Praktiski
Mājas

Pamats bruģim jāsagatavo rūpīgi. Padomi, kā bruģēt celiņus pagalmā0

Foto-Shutterstock

Skaists bruģēts celiņš no mājas līdz saimniecības ēkai, lapenei un vārtiņiem ir teju katra saimnieka sapnis, taču tas tiek īstenots samērā reti. Lai gan bruģēšana patiešām prasa iemaņas un īpaša vērība jāpievērš pamatnes sagatavošanai, tas tomēr ir paša spēkiem paveicams darbs.

Dažādi bruģa veidi

Skaidro celtniecības uzņēmuma “KMT projekts” valdes loceklis Māris Stiprais: – Bruģakmens var būt izgatavots no dažādiem materiāliem. Tas, piemēram, var būt tēsts vai zāģēts dabiskais akmens. Cena šādam materiālam ir augstāka – no 40 eiro par kvadrātmetru. Jo akmens skaistāks un vairāk apstrādāts, jo dārgāk maksā.

Zaļā zālienā labi izskatīsies sarkans klinkera bruģis. Kvadrātmetrs šāda Latvijā izgatavota bruģa maksā aptuveni 17 eiro.

Visplašāk izmanto betona bruģakmeni. Tam var piešķirt visdažādāko krāsu un formu. Šāds bruģis kalpo ļoti ilgi un lieliski iederas dārza ainavā. Piemēram, 5 cm biezs klasiskais pelēkais taisnstūra bruģis maksā, sākot no 6 eiro par kvadrātmetru. Jāņem gan vērā, ka tas domāts nelielām slodzēm un ar automašīnu braukt pa to nav ieteicams. Garāžas priekšā jāliek vismaz 7 cm biezs bruģis, kas maksā, sākot no 8 eiro par kvadrātmetru.

Ar bruģi var izklāt ne tikai celiņus un laukumus, bet arī grīdu lapenēs un nojumēs. No tā var veidot visdažādāko formu kāpnītes un paaugstinājumus.

UZZIŅA

Priekšrocības:
• grunts svārstību dēļ segumā neveidojas plaisas;
• sakarstot bruģis neizdala kaitīgu vielu tvaikus;
• bruģa ieklāšanai nav nepieciešama lieljaudas celtniecības tehnika;
• bruģis liecina par saimnieka labo gaumi.

Trūkumi:
• akmens bruģis ir ļoti dārgs;
• lai pareizi ieklātu, pamats jāsagatavo ļoti rūpīgi;
• jāizveido drenāžas sistēma, lai liekais mitrums neizskalotu bruģa pamatu.

Galerijas nosaukums

Jāizpilda mājasdarbs

Pirms ķeras pie bruģēšanas, jāveic daži priekšdarbi. Vispirms jāizveido celiņu plāns. Lai saprastu, kurās vietās nepieciešams biezāks bruģis, jānovērtē plānotā slodze. Jāizvēlas konkrēta bruģakmeņu forma, krāsa un apmaļu veids. Ja tiks izmantots vairāku krāsu bruģis, jāizvēlas raksts. Tad var aprēķināt nepieciešamo bruģa daudzumu. Lai to paveiktu, dārza plānu pārzīmē uz milimetru papīra attiecīgā mērogā. Tad būs vieglāk aprēķināt bruģa laukumu. Ja celiņa forma sarežģīta, to aprēķinos sadala mazākos, vienkāršos gabalos un rezultātus sasummē. Dizaina veidošanai un aprēķiniem var izmantot arī internetā atrodamo bezmaksas programmatūru, piemēram, Garden Planner.

Kad tas paveikts, var ķerties pie pamatnes sagatavošanas un izveidot kvalitatīvu drenāžas sistēmu. Tikai pēc tam vērts doties uz tirdzniecības vietu pēc paša bruģa un sākt bruģēšanu.

Vērtīgas atziņas

Izvēloties jāapzinās, ka dabiskā akmens bruģis kalpo simtiem gadu, taču ir dārgs. Ja priekšroku dodat betona bruģim, labāk izraudzīties to, kas izgatavots ar vibropresēšanas metodi, jo būs izturīgāks salīdzinājumā ar to, kas ražots ar vibroliešanas paņēmienu.

Pārāk koša betona bruģa krāsa liecina, ka tajā ir daudz krāsvielu, kas nebūt nav saistviela. Izstrādājumam, kas tapis ar vibropresēšanas metodi, ir mazliet raupja virsma un pieklusinātāka krāsu gamma. Bruģa gabaliņos nedrīkst būt plaisu, un, paklaudzinot vienu pret otru, skaņai jābūt dzidrai.

Jāpērk par 10–15% vairāk betona bruģa, nekā aprēķināts. Rezerve noderēs, ja kāds akmens iesaiņojumā būs bojāts vai vēlāk būs nepieciešams remonts. Pērkot krāsainu bruģi, jāizvēlas materiāls no vienas partijas. Tad ir mazāks risks sastapties ar nevēlamām vienas krāsas toņu pārejām.

Plānojot dažādu krāsu bruģi, vislabāk rakstu uzzīmēt uz papīra un izkrāsot. Tad varēs pārliecināties, vai prātā izvēlētais krāsu salikums patiks arī realitātē.

Gājējiem domātais bruģis var būt 40–60 mm biezs. Vieglo automašīnu izturēs 70–80 mm biezs bruģis, bet, ja nāksies rēķināties ar kravas automašīnas svaru, tam jābūt 100 mm biezam.

Iesācējiem ieteicami taisnstūra bruģ­akmeņi, bet sarežģītu formu pareizu savienošanu labāk uzticēt pieredzējušiem meistariem.

Pamata sagatavošana

Puse no darba būs paveikta, sagatavojot bruģa pamatu.

1. Gājēju celiņam rok 30–40 cm dziļu tranšeju, kas ir par 20 cm platāka par plānoto celiņu. Tranšejas apakšā klāj ģeotekstilu. Malās plānotajā attālumā uz liesā betona novieto apmales. Kad betons sacietējis, celiņā uz ģeotekstila ber 15–20 cm biezu šķembu kārtu. Kad šķembas noblietētas, uzklāj vēl vienu ģeotekstila kārtu. Virs tā ber 15–25 cm mazgātu smilšu kārtu, ko rūpīgi salej ar ūdeni un noblietē. Uz smiltīm liek bruģi un, ja nepieciešams, ūdens notekas.

 

2. Vietās, kur slodze lielāka, pamata sagatavošanai izmanto citu secību. Kad liekais grunts slānis noņemts un uzklāts ģeotekstils, amortizācijai uz tā ber 5–10 cm biezu smilšu kārtu. Tālāk ir 10–15 cm bieza šķembu vai liesa betona kārta (marka M100 vai M150). Betonā var iestrādāt armatūras sietu (100 x 100 x 3 mm). Augšējā kārta 5–10 cm biezumā – sausu mazgātu smilšu un cementa maisījums attiecībā 10 : 1. Kad uz šīs kārtas uzklāts bruģis, to aplaista ar ūdeni. Mitrums iesūcas, un cements sacietē. Šī kārta notur bruģi un neļauj tam izkustēties.

3. Vietās, kur plānota automobiļu kustība, virs 15–20 cm biezas šķembu kārtas lej 10–20 cm betona kārtu, ko armē ar sietu (100 x 100 x 5 mm). Tālāk – sausu mazgātu smilšu un cementa maisījums attiecībā 10 : 1. Kārta ir 2–5 cm bieza. Arī šajā gadījumā pēc bruģa uzklāšanas to aplaista ar ūdeni.

 

 

 

UZZIŅA

Liess betons ir markas M100, M150 betons, kurā ir samazināts cementa daudzums. Piemēram, lai izgatavotu M100 betonu, izmanto M400 markas cementu, smiltis un šķembas (ar daļiņu izmēru līdz 10 mm) attiecībā 1 : 4,6 : 7. M150 markas betonam attiecība būs 1 : 3,5 : 5,7. Ja izmanto M500 markas cementu, M100 markas betonam proporcijas būs 1 : 5,8 : 8,1, bet M150 markas betonam – 1 : 4,5 : 6,6.

Nepieciešamie darbarīki

Lāpsta, leņķa slīpmašīna ar disku akmens masas griešanai, mērlente, līmeņrādis, grābeklis, celtniecības aukla, ķerra, gumijas āmurs, ķelle, plāksne smilšu līdzināšanai, bliete (mehāniska vai vibroplate), lejkanna.

Darba gaita

Kad viss sagādāts un aprēķināts, celiņa trase nosprausta dabā, jānoņem zemes auglīgā kārta. To vēlams likt atsevišķā kaudzē, jo vēlāk varēs izmantot, ierīkojot dobes. Tad izrok pārējo grunti. Lai kontrolētu dziļumu, var izmantot lāzera līmeņrādi vai nostieptu celtniecības auklu. Ja ir augsts gruntsūdens līmenis, vērts apsvērt drenāžas cauruļu ierakšanu zem celiņa. Tad klāj ģeotekstilu un veido pamatnes kārtas atbilstoši plānotajai slodzei. Kad bruģis ieklāts, to pieblietē ar vibro­plati, ar mazgātām smiltīm aizpilda spraugas starp bruģakmeņiem. Liekās smiltis noslauka.

Populārāko bruģa rakstu paraugi

Galerijas nosaukums
LA.lv