Praktiski
Mājas

Pašam sava elektrostacija. Kā izvēlēties ģeneratoru? 0

Foto – Shutterstock

Dīzeļdzinējs vai benzīna dzinējs?

Bez elektroenerģijas pa krānu netecēs ūdens, vairākumā gadījumu nebūs siltuma, nedarbosies daudzas mums ikdienā nepieciešamas ierīces. Pilsētās elektroenerģijas padeves pārtraukumi ir retums, bet laukos pēc stiprāka vēja vai vētras tā ir ierasta situācija.

Tirgotāji piedāvā dažādus ģeneratoru modeļus. Katram no tiem ir kādas priekšrocības un arī trūkumi. Kā izvēlēties īsto un nepārmaksāt?

Ģeneratori mēdz būt aprīkoti gan ar dīzeļdzinējiem, gan benzīna motoriem.

> Ar dīzeļdzinējiem aprīkotie modeļi lielākoties paredzēti lielām jaudām, kādas sadzīvē diezin vai nepieciešamas, un ilglaicīgai darbībai, parasti kā pamata strāvas avots. Turklāt šīs ierīces, salīdzinot ar benzīna dzinējiem aprīkotajām, ir 1,5–2 reizes dārgākas, darbības laikā skaļākas un masīvākas.

> Tirgū pieejamākie ir ar benzīna dzinējiem aprīkotie modeļi.

Bez aprēķiniem neiztikt

Pirms dodas uz veikalu, vērts rūpīgi apsvērt, kādas jaudas ģenerators nepieciešams.

Nevajag sasummēt visu patērētāju jaudu mājoklī, jo ģeneratoru parasti izmanto kā rezerves strāvas avotu atslēgumu gadījumā, tāpēc tam ar elektroenerģiju būtu jānodrošina tikai visnepieciešamākie patērētāji – apgaismojums, apkures un ūdensapgādes sistēmu darbība. Ģeneratoram, kas domāts vasarnīcai, pietiks ar vēl mazāku jaudu, nodrošinot apgaismojumu un vienkāršākās sadzīves elektronikas darbību.

Jāņem vērā, ka ne visas ierīces to darbības laikā patērē jaudu, kas norādīta uz ierīces. Piemēram, elektromotoram starta brīdī vajadzīgs daudz vairāk elektroenerģijas nekā pēc tam darbības laikā. Šī īpašība jāņem vērā, aprēķinot jaudu sūkņu, kompresoru, luminiscences lampu un citu līdzīgu ierīču darbināšanai.

Piemēram, ja sūkņa nominālā patērējamā jauda ir 1,5 kW, ieslēgšanās brīdī tas patērēs aptuveni 1,8 kW enerģijas. 300 W ir diezgan būtisks jaudas pieaugums, it īpaši, ja ģeneratora jauda nav liela.

Ja nav zināms precīzs koeficients, par kuru palielinās ierīces patērējamā jauda starta vai maksimālās slodzes brīdī, aprēķiniem var izmantot aptuvenas vērtības. Piemēram, kvēlspuldzēm, gludekļiem un tējkannām tas ir 1, multimediju ierīcēm un datoriem – 1,15, putekļsūcējam – 1,35, cirkulācijas sūkņiem – 1,5, ventilatoriem – 2, veļas mašīnām – 2,5, iegremdējamajiem sūkņiem, lielākajai daļai virtuves tehnikas – 3, ledusskapjiem un kondicionēšanas iekārtām – 3,5. Maksimālo patērējamo jaudu iegūst, ierīces nominālo jaudu reizinot ar šo koeficientu.

Tāpat jāsaprot, kuras ierīces varētu darboties vienlaikus, ja elektroenerģiju nodrošina ģenerators. Kad nepieciešamā jauda aprēķināta, tai pieskaita vēl aptuveni ceturtdaļu rezervei. Piemēram, ja vienlaikus tiks iedegtas trīs kvēlspuldzes, ieslēgta elektriskā tējkanna, televizors, ūdenssūknis un apkures sistēmas cirkulācijas sūknis, minimālajai ģeneratora jaudai jābūt 4,85 kW, bet, pievienojot 15% rezervi, – 5,58 kW. Ģeneratoru ražotāji parasti norāda divas jaudas – nominālo un maksimālo. Izvēloties ierīci, jāņem vērā nominālā jauda. Ar maksimālo jaudu ģenerators var darboties vien ļoti īsu brīdi – ārkārtas situācijās, kad vienlaikus neplānoti ieslēdzas vairāki jaudīgi patērētāji.

Ģeneratora jaudai jābūt pietiekamai, taču pārāk liela rezerve arī nav vēlama. Jaudīgākas iekārtas būs dārgākas, un patērētās degvielas daudzums – lielāks.

Motors un strāvas ģenerators

Nozīme ir dzinēja veidam. Divtaktu dzinējus parasti izvēlas nelieliem ģeneratoriem, kas darbojas samērā īsu laiku. To motora resurss nav liels – bieži vien tikai 500 motorstundu. Ilgākam darbības laikam paredzēti četrtaktu dzinēji ar augšējo vārstu izvietojumu. Vairākumam ģeneratoru izmanto gaisa dzesēšanas motorus. Jaudīgākajām ierīcēm, kas paredzētas ļoti ilgai nepārtrauktai darbībai, ir šķidruma dzesēšana.

Svarīgs ir arī ierīcē iebūvētā strāvas ģeneratora veids. Asinhronie ģeneratori ir lētāki par sinhronajiem un izturīgāki grūtos darba apstākļos, bet tos labāk izmantot ar ierīcēm, kam nav lielas patērējamās strāvas pārmaiņas ieslēgšanas brīdī. Sinhronie ģeneratori ir dārgāki, taču tie paredzēti izmantošanai elektrosistēmās, kurās ir ierīces ar lielu starta jaudu, piemēram, metināmās ierīces, jaudīgas elektroierīces, sūkņi.

Ja ģenerators paredzēts kā alternatīvs strāvas avots, ir ērti, ja tas aprīkots ar sistēmu, kas ierīci iedarbina brīdī, kad tīklā pazūd elektroenerģija, un izslēdz, kad strāvas padeve atjaunojas. Tāpat noder strāvas stabilizators.

Ar kādām summām jārēķinās

> 650 W jaudas ģeneratori ar divtaktu dzinēju, gaisa dzesēšanu maksā aptuveni 150 eiro. Šādas jaudas ierīce noder treileriem, kempingos un atpūtai pie dabas.

> Ģenerators ar 1 kW jaudu maksā nedaudz vairāk par 200 eiro. Šāda ierīce stundā patērē 0,4–0,6 l degvielas, un kilovatstunda elektroenerģijas izmaksā aptuveni 60 eirocentu.

> Ģenerators ar 2 kW jaudu ir vēl vismaz par 100 eiro dārgāks, savukārt ar 5 kW jaudu maksā 700–800 eiro. Šādas ierīces jau aprīkotas ar elektrisko starteri un strāvas stabilizatoru.

> Cena atkarīga ne tikai no ģeneratora jaudas, bet arī no izgatavotāja markas un tirdzniecības vietas. Tādējādi vienas un tās pašas jaudas dažādu ražotāju ierīcēm cenas var būtiski atšķirties.

LA.lv