Kopšana, Mājas

Pētījums: Latvijā viens cilvēks vidēji patērē 100 litrus ūdens dienā!

Foto-Fotolia

Pie pārsteidzošiem statistikas datiem nonācis Zviedrijas vannas istabas iekārtu zīmols Gustavsberg. Izrādās, ka vidēji Latvijā viens pieaugušais ģimenē patērē 100 litrus ūdens dienā – 15 litri ūdens tiek patērēti dzeramajā ūdenī un ēdiena gatavošanā, 14 litri ūdens tiek patērēti mājas uzkopšanas darbiem, 12 litrus patērē mūsu veļas mašīnas, 20 litrus patērējam personīgajai higiēnai un dušai, savukārt neticami liels patēriņš – 35 litri – tiek noskaloti tualetes podā. Turklāt mājsaimniecībās, kur tiek piegādāts tikai aukstais ūdens, sildīšanai elektroenerģijā tiek patērēts starpības apjoms, tādējādi neveicot taupības pasākumus. Mūsdienās, kad energoefektīva saimniekošana ir kļuvusi par daļu no moderna dzīvesveida, arvien vairāk ražotāju piedāvā pārdomātus jaunievedumus un uzlabojumus esošo produktu klāstā. No šīs tendences neatpaliek arī santehnikas ražotāji, kuri ik gadu pārsteidz ar inovatīviem risinājumiem energoefektīvai taupīšanai un vides saglabāšanai gan mājsaimniecībās, gan publiski pieejamās vietās.

Ūdens taupīšana dažādās valstīs atšķiras, un, kaut arī Latvijā ūdens ir salīdzinoši lēts, tomēr tā patēriņa izmaksas ieņem būtisku vietu ikvienas mājsaimniecības budžetā. Ne velti pieaugusi interese par energoefektīvu santehnikas iekārtu pielietojumu. Izvēloties kvalitatīvu un ūdeni taupošu tualetes podu, pievērsiet uzmanību skalošanas režīmiem, vai konkrētais ražotājs piedāvā dubulto skalošanu, piemēram 2/4 l. Pievērsiet uzmanību arī poda vizuālajam izskatam, vai to būs ērti kopt, vai nav pārāk daudz izliekumu un asu šķautņu, kur uzkrāties netīrumiem.

Aprēķinot vidējās izmaksas par ūdeni ekonomējoša poda iegādi pret izdevumiem par ūdens pārtēriņu, pētījums pierāda, ka, jo lielāka ģimene, jo ieguldītās investīcijas tiek ātrāk atpelnītas ar uzviju 3 – 4 gadu laikā. Tualetes pods ar dubulto skalošanas režīmu uzstādīts arvien vairāk mājsaimniecībās. Pa parastu ūdens krānu vienā minūtē var iztecēt 10–12 litri ūdens, taču, uzstādot ekonomiskos jaucējkrānus vai tikai nomainot aeratorus, plūsmu var samazināt pat līdz sešiem litriem minūtē, attiecīgi arī izmaksas par patērēto ūdens daudzumu samazināsies par 50%.

4 Komentāri

  1. Latvijā ūdens ir bagātīgi liels dabas resurs un mans viedoklis , ka mēs maksājam par daudz lielu nodokli par tō sistēmu , ko sauc par ŪDENS SAIMNIECĪBU. Ja mums daba ir devusi to tik dāsni, tad vismaz VIENU resursu Valsts lai ļaij cilvēkiem lietot pēc sirds patikas un katrai kabatai pa spēkam nomaksāt. Visiem mums riebjas katrā rajonā un novadā smirdīgie tipiņi ar namazgātām drēbēm un paši nemazgāti.Par to naudu, ko VALSTS nelietderīgi izšķiedīs Valsts simtgades svinībām un salūtu izšaušanai gaisā,pašvaldības varētu nabagiem BEZMAKSAS tīrības centrus . Bauskā tāds ir, bet darba laiks tam centram ir tik nelietderigs, ka jābrīnās par centra jēgu vispār????Ūdenim jābūt par velti…jo to mums devusi daba…

  2. Nu slimi jau ar to pārspīlēto taupību vietā un nevietā. Nezin kur tie 100 litri dienā izrauti? Turklāt no krāna vienā minūtē nekas daudz neiztek. Jo apsaimniekotājs vai ūdens piegādātājs samazinājis spiedienu ūdensvadā tiktāl, ka par vannošanos var aizmirst, grīdas mazgāšanai spaini ūdens pietecināt – no gaidīšanas aizmigsi. Vienīgi modernajā podā gan ar diviem skalošanas režīmiem nepietiks: tik “ekonomiski” viss sataisīts, ka ūdeni notecina, bet prom neko neaizskalo. Pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem (cik skalojamās tvertnes satura aiztek pa tukšo!) jāņem spainis un jāgāž podā ar švunku.

  3. Nezinu ,kas un kur izrāva tādus datus,ka dienā 1 cilvēks patērē 100ltr ūdens?Kaut kādas muļķības!Lielajās, daudzdzīvokļu mājās ir patērētā ūdens skaitītāji,un nekas neliecina par tādiem skaitļiem!Drīzāk tā ir kaut kāda izdomāta reklāma,lai varētu realizēt kaut kādas jaunas preces,kas saistītas ar ūdens lietošanu,lai it kā samazinātu ūdens patēriņu!Tad sanāk,ja ģimenē būtu 5 cilvēki,tad patērētu 500 litrus dienā? Kaut kāds absurds!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pievienot komentāru