Praktiski
Dārzs

Papriku pieskata, tomātus vēsina. Steidzamie darbi siltumnīcā0

Foto-Sandra Ruska

“Kad temperatūra tuvojas rekordam, karstumu augu mājās var mazināt, pludinot ūdeni pa celiņiem, aplaistot segumu no ārpuses, izvietojot starp augiem traukus ar aukstu ūdeni. Kad aukstais ūdens apsilis, to izlej uz augiem un iepilda jaunu,” kā dažus piemērus min Saiva Pekuse no saimniecības “Neslinko” Baložos.

Pret karstumu arī der siltumnīcas apsegšana ar agrotīklu. Derēs pat plānākais un lētākais. Darbietilpīgāka, taču laika gaitā pārbaudīta metode ir seguma kaļķošana, vienīgi tad siltumnīca izskatās diezgan neglīti.

Lai labāk veidotos raža, paprikām pirmo augli nogriež, vienalga, ir vai nav gatavs. Zaudējums nebūs liels, jo parasti tas nav sevišķi skaists.

Paprikas aug ilgāk un ir izturīgākas pret salnām, slimībām nekā tomāti, tāpēc tās vēl var droši mēslot. Lai augs būtu izturīgāks, tam dod komplekso mēslojumu, jo svarīgi uzņemt pietiekami daudz kālija un kalcija.

!!! Augļu veidošanos un auga attīstību sekmē smidzinājumi ar līdzekli CalMax.

Patlaban paprikām neko negriež un augumu neveido, kā to dažkārt iesaka. Veidošana varētu derēt hibrīdajām šķirnēm (apzīmē ar F). Turklāt neapkurināmās plēves siltumnīcās augu veģetācija nav tik ilga, lai tas attaisnotos. Dabā un zemēs ar siltāku klimatu (no turienes ieteikums veidot augumu pārņemts) paprika mēdz izaugt 1,5–2 metrus gara. Pie mums – tikai līdz 1 metram.

Paprikām karstā laikā sevišķi patīk miglošana ar remdenu ūdeni (pat vairākas reizes dienā). Tas vajadzīgs, jo paprikām ir lielas lapas, caur kurām mitrums strauji zūd, un tās vīst.

Tomātiem segtajās platībās vēl aizvien svarīgi gādāt vēdināšanu arī naktīs un turēt durvis un vēdlogus atvērtus. Migla, kas rodas sausā laikā un siltās naktīs, tomātiem nav bīstama. Tomātmāja jāver ciet, kad laiks kļūst vēss un lietains, naktis kļūst aukstas.

!!! Segtajās platībās temperatūra sāk kāpt jau no trijiem četriem naktī. Ar vienu pārkarsēšanas reizi pietiek, lai augiem sāktos puve.

Uz lauka tomāti patlaban attīstās ļoti labi. Līdz augusta vidum jāpagūst tiem noņemt augļus, jo tad sākas tā sauktie skābie lieti. Taču jāskatās pēc apstākļiem. Reizēm šie lieti nolīst arī jūlijā. Tie raksturīgi pēc ilgstoša sausuma perioda, kad nav lijis pat neliels lietiņš.

!!! Ja siltums turpināsies, āra tomāti strauji gatavosies un līdz bīstamajam lietu periodam lielums ražas jau būs novākts.

Karstā laika dēļ tomātiem var būt problēmas ar apputeksnēšanos. Tad katru rītu, kamēr vēl nav pārāk karsts, tomātus krietni sapurina.

Ja kāda no tomātu šķirnēm siltumnīcā intensīvi veido zaļo masu, galotnes jau spiežas griestos, tās var nogriezt. Tas veicinās augļu labāku nobriešanu. Lapas no apakšas apgriež un sānos retina, lai būtu laba ventilācija.

LA.lv