Praktiski
Rokdarbi

Papīrmāksla skaistiem darinājumiem0

“Lasīju, ka papīra griešanai tagad pieejami dažādi instrumenti un palīgmateriāli. Pastāstiet par tiem, kas skolā bērniem varētu noderēt apsveikumu noformēšanai un vienkārši brīvā laika pavadīšanai!”
 GAIDA Rīgā

Papīra locīšanai un griešanai ir senas tradīcijas. Tagad šai nodarbei jau ir īpašs nosaukums – kreatīvā papīrmāksla (scrapbook­ing), un interesentiem pieejamas ne tikai parastās šķēres, bet arī daždažādi speciālie instrumenti – perforētāji, rotējošie nazīši, plastmasas šabloni ar ģeometriskajām figūrām u.c.

Instrumenti ir kvalitatīvi un nebūt nav lēti. Tāpēc atliek izvēlēties nepieciešamākos, piemēram, kādu no perforatoriem, kurus piedāvā vairākos veidos. Katram no tiem ir savas funkcijas atkarībā no sarežģītības pakāpes.

Ar vienkāršāko iespējams izgriezt tikai viena veida simbolu, piemēram, zvaigznīti, ziedu, sirsniņu utt.

Daudzveidīgākas iespējas paveras ar perforatoriem, kuriem ir vairākas kapsulas – maināmi izgriežamie attēli.

Kapsulas var nopirkt arī atsevišķi un ne tikai ar dažādiem attēliem, bet arī simboliem un pat skaitļiem. Var pēc patikas tos kombinēt, izgriežot vairākās krāsās, jo, taupīgi strādājot, papīra iziet maz. Turklāt bērni šīs lapas izmanto kā trafaretus, lai citur uzkrāsotu izgrieztos laukumus.

Asimetrisku līniju griešanai noder rotējošais nazītis. Ar to ātri izņem ģeometriskas figūras no šablona, piemēram, izgriež apli, iegūstot dekoratīvu lodziņu aploksnei vai vietu, kur ielīmēt fotogrāfiju. Arī izgrieztās figūras noder tālākajam noformēšanas darbam.

Šai nodarbei vajadzīgais papīrs tagad pieejams lielā krāsu bagātībā, pat ar rakstiem. Skaistākiem darbiem ļoti labi noder arī dekupāžas papīri, kuros iestrādāti dažādi elementi: dekoratīvās aukliņas, sausie ziedi, raksti u.c. Pārsvarā tos izmanto fotoalbuma vāka un iekšlapu noformēšanai, kā arī apsveikumu, aplokšņu un kārbiņu darināšanai.

JAUNUMI

Papīra griešanā ik pa laikam parādās jauni piederumi, kas atvieglo darbu.

• Ja perforatoram ir rokturi, ar to ērtāk darboties – var nogriezt precīzāk un iegūt arī lielākus attēlus.

• Ātri noformēt apsveikumam maliņas un stūrīšus var ar jauno kombinēto perforatoru, kam iespējamie ornamenti uzrādīti piktogrammās.

• Visus elementus, īpaši mazos, ērti pielīmēt ar speciālo želeju. Tā izžūstot neatstāj traipus un nesmērē arī pirkstus, tādēļ noderīga praktiskām nodarbībām arī pirms­skolas iestādēs.

LA.lv