Praktiski
Manas tiesības

Pārdod un pārraksti auto – kaut naktī0

Foto: BH Stock photos/Shutterstock

Vēlos noskaidrot par auto attālināto īpašnieku maiņu. Man mēģināja ieskaidrot, ka tagad auto var nopirkt kaut naktī.

CSDD aplikācijā jāaizpilda forma, un auto jau nodots citam īpašniekam. Telefonā, CSDD aplikācijā, neatradu šādu pakalpojumu. Kā to var izdarīt?

Vai gadījumā, ja esmu auto šādā veidā nodevis citam īpašniekam, bet viņš ar to izraisījis avāriju, tas neatsauksies uz manu OCTA Bonus-malus sistēmu? Vai tajā brīdī notiek oficiāla īpašnieku maiņa visos reģistros? Andris Līvānos

Auto pircēju un pārdevēju ērtībai ir radītas vairākas iespējas, kā juridiski nokārtot pārdošanas faktu visas diennakts garumā.

Ar transportlīdzekļa pārrakstīšanu nakts laikā jābūt uzmanīgiem, jo ir divu veidu darbības. Viens ir drošs veids, ar kuru īpašnieka maiņa notiek uzreiz, bet otrs ir tikai pilnvarojums, ar kuru riskējat, ka tuvākajā nākotnē būs jārisina virkne problēmu. Turklāt viedtālruņa CSDD aplikācijā to izdarīt nevar.

CSDD sabiedrisko attiecību daļas speciālists Rolands Rumba skaidro, ka caur interneta pārlūkpro­grammu jāreģistrējas e-CSDD, izmantojot autorizācijai savu kredītiestādi, E-paraksta viedkarti vai elektronisko parakstu.

Drošais veids – ar nodošanu

CSDD transportlīdzekļu reģistrācijas daļas pārstāvis Kristaps Dzenis skaidro – drošs un ērts veids, kā pārrakstīt spēkratu, neierodoties CSDD nodaļā, ir veikt īpašuma tiesību maiņa ar nodošanu. Process notiek šādi – lai īpašnieka maiņu reģistrētu e-vidē, vispirms pārdevējam jānoņem transportlīdzeklis no uzskaites atsavināšanai Latvijā.

To var veikt CSDD elektroniskās vides pakalpojumā TL noņemšana no uzskaites atsavināšanai LR. Šai darbībai seko pircēja izdarīta atzīme reģistrā par to, ka viņš vēlas iegādāties konkrētu transportlīdzekli. Savukārt pārdevējs piecu dienu laikā apstiprina īpašnieku maiņu. Abas atzīmes arī izdarāmas e-pakalpojumos. Reģistrācijas procedūra pilnībā tiek pabeigta CSDD nodaļā, kad transportlīdzekļa ieguvējs saņem reģistrācijas apliecību.

Būtiski, ka šajā gadījumā īpašuma tiesību maiņa un atbildība tiek fiksēta no brīža, kad pārdevējs reģistrā ir apstiprinājis īpašnieka maiņu. Tas nozīmē, ka pircējs uzreiz iegūst īpašuma tiesības uz konkrēto auto. No pārdevēja pleciem tiek noņemta atbildība par transportlīdzekli.

Pircējam jārēķinās, ka ar šo brīdi arī beidzas pārdevēja obligātā civiltiesiskā atbildība par konkrēto auto (uz reģistrētās atzīmes pamata jaunais īpašnieks nekavējoties var iegādāties jaunu OCTA polisi). Pats galvenais – pircējs atbild par izdarītajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē. Ja ar jauniegūto transportlīdzekli piedalās ceļu satiksmē, īpašuma tiesību reģistrācija CSDD nodaļā jaunajam īpašniekam jāveic piecu dienu laikā.

Jārēķinās, ka, šādi veicot transportlīdzekļa īpašnieka maiņu, brīdī, kad pārdevējs noņem auto no uzskaites, jābūt samaksātam transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklim par periodu līdz konkrētās darbības veikšanas mēnesim, to ieskaitot.

Ja ir nenomaksāti naudassodi, arī par tiem jānorēķinās pirms noņemšanas no uzskaites. Pozitīvi, ka CSDD neiekasē maksu par šādu auto īpašnieka maiņas procedūru. Jāmaksā tikai par auto noņemšanu no uzskaites (3,02 eiro) un par maksājuma veikšanu vietnē e-CSDD (1,02 eiro).

Pārējie izdevumi būs jāmaksā jaunajam īpašniekam, kad viņš CSDD nodaļā izņems transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību (īpašnieka maiņas noformēšana, reģistrācija un reģistrācijas apliecība maksā 25,23 eiro).

Ar pilnvarojumu riskējat

Distances pilnvarojums auto reģistrācijas uzsākšanai jeb distances reģistrācija ir riskants veids, kā pārrakstīt auto. “Pilnvarojums nenozīmē, ka īpašnieku maiņa ir juridiski noformēts akts,” atzīst Kristaps Dzenis. Līdz ar to īpašnieku maiņa tiks fiksēta brīdī, kad pircējs CSDD nodaļā izņems jaunu transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību.

Tas nozīmē, ka līdz tam visa atbildība gulstas uz iepriekšējā auto īpašnieka pleciem. Piemēram, ja ar radaru fiksēts pieļaujamā braukšanas ātruma pārkāpums, sods atnāks uz pārdevēja pastkastīti. Ja pircējs būs iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā un tiks atzīts par vainīgu, Bonus-malus klase kritīsies pārdevējam. Arī pircējam ir virkne risku, piemēram, iepriekšējais autoīpašnieks jebkurā brīdī var dzēst pilnvarojumu.

Ja no pilnvarojuma izsniegšanas brīža iepriekšējais īpašnieks nopelnījis sodu par pārkāpumiem ceļu satiksmē, pircējam būs aizliegums reģistrēt īpašnieka maiņu līdz sodu nomaksai. Pilnvarojums arī tiek anulēts, ja transportlīdzeklim veikta kāda cita reģistrācijas darbība vai pircējs 30 dienu laikā nav veicis īpašnieka maiņas reģistrāciju CSDD.

Distances reģistrācija maksā 6,46 eiro. To var veikt pārdevējs, veicot atzīmi e-CSDD, kura ir derīga 30 dienas.

Saistītie raksti

Jautājums – kāpēc šo auto īpašuma tiesību maiņas veidu cilvēki joprojām izvēlas? Pirmkārt, izdarot šādu pilnvarojuma atzīmi, netiek kontrolēta nodokļa un sodu nomaksa, tā būs jāsedz, kad izņems auto reģistrācijas apliecību.

Otrkārt, pircējs var nebūt e-CSDD lietotājs.

Treškārt, daudzi nezina par jauno īpašnieku maiņu ar nodošanu. Ja tomēr ir izvēlēta šāda transportlīdzekļa īpašnieka maiņas procedūra un pircējs izdarījis pārkāpumu, pilnvarojums var kalpot kā pierādījums tam, ka pārdevējs nodevis auto citai personai, skaidro K. Dzenis. Bet tie jau ir tiesu darbi ar attiecīgām izmaksām un lielu laika patēriņu.

LA.lv