Praktiski
Svētki

Pastariņa muzejā latviskās tradīcijās atzīmēs rudens saulgriežus0

Sestdien, 22. septembrī, plkst. 13.00 Pastariņa muzejā (Bisniekos, Dzirciemā, Zentenes pagastā, Tukuma novadā) interesenti aicināti izzināt un svinēt Rudens saulgriežus latviskās tradīcijās.

Rudens saulgrieži saukti arī par Miķeļiem jeb Miķeļdienu, kas uzskatāma par gada auglīgākās daļas aizvadīšanas svētkiem. Svētku latviskais nosaukums ir Apjumības jeb Appļāvības, jo šajā dienā pēdējo reizi pļāva labību. Miķelis latvju dainās saukts par bagātu vīru, arī par maizes tēvu, kas saistās ar rudens ražas ienākšanos.

Saulgriežu pasākumā apmeklētāji aicināti lasīt ābolus un gatavot ābolu virtenes, cept tradicionālos rudens saulgriežu gardumus, tajā skaitā arī īpašo saulgriežu maizīti un nobaudīt to. Latviskās rotaļās aicināti piedalīties gan mazi, gan lieli. Dzejas dienu ietvaros notiks dzejas lasījumi par rudens tēmu.

Astronomiskais rudens šogad iestājas 23. septembrī plkst. 4.54.

Pastariņa muzejs ir vienīgā atjaunotā Ziemeļkurzemes lauku sēta, kurā ar spēlēm un rotaļām, lauku darbiņiem var iepazīt latviešu dzīvesveidu, kad tajā dzīvoja rakstnieks E. Birznieks-Upītis (1871-1960), bērnībā saukts par Pastariņu. Pastariņa muzejs ir muzejs bērniem, kas paši vēlas darīt lauku darbus, apgūt tradicionālās spēles un rotaļas, iepazīt Ziemeļkurzemes lauku sētas sadzīvi, tradīcijas un iepazīt Birznieku dzimtas vēsturi.

LA.lv