Daiļdārzs, Dārzs

Pašaudzēts Amūras ceriņš. Vai sēklas nepieciešams stratificēt?

Foto - Shutterstock

Vai Amūras ceriņa sēklas pirms sēšanas vajag stratificēt? AUSMA ALOJAS NOVADĀ

Amūras ceriņš (Syringa amurensis) savvaļā sasniedz līdz 20 m augstumu, bet, audzējot kultūrā, tas bieži vien ir līdz 8 m augsts krūms. Amūras ceriņam ir krēmbalti ziedi ar medainu smaržu (līdzīgi ligustriem), uzzied jūlija sākumā. Šī ziemcietīgā suga labi aug irdenās, gaisa caurlaidīgās augsnēs.

Atšķirībā no parastā ceriņa Amūras ceriņa sēklas nepieciešams stratificēt 3–5 mēnešus. Sēklu pogaļas vāc oktobra beigās, novembrī un žāvē istabas temperatūrā, izbērtas plānā slānī. Kad pogaļas atveras, sēklas attīra no piemaisījumiem. Pirmās divas nedēļas sēklas glabā +18…+20 °C temperatūrā, pēc tam stratificē – polietilēna maisiņā ieber mitras smiltis un sajauc ar sēklām, uzglabā +3…+4 °C temperatūrā, piemēram, ledusskapī. Regulāri (vienreiz divās nedēļās) apmaisa un uztur mēreni mitras.

Martā sēj irdenā substrātā kastītēs, uzsijājot 0,5 cm smalkas grants vai smilts kārtu. Diedzē +10…+15 °C temperatūrā. Sadīgušos augus vēlams pamazām norūdīt, sējumus novietojot ēnainā vietā dārzā. Rudenī kastītes ar augiem ienes vēsā telpā vai pārziemina neapkurināmā siltumnīcā. Nākamajā gadā sējeņus stāda pavairošanas dobē. Paliekošā vietā var stādīt pēc pieciem gadiem.

Pievienot komentāru