Praktiski
Manas tiesības

Palīdzība no ārzemēm – kam ir jāmaksā nodokļi par saņemto naudu un kam nav? 0

Foto – Shutterstock

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka šogad nodokļi jāmaksā arī tiem, kuri saņem naudu no ārzemēs dzīvojošajiem radiniekiem un citām personām. Rīcību konkrētā gadījumā nosaka radniecības pakāpe, pārskaitītās naudas summa un darījuma būtība. Jāatceras trīs svarīgi nosacījumi.

1. Saņemtā nauda nav jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja naudas pārskaitītāju un saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c.) un ja naudas pārskaitījums no ārvalstīm tiek veikts vienas mājsaimniecības ietvaros un šīs mājsaimniecības izdevumu segšanai (piemēram, ārvalstīs strādājoši vecāki pārskaita saviem Latvijā dzīvojošiem bērniem, bērni to pārskaita vecākiem vai vecvecākiem). Šādā gadījumā saņemtā nauda nav jādeklarē, jo neveidojas ienākums.

2. Saņemtā nauda jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no sava ārvalstīs dzīvojoša radinieka līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, ar kuru nav kopīgas mājsaimniecības. Tas pats attiecas uz Latvijas iedzīvotājiem, kuri ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs u.tml.), taču šo naudu saņēmējs izlieto, lai segtu savus izdevumus par izglītību un/vai medicīnu un ārstniecību.

Lai netiktu piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, naudas saņēmējam jāspēj ar dokumentiem pierādīt naudas izmantošanu šādiem izdevumiem (jāiesniedz ārsta norīkojums vai slēdziens, kas apliecina ārstniecības nepieciešamību un ir maksātāja rīcībā, sākot ar dienu, kad dāvinājums saņemts; attaisnojuma dokumenti, kas apliecina dāvinājuma summas izlietošanu divu gadu laikā no dāvinājuma saņemšanas dienas norādītajam izglītības vai ārstniecības mērķim).

Taču, ja abos minētajos gadījumos no vienas un tās pašas personas saņemtā naudas summa pārsniedz 4000 eiro gadā, tā jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, tādējādi informējot VID par naudas izcelsmi.

3. Saņemtā nauda jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa laulātais vai radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, vai arī tos vispār nesaista radniecība un saņemtā nauda netiek izlietota, lai segtu ārstniecības vai izglītības izdevumus. Saņemtā nauda jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no tās pārsnieguma (no saņemtās summas atņemot 1425 eiro).

Uzziņa

• Gada ienākumu deklarācija par 2016. gadu jāiesniedz no 2017. gada 1. marta līdz 2017. gada 1. jūnijam (ieskaitot).

• Plašāka informācija par iespējām iesniegt gada ienākumu deklarāciju pieejama VID mājaslapā www.vid.gov.lv.

• Jautājumu un neskaidrību gadījumā var zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālr. 67120000 vai vērsties jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
20 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
1 stunda
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas