Mājas mīluļi, Suņi

Pats mazākais, bet ne vājākais – čiuaua

Foto - Shuttestock.com

Viena no pēdējo laiku pasaules suņu kulta šķirnēm ir čiuaua, kas pretendē ne vien uz paša mazākā suņa statusu, bet arī uz gadsimtiem ilgu savas šķirnes attīstības vēsturi. Neievērojot dažādās runas par šo suņu saistību ar citplanētiešiem, populārākā versija par šķirnes izcelšanos saistāma ar Meksiku.

Tās teritorijā, seno cilšu – maiju, tolteku, acteku un inku – senajās apmešanās vietās atrastas ne tikai suņu figūras un dažādi zīmējumi, bet arī to skeleti. Mūsdienās šīs suņu šķirnes mīļotāji to uzskata par vienu no vērtīgākajiem seno Amerikas civilizāciju sūtījumiem mūsdienu pasaulei.

Par šīs šķirnes pastāvīgu ieviešanu un mērķtiecīgas audzēšanas uzsākšanu jāpateicas ASV, kas 1884. gadā kādā izstādē Filadelfijā pirmo reizi “prezentēja” šo šķirni.

Izskats, pazīmes

Lai arī čiuaua ir pasaules mazākais suns, tas nerada trausla un nestabila dzīvnieka iespaidu. Čiuaua ir ļoti spēcīgs un atlētisks suns ar attīstītu kaulu sistēmu. Šai šķirnei raksturīga liela ābolveida galva (kā dēļ nereti mēdz mēļot par viņa saistību ar citplanētiešiem). Kas ir šai šķirnei raksturīga īpatnība – šajā ābolveida galvā ļoti bieži neaizaug avotiņš, veidojot nelielu caurumu galvaskausā, kas ir īpaši jutīga vieta.

Ir divu veidu čiuauas – gludspalvainās un garspalvainās, un šai šķirnei pieejamas visas krāsas. Čiuauas svars svārstās robežās no 500 g līdz 3 kg.

Raksturīgas īpatnības

Čiuauas uzskatāmas par vienu no visērtāk mājās turamajām suņu šķirnēm, pirmkārt, tā rakstura, otrkārt, – izmēru dēļ. Iespējamās problēmas, turot šo dzīvnieciņu, varētu būt saistītas ar pavairošanu, bet kā ģimenes draugs un uzticams sabiedrotais šis suns ir neaizstājams. Raksturīgākās čiuauas iezīmes:

  • šie sunīši ļoti ātri kļūst pieauguši – jau desmit mēnešu vecumā, turklāt to dzīves ilgums ir ļoti liels – 13 gadi ir normāls dzīves laiks, čiuauas mēdz dzīvot līdz pat 15 gadu vecumam, kas ir ievērojams vecums sunim; turklāt visu mūžu šie suņi ir veselīgi un spēcīgi;
  • šis suns ir ļoti ērts pārvadāšanai savu nelielo izmēru dēļ – ar viņu nemēdz būt problēmas ne sabiedriskajā transportā, ne lidmašīnās, ne viesnīcās;
  • ja mājās ir mazi bērni, viņiem vajag iemācīt īpašu izturēšanos pret čiuauām, lai nenodarītu pāri mazajam dzīvnieciņam;
  • ja suni laižat sētā vai mājas pagalmā, vajag to uzmanīt no dažādu plēsīgu putnu uzbrukumiem, kas mēdz būt ļoti nesaudzīgi;
  • čiuaua ir ļoti līdzsvaroti un mierīgi suņi, kas nemēdz skaļi un bezjēdzīgi riet. Ir labi un ļoti uzmanīgi sargi un arī paši sevi uzskata par lieliem un nopietniem suņiem;
  • ja esat ikdienā aizņemta un bieži vien nerodat pietiekami daudz laika, ko veltīt savam mīlulim, čiuaua jums būs ļoti piemērota, jo atšķirībā no citām suņu šķirnēm neprasa, lai regulāri viņu vestu ārā. Lai nokārtotu savas dabiskās vajadzības, šim sunītim pietiek ar speciāli ierīkotu tualeti turpat mājās, ko dienas beigās var vienkārši iztīrīt;
  • čiuaua ļoti komfortabli jūtas saimnieka klēpī un lieliski noņem stresu. Šis dzīvnieks nav piemērots aktīvam dzīvesveidam, bet sniedz ļoti daudz pozitīvu emociju un mīlestības.

Mūsdienās čiuauas ir kļuvušas par modes dzīvnieku. Neskaitāmas kinozvaigznes, mūziķi, modes mākslinieki un supermodeļi ir šīs mazās šķirnes īpašnieki. Čiuauas redzamas daudzās TV reklāmās, videoklipos un kinolentēs. Attīstās vesela modes joma, kas saistīta ar šo suņu apģērbšanu, izrotāšanu un kopšanu – dekoratīvā kosmētika, apģērbs, kakla siksniņas ar akmentiņiem – sākot ar Svarovski kristāliem un beidzot ar īstiem briljantiem.

Ja vēlaties pati iegādāties sev šādu mīluli, jārēķinās, ka cena par kvalitatīvu un veselu sunīti būs apmēram Ls 500 – 600. Jāpiebilst, ka Latvijā šo suņu metienu ir ļoti maz. Turklāt šīs šķirnes lielās popularitātes dēļ vajadzētu ļoti uzmanīties, iegādājoties to no apšaubāmiem avotiem.

Mans-draugs

2 Komentāri

Pievienot komentāru