Praktiski
Dārzs

Peonijas var izaudzēt arī no sēklām. Ieteikumi veiksmīgai sēšanai0

Foto – LETA

“Kokveida peonijām nobriedušas skaistas, resnas sēklotnes. Kā no sēklām izaudzēt jaunu augu? Vai var sēt arī parastās peonijas un lilijas?
” SANDRA BRŪNE VIESĪTĒ

– Sējot peonijas (gan kokveida, gan lakstainās) ar sēklām, jāņem vērā, ka jaunie augi var nebūt tādi paši kā vecākaugi, bet gan dažādi un atšķirīgi, – skaidro selekcionārs Guntis Grants. Viņš savā saimniecībā “Daugmales lilijas” kokveida peonijas sēj tūliņ pēc sēklu novākšanas. Svarīgi notvert īsto brīdi – ik pa laikam jālūkojas, kad sēklotne sāk atvērties. Tad sēklas ir gatavas. Tās ir prāvas, un sēj apmēram 2 cm dziļi, vislabāk paēnā zem kāda krūma. Kad sēkla iesēta, pie tās pieliek pamanāmu uzrakstu, lai neaizmirstas, kam tur jādīgst. Daži iesaka sēt podiņos, lai vieglāk uzmanīt, taču Guntis Grants uzskata, ka podiņā augam ir lielāks risks – var būt slikta augsnes izvēle, var iekalst u.c.

Ja sēj svaigas sēklas, daļa to var uzdīgt jau pirmajā pavasarī, bet iekaltētas sēklas – pēc diviem, pat trim gadiem. Tāpēc sējumu vieta jāuzmana, nevajag steigties pārrakt. Līdzīgi jārīkojas arī ar lakstainajām peonijām.

Augsnes ielabošanai sējeņiem un citiem jutīgiem augiem Guntis Grants lieto lapu kompostu (sastāvā ir tikai lapas). Tas ir maigs, saudzīgs, drošs un barojošs, ir pārliecināts selekcionārs. Uz visiem sējumiem klāj tīklu, lai tos neizkašā dzīvnieki.

Kad stādiņš audzis divus gadus, to pārstāda podā vai paliekošā vietā. Līdz ziediem jāgaida 5–7 gadi.

Saistītie raksti
LA.lv