Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Pensionāri gaida lielākas pensijas. Vai palielinās tikai līdz 1996. gadam pensionētajiem?

Foto - Shutterstock

Zinu, ka no 1. jūlija tiek paaugstinātas pensijas tiem senioriem, kuri aizgājuši pensijā līdz 1995. gada 31. decembrim. Bet kā būs ar pārējiem, kuri aizgāja pensijā vēlāk? Es, piemēram, devos pensijā 1997. gadā. Vai tiešām man un citiem, kuri pensionējās vēlāk, nekas nepienākas? IEVA SALDŪ

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Liene Ramane skaidro, ka 2017. gada vasarā Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā Par valsts pensijām, paredzot no 2018. gada 1. jūlija paaugstināt piemaksu pie vecuma pensijas par darba stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gadam, no 1 eiro līdz 1,50 eiro tām personām, kuras pensionējušās līdz 1995. gada 31. decembrim.

Paaugstināt piemaksas pie vecuma pensijas personām, kuras pensionējušās tieši līdz šim datumam, tika nolemts, lai vairāk atbalstītu tos seniorus, kuru pensijas lielums nav atkarīgs no veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, – viņi pensionējās līdz pensiju reformai 1996. gadā. Ja cilvēks ir pensionējies 1997. gadā, viņš tāpat saņem piemaksu pie pensijas – gan tikai 1 eiro par katru darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gadam.

Savukārt likums paredz, ka valsts pensijas vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī (noapaļotu līdz veseliem eiro), pārskata reizi gadā 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. To sauc par pensiju indeksāciju.

No 2018. gada vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju indeksācijā turklāt piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. 2017. gadā tie bija 50%, bet šogad – 60%, ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, un 70%, ja stāžs ir 40 un vairāk gadu.

7 Komentāri

  1. vienkārši pietrūkst vārdu aiz šitā valsts “dāsnuma” !! Kāda laime ir saņemt dažus papildus grašus, kad jaunākajiem pensionāriem ir 82 gadi !

  2. ta tad pensionarus sak kartot ka indija pa kastam!man piemeram bija krizes gadi kas ari iespaidoja pensijas lielumu,tagad tev parada pigu!lielajam pensijam ari bus sis 1,5!

  3. Neticu nevienam solītajam vārdam, kamēr nebūs reālu darbu!
    Nāk vēlēšanas. Kas būs pēc tām? …… ūdens plūdi no asarām. 🙂

Pievienot komentāru