Praktiski
Rokdarbi

Par godu mūsu Latvijai – adīsim cimdus! Darba apraksts0

Foto: Ināra Klauģe

Adīts cimds – tā ir mūsu Latvijas vizītkarte, ar tiem lepojamies godos, sildām rokas ziemas aukstumā, dāvinām, ziedojam draugiem, radiem. Cimdi latviešiem ir īpaša lieta, ko prot noadīt katra rokdarbniece.

Sākot adīt, uzmet nepieciešamo valdziņu skaitu uz divām adatām, piem., 60 valdziņus uzmet, tad vienu adatu izvelk laukā. Valdziņus sadala uz četrām adatām – pa 15 valdziņiem uz katras adatas. Uzsāk adīt valnīti vai uzreiz gludajā labiskajā adījumā.
Labiski tā ada piecas rindas, tad ada vienu robiņu rindu (divi labiski kopā, apmetums), tālāk turpina adīt labiski vēl 10 rindas.
Tālāk pāriet uz izvēlētā cimdu raksta adīšanu. Ir jāizvēlas tāds raksts, lai tas skaitliski precīzi ietilptu cimda valdziņu skaitā.
Rakstainus cimdus var izadīt no dažādu krāsu dzijas atlikumiem, tas ir labs variants mazo kamoliņu izmantošanā.

Kad ir noadīts 12 – 15 cm garumā, sāk īkšķa vietas atzīmēšanu. Izada uz adatas esošos divus valdziņus, nākamos 10 valdziņus uzņem uz drošības adatas, pie tiem diviem izadītajiem, uzmet klāt 10 valdziņus un pieada atlikušos uz adatas 3 valdziņus.
Turpina adīt nākamo rindu, uzmestos 10 valdziņus jāizada labiski griezti tikai šajā rindā, nesavelkot pārāk cieši dzijas pavedienu.
Turpina adīšanu, līdz ir nosegts mazais pirkstiņš. Cimdus adot, tie regulāri ir jāpielaiko.

Sāk cimda noraukšanu, vienkrāsainiem cimdiem var veidot apaļo noraukumu, bet rakstainiem – jumtiņa noraukumu. Tātad: 1.adata – 1 valdziņu izada labiski, nākamos divus saada kopā labiski, pārējos 12 valdziņus ada pēc raksta labiski;
2.adata – 13 valdziņus pēc raksta ada labiski, divus labiski kopā pa labi, pēdējo labiski.
Trešo adatu izada kā pirmo adatu, bet ceturto – kā otro adatu. Tā turpina noraukšanu, kamēr uz adatām paliek 4 valdziņi, pavedienu nogriež un izvelk caur atlikušajiem valdziņiem, nostiprinot galu cimda kreisajā pusē.

Sāksim īkšķa adīšanu, to arī ada ar četrām adatām. Uzlasa no drošības adatas 10 valdziņus, no īkšķa otras malas arī 10 valdziņus uzlasa, no abiem sāniem, no pārstaipiem vēl pa divi valdziņi, kopā 24 valdziņi, sadala pa 6 valdziņiem uz adatas. Adīšanu sāk no tās adatas, kur uzlasīja pirmos valdziņus, šeit jāatceras, ka valdziņi no sānu malām jāizada labiski griezti, lai neveidotos caurumi.
Īkšķi ada tik garu, lai būtu nosegts nags līdz pusei. Norauj tāpat kā cimdu. Atliek tāpat noadīt otru cimdu.

Adīsim ar prieku un gandarījumu sev un citiem!

LA.lv