Praktiski
Dārzs

Palma metas līkumos. Kas kaiš telpaugam?0

Foto: Shutterstock

“Kāpēc istabas palma (apmēram 
70 cm augsta) neaug taisni, bet 
līkumu līkumos?” 
ANNA P. Valmieras novadā

Telpās visbiežāk audzētās fēnikspalmas, hamedorejas, hovejas, hrizalidokarpi, kariotas, livistonas, sabalpalmas, trahikarpas, vašingtonijas un pundurpalmas aug ar vienu vai vairākiem taisniem stumbriem. Līki stumbri var veidoties, ja palma gadiem ilgi bez grozīšanas aug pie vienīgā gaismas avota – loga. Augs tiecas pret to, lai saņemtu pēc iespējas vairāk gaismas, un, augot uz vienu pusi, tam veidojas līks stumbrs.

Reizēm par palmām nepareizi dēvē arī dracēnas, jukas, kordilīnes, nolīnas (sin. bokarnes, sauktas arī par ziloņkājām) – lielus telpaugus, kam stumbra vai vairāku stumbru galotnēs ir lapu pušķi.

Viens no pirktākajiem augiem pasaulē ir Brauna jeb Sandera dracēna (Dracaena braunii sin. D. sanderiana) ‘Lucky Bamboo’, ko var iegādāties arī Latvijas puķu veikalos un vairumtirgotāju bāzēs. No botānikas viedokļa, šim veiksmes bambusam nav nekāda sakara ar bambusiem. Savvaļā Kamerūnas tropu mežos Āfrikā tam ir slaids, elastīgs un ļoti lokans stumbrs, kam galotnē izvietotas samērā plānas, gaiši zaļas siksnveida lapas. Telpās dracēnu var audzēt gan ar vienu stumbru, kas galā izliecas līkumu līkumos, gan ar daudziem stumbriem. Dracēna izcili viegli vairojas ar bezlapu stumbra spraudeņiem, tie var būt dažāda garuma, sākot no diviem lapu mezglu pumpuriem uz stumbra. No daudziem gariem stumbra spraudeņiem mēdz veidot dzīvu augu piramīdas, vēderainas vāzes, pītu stumbru kolonnas un citus savdabīgus mākslas darbus. Tie aug gan augsnes substrātā, gan hidroponikā (makroelementu un mikroelementu šķīdums), un visiem galos ir lapu pušķi.

Brauna jeb Sandera dracēnu audzē tāpat kā citas līdzīgas dracēnas. Jāizvēlas gaiša vieta telpā, kur visu gadu ir apmēram +18..+22 °C temperatūra. Var stādīt dažādos vieglas struktūras augsnes maisījumos ar neitrālu pH reakciju. Augs katru nedēļu jāmēslo, bet to nedrīkst pārlaistīt. Ļoti reti dracēnu traucē kaitēkļi, augs vairāk cieš nepareizas kopšanas un nepiemērotu apstākļu, galvenokārt gaismas trūkuma un pārlaistīšanas, dēļ.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Liekam gulēt hortenzijas
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pētījums: Teju 95% Latvijas iedzīvotāju valsts svētkus svin tuvinieku lokā
21 stundas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kraukšķīgas un cukurotas biezpiena bumbiņas
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Tautai Latvijā nekad tik labi nav gājis kā tagad.” Saruna ar Lidiju Doroņinu-Lasmani 5
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Daudzviet Latvijā pārspēts 14.novembra siltuma rekords
52 minūtes
EF
Eduards Filippovs*
Ekonomika
Eduards Filippovs: Straujais algu pieaugums turpina iznīcināt uzņēmumu peļņu. Ko darīt? 5
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Samazina bezdarbnieka pabalsta izmaksas laiku un apmēru
6 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Koledžā Krievijā notikusi apšaude; ir bojāgājušais un ievainotie
1 stunda