Praktiski
Manas tiesības

Pensionārs grib pieteikt maksātnespēju. Kas jāņem vērā, un ko viņam nevar atņemt?0

Foto – Shutterstock

Vai pensionārs var pieteikt fiziskas personas maksātnespēju? Ja var, kā tas notiek? Uz kādiem ienākumiem nevar vērst piedziņu? VLADIMIRS DAUGAVPILĪ

Ko nosaka likums

Maksātnespējas likumā teikts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa subjekts var būt jebkura persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātāja, kurai ir finansiālas grūtības un parāds. Taču, lai ierosinātu maksātnespējas procesu, jābūt šādām pazīmēm:

• personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 eiro;

• sakarā ar pierādāmiem apstākļiem personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš beigsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro.

Fiziskās personas maksātnespējas process sastāv no bankrota procedūras un saistību dzēšanas procedūras. Bankrota procedūras ietvaros tiek realizēta visa parādnieka manta, un tajā iegūtie līdzekļi tiek novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai. Savukārt saistību dzēšanas procedūras ietvaros parādnieka ienākumi tiek novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, un pēc šīs procedūras termiņa beigām tiek dzēstas tajā nesegtās saistības.

Uz ko nevar vērst piedziņu

Piedziņu nevar vērst uz:

• atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

• kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošu instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām darba tiesisko attiecību ietvaros;

• darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

• sociālās palīdzības pabalstiem;

• bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem;

• citām parādnieka mantām, kas noteiktas Civilprocesa likuma 1. pielikumā (piemēram, mājas iekārtām un mājturības priekšmetiem, apģērbu, kas nepieciešams parādniekam, viņa ģimenes locekļiem, kā arī personām, kuras atrodas viņa apgādībā, mēbelēm – pa vienai gultai un krēslam katrai personai, kā arī vienam galdam un skapim ģimenei, visiem bērnu piederumiem u.tml.).

Šajā gadījumā pensiju, iespējams, var uzskatīt par ienākumu (protams, atkarībā no tās apmēra), jo ir jāatstāj nauda minimālās mēneša darba algas apmērā parādniekam, katram viņa ģimenes loceklim un apgādībā esošai personai.

Kas notiek pēc tam

Pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas tiek apturēta izpildu lietvedība lietās par piespriesto, bet nepiedzīto summu piedziņu un lietās par parādnieka saistību izpildīšanu tiesas ceļā. Parādnieks turklāt zaudē tiesības rīkoties ar visu savu mantu, kā arī ar viņa valdījumā vai turējumā esošo trešajām personām piederošo mantu (izņemot mantu, uz kuru nevar vērst piedziņu), un šīs tiesības iegūst administrators.

Apstājas arī aizdevuma (kredīta) lietošanas procentu, likumisko procentu, līgumsoda (tostarp procentos izteikta līgumsoda) un nokavējuma naudas pieaugums, bet nodokļu prasījumiem tiek apturēta tās nokavējuma naudas aprēķināšana, kura tiek noteikta kā procentu maksājums par nodokļu, nodevu un soda naudas samaksas termiņa nokavējumu. Parādnieks turklāt zaudē tiesības bez administratora piekrišanas biežāk kā reizi mēnesī slēgt darījumus, kuru summa pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu, un tiesības uzņemties jaunas parādsaistības.

SVARĪGI

Nekas nenotiek par baltu velti – fiziskas personas maksātnespējas procesa piemērošanas priekšnoteikums ir depozīta vienreizēja iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā Maksātnespējas administrācijas speciāli izveidotā kontā.

KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
6 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas