Praktiski
Dārzs

Pelargonijām jāatpūšas pirms ziedēšanas 16

Foto – Shutterstock

Vasarā karaliskās pelargonijas rotāja lodžiju, bet ziemas periodā augus grūti saglabāt. Vai tām vajag vēsu telpu? ĀRIJA RĪGĀ

Lielziedu jeb karaliskās pelargonijas (Pelargonium grandiflorum) krāšņi un bagātīgi zied, ja ziemas mēnešos tās kādu laiku atpūšas. Augiem vajadzīgs 4–6 nedēļas ilgs aukstuma periods +5…+10 °C temperatūrā. Ja vieta būs siltāka, slikti aizmetīsies ziedpumpuri. Lielziedu pelargonijām ziedi parasti ieriešas februārī, ja vien telpa ir labi vēdināta un gaiša. Ziemā pelargonijas jālaista uzmanīgi, cenšoties nesaslapināt lapas un stublājus. Augsne nedrīkst būt ne par sausu, ne par slapju (labāk mazāk nekā par daudz).

Ik gadu martā augus pārstāda, vienlaikus saīsinot garos dzinumus. Ja negalotņo, augiem attīstās tikai viens stumbrs, kas ar laiku pārkoksnējas. Stāda bagātinātā kūdrā vai kūdras un trūdzemes maisījumā, kam nedaudz pievienota grants. Augi sāk ziedēt aprīlī, maijā un turpina līdz vasaras vidum. Vasarā lielziedu pelargonijas var atstāt uz palodzes vai iznest uz balkona, taču jāpasargā no vēja, lietus, tiešiem saules stariem un arī no stipri ēnainas vietas. No pavasara līdz rudenim augus regulāri laista un vienreiz nedēļā piebaro ar fosforu saturošiem puķu mēslojumiem. Lai bagātīgi ziedētu, pēc trešā gada augus vajadzētu nomainīt pret jauniem stādiem. Pelargonijas pavairo ar lapainajiem galotnes spraudeņiem pavasarī.

Populāras šķirnes: ‘Aristo Schoko’ (sarkani ziedi), ‘Bermuda Pink’ (rozā ziedi), ‘Mikado’ (sarkani ziedi), viens no jaunumiem – ‘Clarion Peach’ (rozā ziedi; agra un ļoti bagātīgi ziedoša šķirne).

LA.lv