Praktiski
Mājas

Kā panākt pavasarīgas vēsmas mājoklī 16


Vienā tonalitātē ieturēti dekoratīvie spilveni, sedziņa un siena rada harmonisku vidi.
Vienā tonalitātē ieturēti dekoratīvie spilveni, sedziņa un siena rada harmonisku vidi.
Foto no Ilzes Tolas arhīva

Sākoties pavasara krāsu trakumam, košāku akcentu gribas ne vien apģērbā, bet arī mājoklī. Lai ieviestu svaigas vēsmas miteklī, nav noteikti jāpārkrāso visas sienas un jāiegādājas jaunas mēbeles. Būtiskas pārmaiņas iespējams panākt, pat veicot nelielas korekcijas interjerā.

Vieni – ziemai, otri – pavasarim 


Lai telpai piešķirtu jaunu veidolu, viens no ātrākajiem un efektīvākajiem veidiem ir aizkaru, dīvāna un atpūtas krēslu pārklāju, dekoratīvo spilvenu un citu tekstilizstrādājumu nomaiņa. Ar šiem interjera aksesuāriem rīkojas tāpat kā ar ziemas apģērbu – sākoties pavasarim, izmazgā vai ķīmiski iztīra un noliek plauktā līdz nākamajam rudenim vai ziemai. – Gada tumšajos mēnešos parasti izmantojam blīva auduma aizkarus diezgan tumšā krāsā. Pavasarī, kad telpās iespīd arvien vairāk saules, gan pie loga, gan citviet telpā gribas kaut ko gaisīgu, plānu, dzīvespriecīgos toņos ieturētu, – stāsta SIA “Plāns B” interjera dizainere Ilze Tola. Viņa iesaka pavasarim un vasarai izvēlēties tekstilijas maigi dzeltenā, koku pumpuru zaļajā, blāvi oranžajā, lavandu violetajā vai mājokļa saimniekiem citā tīkamā tonī. Tā kā latviešu interjers lielākoties neizceļas ar īpašu krāsainību, tradicionāli dominē bēšie, brūnie un pelēkie toņi, nelieli krāsaini akcenti to noteikti atdzīvinās.

Speciāliste uzbur ainu, kā telpu varētu pārvērst salātzaļas tekstilijas. Uz dīvāna vai citas mīkstās mēbeles, kam uzsegts gaišs pārklājs, sarindo salātzaļus dekoratīvos spilvenus, uz kafijas galdiņa uzliek salātzaļu sedziņu, telpaugu podiņus nomaina pret salātzaļiem, pie loga liek salātzaļus tilla aizkarus (šis materiāls ir caurspīdīgs un plāns kā tīmeklītis, tāpēc to tonis šķitīs neuzkrītošs). – Ja prot šūt, audumus ļoti izdevīgi pirkt uz svara. Piemēram, veikalā “Abakhan” atrodami dažādi interesanti atgriezumi, sākot no aizkaru audumiem un beidzot ar gultas pārklājiem un mēbeļu audumiem, – ir pārliecinājusies interjera dizainere.

Pārvērtības telpas iekārtojumā var uzsākt, pārvelkot mīkstās mēbeles. Kad tas izdarīts, iegādājas dekoratīvus spilvenu pārvalkus un citus tekstilizstrādājumus tādā pašā tonalitātē kā jaunais mēbeļu audums. Lai nekļūdītos atbilstīga toņa izvēlē, uz veikalu paņem līdzi auduma gabaliņu.

Krāsu palete


Pārveidojot mājokli, nevajadzētu pārspīlēt ar toņu daudzveidību – telpā vēlams izmantot trīs vai četrus, ne vairāk. Speciāliste skaidro, ka interjera krāsu paletē iespējams izmantot arī kontrastu principu: izvēlēties kādas krāsas ļoti gaišu toni, pretstatam ņemt citas krāsas tumšu toni, bet līdzsvaram – kaut ko krāsainu. Piemēram, gandrīz balto ziloņkaula toni miksē ar brūno krāsu, bet spilgtākam akcentam izmanto zaļo vai oranžo. – Interjera toņus var atvasināt no uzmanību piesaistoša priekšmeta telpā, piemēram, gleznas. Māksliniekiem ir izkopta krāsu izjūta, tāpēc gleznā tās labi sader. Trīs vai četras no tām pārceļot uz telpas interjeru – šajos toņos nokrāsojot sienas vai grīdu, iegādājoties tekstilizstrādājumus, dekoratīvus traukus vai ko citu, veidosies harmoniska vide.

Lai atsvaidzinātu mazliet apnikušo telpas iekārtojumu, Ilze Tola iesaka izmantot lielformāta drukas uzņēmumu (24print.lv, merkeladruka.lv, abi2.lv, drukaspasaule.lv u.c.) pakalpojumus, kas ar augstas klases tehnoloģiju starpniecību spēj uz pašlīmējošām plēvēm, auduma (kokvilnas, kanvas) vai tapešu papīra nodrukāt jums iepatikušos fotogrāfiju, zīmējumu vai gleznas reprodukciju. Izvēlēto attēlu elektroniski nosūta lielformāta drukas pakalpojumu sniedzējam un pēc kāda laika saņem apdrukāto līmplēvi, audumu vai tapešu rulli. Uzlīmējot to uz sienas, varēsiet katru dienu priecāties par skaisto Venēcijas skatu vai ziedošu ābeļdārzu. Šis ir vienkāršs veids, kā telpu padarīt mūsdienīgāku un personiskāku. – Ja fotogrāfiju grib līmēt pie istabas sienas, to ieteicams drukāt uz tapešu papīra, ja virtuvē vai koridorā – uz līmplēves un aizsardzības nolūkā vēl uzklāt caurspīdīgu plēvīti, ko var nopirkt būvmateriālu un reklāmas preču veikalos (piemēram, “Kviller” un “WMT Baltic”).

Fototapetes pie sienas pielīmē ar vinila tapetēm paredzēto līmi vai arī dispersijas līmi uz PVAC (polivinilacetāta) bāzes (piemēram, “Ovalit T”, “Henkel”).

Tonis uz toņa


Ja negribas fototapeti, svaigus akcentus telpā var ieviest, pārkrāsojot sienu, kas nav piesegta ar mēbelēm vai ko pirmo pamana, ienākot istabā. Iegādājas vienas krāsas (piemēram, oranžas) tumšākus un gaišākus toņus. Uz sienas uzsedz pamatkrāsu, pēc tam ar pārējiem toņiem veido rakstu, izmantojot tā dēvēto tupināšanas tehniku. Krāsā iemērc švammīti, lupatiņu, frotē dvieli, vilnas cimdu vai saburzītu papīru un viegli pieskaras sienai, raugoties, lai krāsa nenotecētu un raksti būtu neregulāri, nevis pilnībā pārklātu cits citu. Lai saprastu, cik daudz krāsas jāņem, lai neveidotos notecējumi, un kāds nospiedums veidosies, vispirms var patrenēties uz avīzes vai palielas papīra loksnes. – Pamatkrāsai pārejot pāri ar diviem vai trim, vai četriem toņiem, veidojas dekoratīvs krāsojums, kas līdzinās vecinātam Venēcijas stila apmetumam, – pamatojoties uz savu pieredzi, stāsta interjera dizainere. – Zaļā krāsa uz cilvēku iedarbojas uzmundrinoši, tāpēc sienas pamattonis var būt zaļgans, otrais tonis – citrondzeltens, trešais – vairāk uz zaļo pusi. Ja gribas gaišāku telpu, var izvēlēties gaišāku pamatkrāsu.

Šim mērķim var izmantot iekštelpām paredzētās krāsas “Vivacolor”, “Bindo” vai citu zīmolu ražotās. Blakus zīmola nosaukumam esošais skaitlis norāda, kurai telpas plaknei krāsa piemērota. Piemēram, trešā numura krāsu izmanto griestiem (tā ir elpojošāka nekā citas), septīto numuru – istabu sienām, bet 20. numuru – koridoram, virtuvei vai vannas istabai – telpām, kur ir lielāks mitrums un sienas pakļautas lielākai berzei.

Saistītie raksti

Prasmīgi izvēloties krāsas, mājas tekstilizstrādājumus un telpas apgaismojumu, iespējams radikāli mainīt mājokļa kopējo noskaņu un radīt telpu, kas atbilst dzīvesveidam un emocijām.

Galerijas nosaukums

 

LA.lv