Praktiski
Manas tiesības

Personas apliecība jeb eID karte būs obligāta ikdienas lietošanā0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā personas apliecību jeb elektroniskās deklarēšanās (eID) karti nosaka kā obligātu personu apliecinošu dokumentu.

Personas apliecība būs obligāta visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, un pase turpmāk tiks paredzēta kā izvēles personu apliecinošs dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu. Līdz šim persona kā vienīgo personu apliecinošo dokumentu varēja izvēlēties eID karti vai pasi, vai arī abus dokumentus – gan eID karti, gan pasi.

Tiem iedzīvotājiem, kuriem jau ir eID karte un tās derīguma termiņš līdz 2023. gadam vēl nebūs beidzies, to nevajadzēs nomainīt pret jaunu. Savukārt tiem, kuriem pārejas periodā būs pienācis laiks nomainīt pasi, to jaunu izsniegs jau kopā eID karti. Personas apliecība noteikta arī kā viens no valsts garantētiem identifikācijas rīkiem, lai iedzīvotāji varētu ērti, ātri un efektīvi saņemt jebkuru no valsts nodrošinātajiem elektroniskajiem pakalpojumiem.

Patlaban personas identifikāciju pakalpojumu saņemšanai elektroniski nodrošina, izmantojot dažādas identifikācijas metodes, kurām ir atšķirīgs tiesiskais pamats, drošības līmenis un lietojamība. Viena no metodēm, to skaitā portālā latvija.lv, kur iedzīvotāji var saņemt virkni valsts pakalpojumu, ir banku personas identifikācija. Šāda identifikācija iespējama tikai tad, ja attiecīgā banka ir brīvprātīgi iesaistījusies valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā un persona ir kādas konkrētas bankas klients.

Līdzšinējā personas identifikācija notika saistībā ar vienošanos, un banku izmantotajiem identifikācijas rīkiem publisko pakalpojumu sniegšanā netika izvirzītas un kontrolētas drošības prasības ne tehniskajiem risinājumiem, ne procedūrām.

Jauno kārtību ieviesīs pakāpeniski no 2021. gada 1. janvāra, taču eID karte kā obligāts personas dokuments būs spēkā no 2023. gada 1. janvāra.

SVARĪGI

Noteikts, ka līdz elektroniska Vēlētāju reģistra ieviešanai vēl Saeimas vēlēšanās, tautas nobalsošanā un parakstu vākšanā vēlētāji varēs piedalīties, izmantojot eID karti kopā ar vēlētāju apliecību, ja personai nav derīgas pilsoņa pases, taču pēc tam varēs izmantot pasi vai tikai karti.

LA.lv