Praktiski
Manas tiesības

Palīdzi atklāt krāpniekus! Neklusē, ja redzi negodīgu rīcību!0

Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! Latvijā jau kļuvusi pazīstama – tā turpinās trešo gadu un ar labiem rezultātiem. Tāpēc atkal izskanējis aicinājums neklusēt, ja pamanām negodīgu vai noziedzīgu rīcību.

Kustības informatīvais mērķis ir veicināt sabiedrībā izpratni par krāpšanas, ēnu ekonomikas un citas negodprātīgas rīcības negatīvo ietekmi uz iedzīvotāju un valsts labklājību. Līdz šim kustībā iesaistījušies jau vairāk nekā 70 dažādu jomu sadarbības partneru no valsts pārvaldes, kā arī privātā un nevalstiskā sektora.

“Trīs gadu pētījumos konstatējām, ka cilvēki ir gatavi ziņot un rīkoties, ja krāpniecība skar viņus vai viņu tuviniekus personīgi. Taču, ja krāpnieciskās darbības personīgi neskar, daudzi izvēlas klusēt,” secinājis pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme savukārt uzsver, ka Latvijā jāizbeidz iecietība pret jebkuriem nodokļu nemaksātājiem. Iespējams, arī tāpēc mēs dzīvojam sliktāk nekā citviet Eiropā, kur iedzīvotāji paši bez īpaša mudinājuma iesaistās cīņā ar negodīgiem ļautiņiem.

Krāpšana ir noziegums, no kuras cieš gan sabiedrība kopumā, gan dažādas organizācijas, gan cilvēki personīgi – aiz katra krāpnieka ir reāls upuris.

Pretkrāpšanas kustības pārstāvji turpmākajos mēnešos informēs Latvijas iedzīvotājus, kā rīkoties, par kādiem jautājumiem kurai iestādei var ziņot, ja sastopas ar krāpniekiem. Informācija par iesaistīšanos kustībā #Atkrāpies! pieejama arī interneta vietnē www.atkrapies.lv.

UZZIŅA

• Pretkrāpšanas kustības zīmola nosaukums #Atkrāpies! ir jaunvārds, kas raksturo pretošanos krāpšanai un ēnu ekonomikai. Tas izveidots, priedēkli ne– vārdā nekrāpies aizstājot ar priedēkli at-, kas norāda, ka darbība ir vērsta atpakaļ. Tātad, ja esi krāpies, atzīsti savu vainu un labojies, kā arī ziņo, ja krāpjas kāds cits, lai viņam dotu iespēju atkrāpties!

LA.lv