Praktiski
Rokdarbi

Tamborkrelles no pērlītēm soli pa solim. Mākslinieces Kristīnes Japiņas padoms0


Katra šīs piespraudes detaļa ir tapusi pēc atšķirīgas shēmas. Pērlītes vērtas uz stieplītēm, kas pēc tam izlocītas, lai veidotos lapiņas, ziediņa vai skujiņas forma. Lai būtu, kur piestiprināt aizdari, kompozīcijai apsietas ripša lentītes.
Katra šīs piespraudes detaļa ir tapusi pēc atšķirīgas shēmas. Pērlītes vērtas uz stieplītēm, kas pēc tam izlocītas, lai veidotos lapiņas, ziediņa vai skujiņas forma. Lai būtu, kur piestiprināt aizdari, kompozīcijai apsietas ripša lentītes.
Foto: Anda Krauze

Māksliniece KRISTĪNE JAPIŅA jau vairākus gadus no pērlītēm, pusdārgakmeņiem un citiem materiāliem darina skaistas kaklarotas, rokassprādzes, piespraudes un matu rotas. To dara ar lielu azartu, izmantojot arvien jaunas tehnikas.

“Man tīklošana vienmēr ir patikusi, tā ir mana sirdslieta, tāpēc netrūkst pacietības ar smalku adatu uz diega vērt simtiem smalku pērlīšu un tamborēt. Kad sāku darināt rotu, varu aizrauties tik ļoti, ka pazūd laika izjūta. Nonākot pērlīšu vilnī, naktī pat nenāk miegs, bet, ja aizmiegu, nereti sapnī redzu interesanta dizaina rotu. Tad tikai atliek to uztaisīt,” nosmej Kristīne.

Lai apgūtu rotu darināšanas dažādas tehnikas, Kristīne gan skatījusies video YouTube, gan izjaukusi dāvinātus auskarus, lai izpētītu, kā tie darināti, gan apmeklējusi meistarklases, piemēram, braukusi uz Maskavu, lai noklausītos no Izraēlas atbraukušas rotu mākslinieces stāstījumu par oriģinālu piespraužu meistarošanu.

“Jo vairāk darbojies, jo lielāka izpratne rodas, kā kas jādara, veidojas tā sauktā pērļotājas domāšana. Jau redzot izstrādājumu, ir aptuveni skaidrs, kā tas top.”

 

Pērlīšu meklējumos

Kristīne pārsvarā pērk Japānā ražotās pērlītes, jo tās ir ļoti kvalitatīvas, vairākos internetveikalos, jo uzskata, ka Latvijas hobijpreču veikalos pērlītēm ir liels uzcenojums.

Lūk, dažu internetveikalu adreses, kur viņa iegādājas rotu darināšanai nepieciešamos materiālus – pērlītes, aizdares, stiprinājumus, sudraba furnitūru: www.spellboundbead.co.uk; www.i-beads.eu; www.totallybeads.co.uk; www.gets.com; www.auracrystals.com un iwww.ebay.com.

Pērlītes ver uz makšķerauklas (diametrs 0,14–0,16 mm) vai kaprona auklas, vai zīda diega.

 

Tamborkrelles soli pa solim

1. Pērlītes ieber bļodiņā un ar garu adatu brauc cauri saturam – adata pati salasa pērlītes.

2. Lai taptu gaisīga, kaklam pieguloša kaklarota, uz makšķerauklas jāsaver 4–5 metri pērlīšu. Kad tas izdarīts, diegu vai makšķerauklu nenogriež, jo to vajadzēs izmantot tamborēšanai.

3. No tā diega gala, kur ievērta adata, sāk tamborēt parastas cilpiņas, katrā cilpiņā ietverot vienu pērlīti.

4. Ja gribas gaisīgākas krelles, aiz katras iztamborētās pērlītes cilpiņā var iztamborēt vienu cilpiņu un pavilkt to garāku.

Saistītie raksti

5. Pērļu virtenīte laiku pa laikam jāpastumj uz spolītes pusi, lai dabūtu brīvu diegu. Lai satamborēto cilpiņu virtene nesamudžinātos, to tin uz papīra vai auduma rullīša. Kad iztamborētas visas pērlītes, kaklarotas galā notamborē pāris cilpiņu. Nogriež 3 cm garāku kartona gabaliņu, nekā iecerēta kaklarota (piemēram, 35 + 3 cm garumam). Uz tā uztin satamborēto virteni. Šajā gadījumā tie ir aptuveni 50 vijumi.

6. Rotas galus sasien ar diegu vai stiepli, uzver cepurīti (aizdares elements) un piestiprina aizdari. Rota gatava!

 

LA.lv