Augļu dārzs, Dārzs

Kā jākopj Alpu jāņogu dzīvžogs?

Foto-Shutterstock

Kā jākopj alpīnās vērenes dzīvžogs, lai krūmi augtu vienādi, nevis katrs citādi – cits ar stāviem, cits pie zemes gulošiem zariem? DACE VALMIERĀ

Alpu jāņoga jeb alpīnā vērene (Ribes alpinum), brīvi augot, sasniedz līdz 2 metru augstumu. Krūmus apgriežot, var izveidot 0,5–1,5 m augstus dzīvžogus.

Ir izveidota arī speciāla vērenes šķirne ‘Schmidt’ tieši dzīvžogiem – ar lēnāk augošu, kompaktāku, stāvāku, blīvāku zarojumu.

Cērpamā dzīvžogā krūmus parasti stāda 30 cm attālumā, bet brīvi augošā stādījumā augus izvieto pusmetra attālumā citu no cita. Neformējamus pārsvarā atstāj tos dzīvžogus, kas izceļas ar skaistiem ziediem. Alpu jāņogai nav krāšņi nedz ziedi, nedz lapas, tāpēc to vēlams regulāri cirpt. Augus jāsāk apgriezt, tiklīdz iestādīti, saīsinot 1/3 krūma. Arī nākamajos gados, ja krūmi attīstās strauji, tiem jāsaīsina puse vai trešdaļa no jaunā pieauguma. Dzīvžogs jācērp trapeces formā, lai krūmu apakšdaļai piekļūtu saules gaisma.

Cirptiem dzīvžogiem jaunie dzinumi jāapgriež divas reizes gadā – pavasarī un jūnija beigās. Vienlaikus tos piebaro ar kompleksajiem minerālmēsliem, kas paredzēti lapu un koku krūmu mēslošanai.

Pievienot komentāru