Praktiski
Dārzs

Pašu radīti ziedi daiļam dārzam. Selekcionāri dalās savā pieredzē. Kuri izturīgāki, kuri glītāki?0

Lilijas 

Puķu selekcija var kļūt par nopietnu vaļasprieku. Arī vietējo šķirņu kolekcionēšana ir aizraujoša. Par savu pieredzi stāsta savā jomā atzīti selekcionāri.

UZZIŅA

Puķu ziedēšanas laikā vairākums selekcionāru savas kolekcijas un veikumu atver apskatei.

Lilijas 

Guntis Grants, Daugmales pagasts, “Jaunakeri”.

Izveidots ap 100 šķirņu.

Galerijas nosaukums

Izcilākās šķirnes

‘Mēness Upe’ – tetraploīda, balta trompetlilija ar lieliem, smaržīgiem ziediem.

‘Taurenītis’ – stabila šķirne, Āzijas grupas lilija ar puspildītiem rozā ziediem.

‘Vilma’ – Āzijas grupas lilija, atšķirīga no citām savā skaistumā, maigas laškrāsas ziedi atgādina zvaniņus, ziedkopa līdzīga martagonlilijām. Liela auguma, garāka par metru.

Laiks no sēklas līdz ziedam

Āzijas grupas lilijas uzzied pēc trim gadiem, trompetlilijas – pēc četriem, martagonlilijas – pēc četriem pieciem gadiem.

Grūtākais selekcijā

Krustot vienas grupas robežās nav grūti. Kukaiņi sevišķi apputeksnē martagonlilijas un trompetlilijas, atliek vien sēt un atlasīt labākos. Ar burtiem LA, OT, OA, LO apzīmētās liliju grupas ir sterilas, krustot ar parastajām metodēm var pat nemēģināt.

Sarežģītāku krustojumu (starpgrupu, ar atšķirīgām ploiditātēm) ieguvei jāņem talkā zinātne, jaunā šķirne nereti sākas mēģenē.

Sapņu puķe

Sapnis veidot starpgrupu krustojumus dārzam, paplašinot ziedu krāsu, formu, smaržu dažādību. Holandē to dara naski, bet galvenokārt domājot par griezto ziedu ieguvi.

Dālijas 

Rita Zaļā, Vaidavas pagasts, “Mežvidi”.

Izveidots ap 100 hibrīdu un šķirņu.

Galerijas nosaukums

Izcilākās šķirnes

Viņas veidotās šķirnes regulāri piedalās un gūst godalgotas vietas starptautiskajā dāliju izstādē Parīzē.

‘Gita’ – ap 20 cm diametra ziedi tumši violetā krāsā, sarkanīgs lapojums.

‘Apelsīni Sniegā’ – oranži ziedi ar baltiem ziedlapiņu galiņiem. Pērn dāliju izstādē Parīzē ieguva pirmo vietu, populāra arī Vācijā, Amerikā.

‘Anna S.’ – tumši purpursarkani ziedi, ap 50 cm augsts, kompakts, bagātīgi ziedošs krūms ar sarkanīgu lapojumu. Šogad piedalīsies izstādē Parīzē.

Laiks no sēklas līdz ziedam

Agri sējot sēklas siltumnīcā, dālijas uzzied tā paša gada rudenī. Uz lauka sētās uzziedēs otrajā gadā.

Dāliju selekcijai Latvijas apstākļi ir ļoti labvēlīgi, tāpēc ir daudz selekcionāru. Turklāt ātri var redzēt rezultātu.

Grūtākais selekcijā

Galvenā problēma – īsā vasara.

Populārās milzīgo ziedu dālijas (20–30 cm diametrā) nepagūst labi uzziedēt, sēklas neienākas. Krāsa un forma vienmēr ir pārsteigums, ziedu lielumu vecāki nodod mantojumā.

Sapņu puķe

Svarīgi radīt pilnīgi atšķirīgu ziedu formu. Sapņos tiešām redz šādas dālijas un pamostoties tās iezīmē bloknotā. Vistuvāk šim mērķim ir jau radītā tumši violetā dālija, kurai starp ziedlapiņām izveidojušies mazi, balti akcenti. Viens no mērķiem – sarkanīgs lapojums.

Dienlilijas 

Varis Baņģieris, Laucienes pagasts, “Mierkalni”.

Ap 400 hibrīdu un 70 šķirņu.

Galerijas nosaukums

Izcilākās šķirnes

‘Irma’ – violeti sārta.

‘Kuršu Ķoniņš’ – dzeltenbrūna.

‘Supergailene’ – dzeltena, ar krokotām ziedlapiņām.

Laiks no sēklas līdz ziedam

Ja pirmo pusgadu audzē siltumnīcā un pēc tam stāda dobē, uzzied trešajā gadā. Audzējot tikai uz lauka, uzzied ceturtajā gadā.

Grūtākais selekcijā

Piedabūt sēklu, lai dīgst. Vispirms sēklas sajauc ar mitru kūdru un kādu laiku diedzē, izsējot tikai tās, kam parādījies dīgsts. Daudzām skaistām šķirnēm nav sēklu. Puķes apputeksnēšanai ir dots īss laiks (stunda, pusotra).

Sapņu puķe

Dienziede ar spilgti sarkaniem, krokotiem ziediem. Latvijā populārākās ir ar lieliem, vienkrāsainiem, spil­gtiem ziediem.

Tulpes 

Juris Egle, Grobiņa.

Daudz sēklaudžu, atlasīts ap 750 šķirņu un hibrīdu, vairāk nekā 200 šķirņu iegādājušies holandiešu tulpju audzētāji.

Galerijas nosaukums

Izcilākās šķirnes

‘Vārtājas Pils’ – balti, bārkstaini, pildīti ziedi, var būt vairāki uz viena kāta.

‘Zieds Ziedā’ – dzeltenbalti neparastas formas ziedi divos stāvos. Vispirms uzplaukst viens, tad no tā vidus veidojas vēl viens ziedkātiņš ar ziedu.

‘Liepājas Roze’ – dzeltenzaļi, pildīti oriģinālas formas ziedi.

Laiks no sēklas līdz ziedam

Apmēram seši gadi.

Grūtākais selekcijā

Izaudzēt mazos sīpoliņus. Ziemas nepastāvīgajā laikā (salā, lietū) daudzi aiziet bojā. Svarīgi arī izdomāt, kuras šķirnes krustot.

Sapņu puķe

Nevis tulpes, bet vizbulītes, ar kurām tagad nopietni aizrāvies selekcionārs. Tā ir modes lieta pasaulē, turklāt daudz vieglāk audzēt nekā tulpes.

Gladiolas un īrisi

Laimonis Zaķis, Kandavas pagasts, “Intes”.

Ap 300 perspektīvu hibrīdu, vairāki simti šķirņu. Pasaulē aizgājušas ap 150 gladiolu šķirnes.

Galerijas nosaukums

Izcilākās šķirnes

Gladiolas:

‘Mis Grācija’ – superkruzuļoti, gaiši dzelteni ziedi ar tumšāku, koši dzeltenu apakšējo ziedlapu. Atkarībā no augšanas apstākļiem pamatkrāsā var parādīties iezaļgani un citi toņi. Slaids augums, graciozs ziedu izvietojums, zied agrīni un ilgi. Vienlaikus atveras līdz 10 ziediem.

‘Brīnumdare’ – pasaulē tai nav līdzīgas. Plaukstot ziedi ir zaļi ar sarkanu plankumiņu uz apakšējās ziedlapas un sarkanām svītriņām uz apakšējām ārējām ziedlapām, kas plaukstot maina krāsu uz maigi sārtu. Kad veras 8.–10. zieds precīzajā divrindu vārpā, pirmie seši ziedi jau kļuvuši pilnīgi sārti.

‘Burvju Spogulis’ – kruzuļoti, izturīgi skaistas formas ziedi sārtā krāsā ar baltu plankumu uz apakšējām ziedlapām. Labi vairojas, veselīga šķirne.

Īrisi:

‘Burvju Aplis’ – zilganbalti ziedi ar zili violetu kontrastu. Izturīgi, zied ilgi un nevainojami.

‘Džakomo’ – koši, kontrastaini (dzeltenīgi ar samtaini zili violetu) ziedi. Zied ilgi un bagātīgi, vienlaikus atvērti 3–4 ziedi.

‘Zelta Gredzens’ – vareni, zeltaini dzelteni līdz gaiši oranži ziedi ar precīzu maliņu apkārt baltajam centram.

Laiks no sēklas līdz ziedam

Gladiolām – septiņi gadi. Īrisiem – trīs, zemajiem pat divi gadi.

Grūtākais selekcijā

Gladiolu selekcijai piemērots laiks ir viena nedēļa aptuveni līdz 20. augustam (divas gladiolas zied vasaras otrajā pusē, jāpagūst ienākties sēklām). Ja slikti laika apstākļi, ir vēl bēdīgāk, tāpēc mammas mēdz stādīt siltumnīcā. Ziedputekšņus dabūt nav grūti. Drošāk arī sēklas pirmo gadu sēt un audzēt siltumnīcā.

Augsto īrisu sēklas dīgst slikti, 1–5 gadus, jo augs nāk no Vidusjūras baseina, kur daba ieprogrammējusi visām sēklām nedīgt vienā laikā, bet pataupīties citiem gadiem. Pilnīgi svaigas, pat puszaļas sēklas dīgst vienmērīgāk, ātrāk. Augstajiem īrisiem kritiskas ir ziemas ar kailsalu.

Sapņu puķe

Paplašināt augsto ziemeļu īrisu sortimentu. Ar zemajiem nav problēmu, bet sevišķi vērtīga ir katra vietējā augsto īrisu šķirne, kas spēj labi pārziemot, izturēt sarežģītus laika apstākļus ziemā un vasarā.

Selekcionārs ir pret ziedu gigantomāniju, jo tos kāti nereti nespēj noturēt.

Sapņo izveidot gladiolas ar labiem parametriem (stingra ziedvārpa un kāts, izturīgs zieds un tā stiprinājums, biezas ziedlapas, vismaz 20 ziedpumpuru, 8–14 vienlaikus atvērti ziedi) un krāsu pāreju. Piemēram, šķirne ‘Hameleons’ plaukstot ir zaļgana, bet, kad atvērušies 5–6 ziedi, tie sāk sārtoties.

LA.lv