Praktiski
Dārzs

Kā pavairot ērkšķogu krūmu? Atbild eksperts0

Foto: Olga_Ionina/SHUTTERSTOCK

Man dārzā aug viens ērkšķogu krūms ar lielām ogām un retiem dzelkšņiem. Gribu šo krūmu pavairot. Kā un kad tas jādara? ALBERTS VALMIERĀ

 

Ar koksnainiem spraudeņiem

“Pašlaik ērkšķogas var pavairot ar koksnainajiem spraudeņiem. Lai labāk apsakņotos, ieteicams dzinumus nevis nogriezt, bet gatavot ar pēdiņu. Tāpat kā citiem ogulājiem, arī ērkšķogām spraudeņus ņem no viengadīgajiem pieaugumiem – dzinumus noplēš tā, lai tiem būtu pēdiņa no iepriekšējā gada koksnes. Spraudeņiem jābūt 10–15 cm gariem,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Sagrieztos dzinumus atlapo, smilts augsnē tos uzreiz var spraust dobē. Ja augsne ļoti sausa, tā vispirms jāsalaista, lai pieblīvētos klāt spraudeņiem. Siltā rudenī ērkšķ­ogām saknītes parasti izveidojas trijās nedēļās.

Cita veida augsnēs spraudeņi, sasieti kūlīšos, jāuzglabā līdz pavasarim, pierakti grantī vai smiltīs. Kad sasalst zeme, augus piesedz ar egļu zariem, lai pasargātu no sala bojājumiem. Pavasarī tie jāizsprauž pavairošanas dobē iespējami agri. Augsnei jābūt irdenai, barības vielām bagātai, sastrādātai 30 cm dziļumā. Spraudeņus sprauž ieslīpi (45 grādu leņķī), atstājot virs zemes divus pumpurus. Ja pēdiņa traucē spraušanai, var ar irbuli iepriekš izveidot caurumiņu un tad tajā ievietot dzinumu.

Ar koksnainajiem spraudeņiem labi sakņojas selekcionāra Arvīda Vīksnes izaudzētās šķirnes, piemēram, ‘Koknese’, ‘Vīksnes Ražīgā’, jaunās šķirnes ‘Rita’ (bezērkšķu) un ‘Maija’ (ražīga ērkšķoga, izdalīta no A. Vīksnes selekcijas fonda), kā arī Krievijā selekcionētās šķirnes.

 

Ar noliekšņiem

Ja nevajag daudz stādu, ērkšķ­ogas var pavairot ar noliekšņiem. Pavasarī apkārt krūmam izrok ap 10 cm dziļas bedrītes, kurās lokveidā pieliec viengadīgos dzinumus. Tos piesprauž ar kāsīšiem un apber ar zemi (neaprauš ar zemi dzinuma apakšējo trešdaļu). Līdz rudenim noliekšņi apsakņojas. Septembra vidū stādus atdala no mātesauga un izstāda pastāvīgā vietā.

LA.lv