Praktiski
Dārzs

Persiešu vijolīte eksakums. Audzēsim paši no sēklām0

Foto – Shutterstock

Kā izaudzēt no sēklām eksakumu? LĪGA AIZKRAUKLĒ

Eksakums (Exacum affine) ir genciānu dzimtas augs no tropiem. Divgadīgs, bet telpās parasti audzē kā viengadīgu. Glītais, bagātīgi zarotais krūmiņš izaug 20–30 cm garš un tikpat kupls. Lapas ir tumši zaļas, ovālas. Ziedi – smaržīgi, zvaigžņveida (līdzīgi kartupeļu ziediem), zilganvioleti vai balti, tiem ir izteiktas dzeltenas putekšnīcas. Ir izveidotas arī eksakuma šķirnes, piemēram, ‘Princess Deep Blue’ ir 10–15 cm gara, zied ziliem un tumši violetiem ziediem. Auga komerciālais nosaukums pasaulē ir persiešu vijolīte.

Pavairojot ar sēklām, eksakumu izsēj agri pavasarī vai rudenī. Sēklas dīgst gaismā, tāpēc tām neuzber augsni. Siltumā, +21…+24 °C, sadīgst 15–30 dienu laikā. No sējas līdz ziedēšanai paiet aptuveni pieci mēneši. Pavasarī sētie augi zied no jūlija līdz oktobrim, rudens augi – no marta līdz maijam.

Eksakumu audzē siltā, gaišā, labi vēdināmā telpā, bet sargā no caurvēja. Ziemā miera periodā vajadzīga vēsa un gaiša telpa. Var audzēt bagātinātā kūdras substrātā (pH 5–6). Laista regulāri ar mīkstu ūdeni. Mēslo reizi mēnesī ar 0,1–0,2% barības šķīdumu, kas satur mikroelementus un veicina ziedēšanu. Substrātam vienmēr jābūt mitram – ja tas pat nedaudz iežūst, augs ātri vīst. Taču lieks mitrums veicina sakņu puves izplatību.

Eksakumi ir piemēroti balkonu kastēm, ziemas dārziem, tos audzē uz palodzēm telpās, var stādīt kompozīcijās kopā ar citiem ziedošiem vasaras augiem.

LA.lv