Praktiski
Dārzs

Peonijas atpaliek augšanā, neveido ziedpumpurus. Vai vainīga puve?0

Foto – LANKS/Shutterstock

Žurnālā lasīju par peoniju puvi. Vai manām puķēm varētu būt tā pati slimība? Vienai šķirnei pirms diviem gadiem ceri atpalika augšanā un neveidoja ziedpumpurus. Pēc tam lapas un kāti nokrāsojās tumši sarkanbrūni. Arī šopavasar no zemes izlīda vārgi sarkanbrūni dzinumi. Ko darīt? ANNA MADONAS NOVADĀ

Pēc agronoma, peoniju kolekcionāra Andra Berkina teiktā, šajā gadījumā pie vainas var būt vairākas puves, ko izraisa Fusarium, Sclerotinia vai citas sēnes – tās veicina sakņu pūšanu un peoniju bojāeju. Puķkopis uzsver: “Ja augs atpaliek augšanā, izskatās slims, tūlīt jāreaģē – bojātie kāti jāizrauj, augsne jāatrauš un ap sakņu kakliņu jāuzber sijāta grants, lai tas nesaskartos ar augsnes patogēniem (sakņu kakliņš nedrīkst būt tiešā saskarē ar organiku, trūdiem, jo tie sekmē pūšanu). Pēc tam ceru vēlams aplaistīt ar ārstējošu un aizsargājošu fungicīdu (tie gan ir 2. reģistrācijas klases līdzekļi); brūces var apziest ar pieskares iedarbības vara preparātiem, kas satur līmvielu, vai arī apbārstīt ar kok­ogles pulveri, lai novērstu puvju izplatību.

Peonijas saslimst lielākoties tāpēc, ka augi iestādīti par tuvu skuju kokiem, rododendriem vai citiem kokaugiem, kas ar savu sakņu sistēmu izkonkurē peonijas un vienlaikus patērē visas augam nepieciešamās barības vielas; puķes aug ēnainā vietā, iestādītas skābā, sablietētā augsnē, par dziļu vai ar kājām gaisā.

“Šogad manā dārzā Kroņaucē peonijas uzziedēja desmit dienas agrāk nekā parasti. Sākoties ziedēšanai, stādījumus regulāri apravēju, irdinu augsni, lai saknēm piekļūtu gaiss. Vairākiem ceriem, kam ir tievi, neizturīgi ziedneši ar smagiem ziediem, lieku bal­stus. Atsevišķām šķirnēm, kas mēdz izgāzties, piemēram, daudzkārtējai izstāžu uzvarētājai ‘Carol’, balsts ap ceru vajadzīgs visu sezonu, sākot no augšanas brīža”, skaidro Andris Berkins. “Šosezon iesaku izmēģināt jaunās zemās, kompaktās Patio peonijas. Tās ir ar stingriem ziedkātiem, dažādās krāsās, ļoti agri zied, var stādīt podos, balkonu kastēs, akmeņdārzos, kapvietās.”

LA.lv