Praktiski
Manas tiesības

Pensiju pārrēķina arī strādājošajiem pensionāriem0

Foto: Shutterstock

Vai tad, ja cilvēks pēc vecuma pensijas piešķiršanas vēl turpina strādāt, viņa pensiju pēc kāda laika varētu pārrēķināt? Kas tādā gadījumā jādara? NADEŽDA RĪGĀ

Vai arī uz strādājošiem pensionāriem attiecas pensiju indeksācija? ELGA SALDŪ

Likums “Par valsts pensijām” nosaka: ja par periodu pēc vecuma pensijas piešķiršanas ir veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas, tad piešķirtā pensija, pamatojoties uz tās saņēmēja pieprasījumu, jāpārrēķina, bet ne biežāk kā reizi gadā. Pārrēķināto vecuma pensiju veido agrāk piešķirtā pensija, ņemot vērā pensijas kapitālu, ko persona uzkrājusi laikā pēc pensijas piešķiršanas.

Vecuma pensija pārrēķinu veic ar tā mēneša pirmo dienu, kurā pensionārs pieprasījis pārrēķināt pensiju, ja iesniegums un visi nepieciešamie dokumenti iesniegti līdz 15. datumam ieskaitot, un ar nākamā mēneša pirmo dienu, ja iesniegums iesniegts pēc 15. datuma.

!!! Jo lielāka alga un sociālās iemaksas, jo lielāks pensijas apmērs pēc pārrēķina.

Katra gada oktobrī tiek indeksētas vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim, to skaitā pensijas, kas tiek izmaksātas strādājošiem pensionāriem.

KONSULTĒJUSI LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS DEPARTAMENTA VECĀKĀ EKSPERTE DACE TRUŠINSKA

LA.lv