Praktiski
Rokdarbi

Pārtaisām vecas krelles par jaunām. Padomi fotogrāfijās0

Foto – Anda Krauze

Ja gadās pārraut kaklarotas vērumu, krelles nav jāizmet. Tās var salabot, piešķirot iepriekšējo vai jaunu izskatu ar dažiem papildu elementiem vai apvienojot ar vēl kādām satrūkušām krellēm.

1. Apskatot bojāto kaklarotu, pieredzējusī pērļotāja Ieva Rubene secina, ka krellēm bijis ļoti neizturīgs stiprinājums, tāpēc kaklarota tik viegli pārtrūkusi. Kreļļu atjaunošanu sāk ar stiprinājuma maiņu, izvēloties dubultu metāla riņķīti. Tajā iever melno pērlīšu virtenes.

2. Tad ievieto aizdares elementu – karabīni. Viens kreļļu aizdares gals ir nostiprināts.

3. Melno pērlīšu virknējums šķiet diezgan vienmuļš, tāpēc rotas jaunajā veidolā iederētos kāds spilgtāks akcents, piemēram, masīvs košas krāsas kulons centrā un mazliet gaišākas dažādu izmēru pērlītes abpus tam vai arī tikai šo stikla pērlīšu virknējums. Vienīgi jāraugās, lai pērlītes saderētu, nebūtu no pārāk atšķirīga materiāla. Lai būtu vieglāk veidot jaunās kaklarotas kompozīciju, vispirms uz galda izkārto satrūkušo pērlīšu virknējumu fragmentus kopā ar plastmasas pērlītēm, kas rotu padarīs bagātīgāku un vizuāli pievilcīgāku. Lai darbs ritētu raitāk, pērļotāja plastmasas pērlītes rindo uz trosītes, nevis posmiņos starp melnajām pērlītēm, kas, iespējams, būtu viens no rotas uzlabošanas variantiem. Vispirms uz trosītes uzver spiedīti, trosīti izver cauri dubultajam riņķītim, kurā jau ievērtas melno pērlīšu virtenes, un nostiprina, saspiežot ar knaiblēm.

4. Pēc tam uz trosītes ver plastmasas pērlītes, lielākās kārtojot pamīšus ar vidējām un mazākām. Sāk ar mazākajām, lai pie aizdares neveidotos pērlīšu kalns.

5. Kad jaunais vērums gatavs, rindas galā uzver spiedīti, trosīti pārloka un izver cauri dubultajam metāla aizdares riņķītim, spiedītei un vairākām pērlītēm. Spiedīti fiksē (saspiež) ar knaiblēm.

Saistītie raksti

6. Savieno melno pērlīšu satrūkušā virknējuma posmus, raugoties, lai virtenes būtu aptuveni vienādā garumā.

7. Jauno vērumu pievieno melno pērlīšu virknējumam.

8. Kreļļu otrā galā iever papildu dubulto riņķīti, kas ļaus vieglāk atvērt un aizvērt karabīni.

LA.lv