Praktiski
Manas tiesības

Pase vai ID karte: ar ko atšķiras, ar ko labāk ceļot nepilngadīgajiem uz ārzemēm?0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Manām meitām tuvākajā laikā beidzas pasu derīguma termiņš. Ko labāk pasūtīt izgatavot – pasi vai ID karti? Līdz šim taisīju pasi, jo ceļojam uz Lietuvu vai Igauniju aptuveni reizi gadā. Vai ID karte ceļošanai pa Baltijas valstīm der? Ja der, kā ar ID kartēm varu pierādīt robežsargam, ka tie ir mani bērni, ja mūs gadījumā apstādina? Kāda ir galvenā atšķirība starp šiem dokumentiem? INESE LĒDMANĒ

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Personāla vadības un sabiedrisko attiecību departamenta direktora vietnieks Ģirts Pommers skaidro, ka personas apliecība jeb eID karte ir dokuments, kas primāri paredzēts lietošanai iekšzemē identitātes apliecināšanai elektroniskā vidē (autentifikācijai) un elektroniskā paraksta lietošanai. To var izmantot arī kā ceļošanas dokumentu Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas valstu un Šveices teritorijā. Personas apliecība neder ceļošanai uz valstīm, ar kurām ir vīzu režīms vai īpaši ieceļošanas noteikumi.

“Personas apliecība ir ērtāka ikdienas lietošanai tās izmēru dēļ, jo ir bankas kartes formāta dokuments. Gadījumā ja ceļo ar bērniem, izmantojot personas apliecības, līdzi jāņem arī bērnu dzimšanas apliecības, lai apliecinātu radniecību,” pauž Ģ. Pommers. Izdevīgāk pasūtīt eID karti, jo tā ir lētāka. Valsts nodeva par pases izgatavošanu 10 darbdienās ir 14,23 eiro, savukārt 2 darbdienu laikā – 28,46 eiro, bet personas apliecība attiecīgi 7,11 un 14,23 eiro. Bērniem līdz 5 gadu vecumam personu apliecinošu dokumentu izsniedz uz diviem gadiem, bet no 5 līdz 20 gadu vecumam – uz pieciem gadiem.

Plānots, ka no 2023. gada eID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments visiem Latvijas pilsoņiem. Attiecīgi pase paliks kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu. To nosaka šāgada augustā valdības atbalstītie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā. Ir noteikts pārejas periods no 2019. līdz 2022. gadam, lai šo triju gadu laikā visi iedzīvotāji var pasūtīt sev eID un nerodas pārslodze tās izgatavotājiem. Pēc pieņemtajiem grozījumiem ikviens iedzīvotājs varēs neatkarīgi no savas atrašanās vietas garantēti saņemt sev ērtā, ātrā un efektīvā veidā jebkuru no valsts nodrošinātiem elektroniskiem pakalpojumiem.

UZZIŅA

Saskaņā ar Personu apliecinošu dokumentu likumu no 15 gadu vecuma bērnam jābūt vismaz vienam derīgam personu apliecinošam dokumentam – pasei vai personas apliecībai (eID).

LA.lv