Praktiski
Dārzs

Pazīsti salātu ienaidnieku apšu salātu laputi!0

“Firmas “Rijk Zwaan” katalogā atsevišķu Salanova tipa salātu šķirņu aprakstos minēts, ka tās ir izturīgas pret salātu sakņu utīm. Vai šādi kaitēkļi ir bīstami arī Latvijā?” RITA KOCĒNU NOVADĀ

 

Apšu–salātu laputs ( Pemphigus bursarius) ir kosmopolītisks kaitēklis, kas tiek uzskatīts par bīstamu Eiropā, rietumu un centrālajā Āzijā, ziemeļu un dienvidu Āfrikā. Uz salātu lapām to neredz, jo laputs vairojas uz saknēm, veido tur lielas, blīvas, ar vasku pārklātas kolonijas. Bojātajiem augiem dzeltē lapas, tie iznīkst, tādējādi samazinās raža.

Starpnieks ir papeles (piemēram, Populus nigra), jo kaitēkļa olas ziemo uz to zariem.

– Apšu–salātu laputs pie mums ir sastopama, vietām pat bieži. Sākumā attīstās uz apšu lapu kātiem, veidojot pangas, bet nenodarot lielu kaitējumu. Vēlāk laputs attīstās uz dažādu kurvjziežu dzimtas augu stublājiem un saknēm. Visbiežāk kaitē salātiem un cigoriņiem, – stāsta entomologs Voldemārs Spuņģis.

Jūnija sākumā kaitēkļi mēdz migrēt arī uz mīkstpienēm un citām nezālēm.

Jāņem vērā, ka līdz ar laputīm salātus siltumnīcās un lecektīs vēl var bojāt baltblusiņa, sprakšķu kāpuri, trūdodiņi, zemesvēži, augsnē un uz lapām dzīvojoši pūcīšu kāpuri un gliemeži.

Saistītie raksti
LA.lv