Praktiski
Manas tiesības

Pensionāri gaida lielākas pensijas. Vai palielinās tikai līdz 1996. gadam pensionētajiem? 0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Zinu, ka no 1. jūlija tiek paaugstinātas pensijas tiem senioriem, kuri aizgājuši pensijā līdz 1995. gada 31. decembrim. Bet kā būs ar pārējiem, kuri aizgāja pensijā vēlāk? Es, piemēram, devos pensijā 1997. gadā. Vai tiešām man un citiem, kuri pensionējās vēlāk, nekas nepienākas? IEVA SALDŪ

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Liene Ramane skaidro, ka 2017. gada vasarā Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā Par valsts pensijām, paredzot no 2018. gada 1. jūlija paaugstināt piemaksu pie vecuma pensijas par darba stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gadam, no 1 eiro līdz 1,50 eiro tām personām, kuras pensionējušās līdz 1995. gada 31. decembrim.

Paaugstināt piemaksas pie vecuma pensijas personām, kuras pensionējušās tieši līdz šim datumam, tika nolemts, lai vairāk atbalstītu tos seniorus, kuru pensijas lielums nav atkarīgs no veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, – viņi pensionējās līdz pensiju reformai 1996. gadā. Ja cilvēks ir pensionējies 1997. gadā, viņš tāpat saņem piemaksu pie pensijas – gan tikai 1 eiro par katru darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gadam.

Savukārt likums paredz, ka valsts pensijas vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī (noapaļotu līdz veseliem eiro), pārskata reizi gadā 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. To sauc par pensiju indeksāciju.

No 2018. gada vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju indeksācijā turklāt piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. 2017. gadā tie bija 50%, bet šogad – 60%, ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, un 70%, ja stāžs ir 40 un vairāk gadu.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
20 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Mēs paši esam uzlikuši sev važas. Intervija ar uzņēmēju Uldi Pīlēnu
Intervija 13 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien vietām sabiezējusi migla, pa dienu nokrišņi nav gaidāmi
20 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Valstij pasniegti īpaši Latvijas simtgades ģerboņi
15 minūtes
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
7 minūtes