Praktiski
Mājas

Pašu radīta noskaņa bērnistabā. Kā nepārsātināt telpu ar zaķīšiem, kaķīšiem 16

Publicitātes foto

Lai gan bērnistaba iekļaujas kopējā mājoklī, noformējuma ziņā tā ļoti atšķiras no pārējām telpām, un bērnam noteikti aktīvi jāpiedalās tās iekārtošanā.

No kādām kļūdām jāizvairās, iekārtojot bērnistabu, kādi dekoratīvie elementi būs noderīgi? Nereti pieaugušie mēģina īstenot savus priekšstatus par bērnistabas izskatu, izraibinot to ar pseidobērnības tēliem. Rezultātā telpa ir pārsātināta ar zaķīšiem, kaķīšiem, lāčiem, pasaku varoņiem, kas redzami gan uz tapetēm un paklāja, gan uz tekstilizstrādājumiem un pat uz mēbelēm. Drīz vien bērnam tas apnīk un vairs neizraisa nekādu interesi, bet telpa izskatās raiba un ar laiku nogurdina.

Otra galējība ir telpu veidot kā pieaugušajam – daudzi spilveni, bagātīgas drapērijas un pārējam interjeram pieskaņotas, dārgas, masīvas vai ekstra modernas mēbeles bērnistabā neiederas. To, kas pieaugušajiem šķiet vērtīgs, bērns nenovērtē. Un ir lieki uz viņu par to dusmoties.

Vislabāk pirms istabas iekārtošanas ar bērnu aprunāties un noskaidrot, kas viņam patīk, kas ne. Nederēs šādi jautājumi: “Kāds paklājs tev patīk, kādu gultu tu gribi?” utt. Bērnam nepieciešami uzskatāmi piemēri un izvēles iespējas, tāpēc vislabāk ņemt talkā bilžu materiālus vai arī doties uz veikalu, kurā apskatāmi dažādi apdares materiālu vai mēbeļu varianti. Savukārt vecāki ir tie, kas iekārtošanu uzmanīgi ievirza pareizajā gultnē un palīdz realizēt idejas.

Idejas “dari pats” bērnistabā noder vairāk nekā jebkurā citā telpā. Tā ir lieliska iespēja mazajam saimniekam piedalīties telpas iekārtošanā. Turklāt bērnam tas sagādā patiesu prieku, palīdz apgūt jaunas darbošanās prasmes, viņš sajūtas kā istabas saimnieks un turpmāk arī čaklāk rūpējas par kārtību tajā. Bērnudārza vecuma bērniem jāļauj piedalīties vieglākos darbiņos, bet pirmklasnieks jau var aktīvi darboties kopā ar vecākiem.

IDEJAS

* Interesantu paklāju (lupatu deķi) iespējams izveidot no krāsainiem auduma gabaliņiem, kas izgriezti un savīti no bērnam par mazu palikušām vai jau nonēsātām drēbītēm.

* Bērna zīmējumus var ierāmēt un no tiem veidot sienas dekorus vai, izmantojot drukas pakalpojumus, izdrukāt uz auduma, ko izmanto bērnistabas aizkariem.

* Savdabīgus sienas dekorus var izveidot arī no bērnu lego un konstruktoru veidotajām glezniņām.

* Mēbeļu apdarei var izmantot krāsainu līmplēvi, no kuras izgriež dažāda diametra apļus, ko kārto rindās vai veido ornamentus.

* Vecākus bieži nogurdina nesavāktās rotaļlietas un lietas bērn­istabā. Atvērti plaukti nereti izskatās nekārtīgi. Labs risinājums – kopā ar bērnu izveidot vairākstāvu plauktam dekoratīvas durvis, kas to pārvērtīs pasaku namiņā. Šim nolūkam būs nepieciešama MDF plātne, kokam paredzētas krāsas, tāfeles krāsa, ota, krāsotāju līmlente, eņģes, skrūves, urbis un rokturīši. No plātnes izgatavo divas durvis ar augšējo daļu trīsstūrveida formā (kā tornīši), vienu durvju plātni nokrāso ar tāfeles krāsu – uz tās bērns varēs zīmēt, bet otru noklāj ar parastu krāsu. Kad krāsa nožuvusi, uz šīs durvju plātnes uzzīmē nelielus lodziņus. Pēc tam abas durvju viras ar eņģēm nostiprina pie plaukta sānu malām un durvīs iestrādā rokturīšus.

* Ja pārējā telpa veidota vienkrāsainos toņos, jautru efektu var iegūt, nokrāsojot apkures radiatorus dažādās košās krāsās.

* Cits variants – izveidot dekoru, kas vienlaikus pasargās mazāku bērnu no radiatoru asajiem stūriem. Būs vajadzīga 6 mm bieza kokšķiedras plātne, no kuras izgriež dažāda diametra – lielākus un mazākus – apļus. Tos nogruntē, nokrāso košās krāsās un pielīmē vienu pie otra (virsmas nedaudz pārklājas), veidojot neregulāras formas dekoru. Lai apļi labāk turētos viens pie otra, no kreisās puses tos var vēl arī saskrūvēt. Pēc tam dekoram piestiprina stiepli, ar kuras palīdzību aplīšu kombināciju piestiprina pie radiatoriem. Šāds dekors neaiztur siltumu un piešķir telpai krāsainu akcentu.

LA.lv