Praktiski
Dārzs

Vai lielu koku drīkst pārstādīt? Atbilde lasītājai1

Foto – Sandra Ruska

“Nesen aiz tirdzniecības centra “Alfa” pamanījām jaunu, lielu koku. Izrādījās, tas ir šoziem stādītais un tad uz citu vietu pārceltais sarkanais ozols. Arī Valdemāra ielā rīkojās līdzīgi ar riekstkoku. Vai lielu koku drīkst pārstādīt?” GUNA P. RĪGĀ

Sarkano ozolu pie tirdzniecības parka ”Alfa”, kā arī valriekstu koku Valdemāra ielas kvartālā pārstādīja SIA “Labie koki”. Uzņēmuma ainavu arhitekte, arboriste Ilze Locāne atzīst: – Ne vienmēr lielus kokus vēlams pārstādīt, taču ļoti vērtīgus (ne tikai naudas izteiksmē) un skaistus eksemplārus šādā veidā iespējams izglābt no nozāģēšanas, pilsētai augot un attīstoties. Šis ir kompromisa variants, kā saglabāt kokus, un to izmanto visā pasaulē.

Lai pārstādītu lielu koku, tam pamatīgi jāsagatavojas. Arboristu un dārznieku komandai jābūt profesionālai un ar ļoti lielu atbildības sajūtu. Pats svarīgākais – izrokot jācenšas paņemt iespējami vairāk sakņu, kā arī pārvietojot nedrīkst koku stiprināt un celt aiz stumbra. Darbi jāveic koku miera periodā – no vēla rudens līdz agram pavasarim.

Vai pārstādītie koki ieaugs jaunajā vietā, rādīs laiks. Vissvarīgākie ir pirmie četri gadi, un, ja šajā laikā tos regulāri laistīs, aptuveni 80% gadījumu koki jaunajā vietā turpinās zaļot un priecēt pilsētas iedzīvotājus.

LA.lv