Dārzs, Sakņu dārzs

Paša būvēts tomātu nams. Kā saimnieks Aivars ietaupīja ģimenei teju tūkstoti eiro

Foto - Uldis Muzikants
Uzziņa

Izmaksas 3 x 6 m polikarbonāta siltumnīcai

• Polikarbonāta segums – aptuveni 150 eiro.6 m gara, 2,10 m plata un 4 mm bieza polikarbonāta loksne maksā aptuveni 50 eiro gabalā. Tātad trīs loksnes – aptuveni 150 eiro.Parasti loksnes maksā dārgāk, pat 90 eiro, taču saimnieks nogaidījis, kad būvmateriālu veikalā būs atlaides, un tikai tad pircis.Veikalā var iegādāties dažāda biezuma loksnes, taču ar 4 mm biezām augu mājai pilnīgi pietiek.

• Karkass. Caurules arkām – aptuveni 50 eiro. Izmantota ūdensvadam paredzētā caurule, kas iegādājama ruļļos. Septiņas 6 m garas caurules maksā aptuveni 50 eiro,

• Papildus aptuveni 20 eiro dažādiem materiāliem.

• Kokmateriāli ņemti no paša krājumiem.

Kopumā 3 x 6 m siltumnīca izmaksāja aptuveni 220 eiro.

AIVARS KLŪGA dārzā visu darina pats. Pirmkārt, uz savu darbu var vislabāk paļauties, otrkārt, paša veikums izmaksā krietni lētāk. Saimnieks būvējis arī siltumnīcu, konstrukcijām atraktīvi pielāgojot dažādus būvniecības veikalos iegādājamus materiālus, un tagad var lepni teikt, ka siltumnīca ir vismaz divreiz lētāka nekā pirktā.

Izvēlas polikarbonātu

– Kad radās nopietna vajadzība pēc jaunas siltumnīcas, nolēmu, ka tā būs no polikarbonāta, jo dzirdēju daudzas pozitīvas atsauksmes par šo materiālu. Parasti siltumnīcām izmantoju plēves segumu. Ilgmūžīgā plēve tiešām kalpo labi, taču siltuma noturība polikarbonātam ir daudz labāka. Ieeju plēves būdā vasaras saules karstumā, tomāti bēdīgi lapas nolaiduši, lej, cik gribi, vienmēr sausi. Turpat blakus polikarbonāta siltumnīcā mikroklimats tīkams, tomātiem nekādu pro­blēmu, un arī mitrums saglabājas labāk. Neviena lapiņa nav apdegusi, – stāsta Aivars Klūga.

Pirms darba sākšanas saimnieks apskatījis piedāvātos gatavos variantus un atzinis tos par nesamērīgi dārgiem. Ģimene apgādā sevi ar gurķiem un tomātiem gan svaigai ēšanai, gan konserviem, tāpēc būvei jābūt gana lielai, mazās, lētās, pāris kvadrātmetru lielās būdiņas neder. Prāvāka lieluma siltumnīca maksā gandrīz tūkstoti eiro, ko saimnieks uzskatījis zem sava goda atdot par tomātmāju.

Sāk ar skici un mērījumiem

Vispirms Aivars veidojis skici, lai aprēķinātu vajadzīgo materiālu daudzumu. Saimnieks plānojis tā, lai pēc iespējas ekonomiskāk izmantotu esošo polikarbonāta standartloksnes izmēru (2,10 x 6 m).

Svarīgākais darbs ir precīzi visu izmērīt, nolīmeņot dabā, lai būtu vienāds augstums, platums. Segumu labāk klāt kopā ar kādu palīgu, turklāt bezvēja dienā, jo loksnes ir vieglas, var aizlidot.

Karkasam izmantotas koka konstrukcijas, kas veido pamatu cauruļu arkām. Polikarbonāta lokšņu savienojuma vieta bal­stīta uz šīm caurulēm. Starp lok­snēm savienojumam pirktas nevis dārgās, speciālās polikarbonāta loksnēm paredzētās lentes, bet daudz lētākās T veida profila plastmasas līstes, ko izmanto ēku iekšdarbiem, mēbeļu aizmugures savienojuma vietām u.c.

Arkas jumtam kalpo labi

Jumta seguma balstam saimnieks paredzējis septiņas cauruļu arkas. Tās izvietotas apmēram ik pēc metra, lai viena arka būtu zem divu lokšņu savienojuma vietas, otra – loksnei pa vidu. Arkām paredzētajā vietā metāla caurules dzītas metra dziļumā, atstājot pusmetra garu galu virs zemes, uz kura uzmauc arkas polietilēna cauruli.

Saimnieks spriež, ka konstrukcija kalpos ilgi, arī sniegs no tās labi slīd lejā.

Ja seguma materiāla kanāliņi aizaugs un apsūbēs ar zaļajām aļģēm un siltumnīcā kļūs pārāk tumšs, saimnieks uzmontēs jaunas loksnes. Tik un tā būs ekonomija, salīdzinot ar gatavas siltumnīcas pirkumu, labas plēves kalpošanas laiku, izmaksām un citiem ieguvumiem. Pēc diviem gadiem sūbējums vēl nav novērots, jo, cik daudz kondensāta izveidojas, tik saule izžāvē.

Raksts publicēts žurnālā “Praktiskais Latvietis” 2015.gada martā

6 Komentāri

 1. ” Siltumnīca ir vismaz divreiz lētāka nekā pirktā.” – protams, ja nerēķina paša darbu. Cik daudz laika tas paņēma, strādājot bez maksas? Cik daudz varētu nopelnīt, šajā laikā strādājot darbu, par kuru arī samaksā?

  1. ir parasti problēma, ka darba par ko maksā nav. un ja viš ir tad tikai noteiktas stundas dienā neviss cik gribi vai pietiek spēka, tā ka pārejā laikā var stradat sev

 2. nu sāksim ar to ka polikarbonāta loksni tados izmeros var dabut pa 30 eirišiem aptuveni ja pērk nevis veikalā bet firmās kas viņu izplata. man bija ciita problēma-vecie pamati 3,5 metrus plati, nācās ļotu iespringt lai izveidotu loku kas gan pas uz pamatiem, gan galvu lai neatsistu. 13 metru garai man 7 loksnes vajadzeja un lokus ar no koka pusapaļus uztaisiju. sanāca pat ļoti intresanti. tā kā dēļu gali bija pašam tad 13×3,5 metrus liela man izmaksāja kautkur 250 eirišus

 3. Tās, ūdensvada tumšās plastmasas caurules nav piemerotas saules starojumam un pēc paris gadiem būs beigtas.Nedaudz viņu mūžu paildzināt var nokrāsojot ar atstarojošo alumīnija pulvera krāsu.

 4. > Jānim.
  Polikarbonāta loksnēm ir ultraviolētā starojuma [UV] filtrs vienā pusē. Tas sargā loksnes no degradēšanās
  saules starojuma ietekmē. Par cik caurules ir iekšpusē, tad tās lielā mēra būs pasargātas no UV starojuma
  ietekmes. No pārmerīgas sakaršanas noderēs baltais krāsojums.

Pievienot komentāru