagātīgi ziedošajai ‘Sanguna’ sērijai – tā ir nevis izteikti, bet daļēji nokarena, ar vidēji gariem, labi sazarotiem dzinumiem. Pildīti ziedi ir ‘Viva Double’, ‘Tumbelina’, bet ‘Vivini’ un ‘Blanket’ – sīkziedu.

Saistītie raksti

Kalibrahojas (Calibrachoa hybrida). Pēc zemnieku saimniecības “Bites” īpašnieces Agitas Bites teiktā, kalibrahojas ir ļoti līdzīgas petūnijām, tikai ar daudz sīkākiem ziediem. Priekšrocība – izturīgākas pret lietu un vēju, ziedi ātrāk atjaunojas. Vecie ziedi nav jānoņem – pietiek pakratīt ceru, un tie nobirst paši. Taču kalibrahoju stādus ir grūtāk izaudzēt, jo augi ir jutīgi pret augstu sāļu koncentrāciju. Populāras ir ‘Callie’, ‘Cabaret’, ‘Conga’, ‘Can Can’ (pildītas). Šosezon visiecienītākās ir MixMasters – trīs dažādu krāsu kalibrahojas vienā podiņā, piemēram, ‘Berlin Revue’ (violeti melna, sarkana un dzeltena), ‘Copacabana’ (zila, dzeltena, violeta). Pie modes puķēm var pieskaitīt arī ‘Chameleon’, kurai ziedi maina krāsu un izskatās kā batikoti. Karstumā tie kļūst gaišāki, bet zemākā temperatūrā – spilgtāki.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
6 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas