Praktiski
Mājas

Paklāju tīrīšanas metodes0

Foto – Shutterstock

Lai gan mīkstie grīdas segumi un paklāji dzīvokļos un privātmājās mūsdienās kļuvuši mazāk populāri, to tīrīšanai pieejams plašs līdzekļu un mehānismu klāsts. Kā orientēties piedāvājumā un tīrot nesabojāt izstrādājumu?

Putekļsūcējs un putas

SIA “Pireka” pārdošanas menedžere Antra Ropāja stāsta, ka svarīgi zināt grīdas seguma sastāvu. Pērkot jāprasa ražotāja informācija un kopšanas instrukcija, lai zinātu, ar kurām vielām drīkst darboties. Tāpat ieteicams saglabāt seguma atgriezumus, jo ar tiem varēs testēt tīrīšanas līdzekļus.

Veselībai un videi draudzīgi ir segumi no dabiskām šķiedrām, taču tie ir grūtāk kopjami. Sintētiskie segumi parasti ir izturīgāki, vieglāk kopjami, toties vada statisko elektrību. Ja mājoklī daudz metāla priekšmetu un detaļu, plastikāta, stikla galdiņi un citas lietas, kas elektrizējas, jāpadomā, vai vajadzīgs arī sintētiskais grīdas segums. Telpās, kur daudz sintētisku materiālu, uzkrājas statiskā elektrība, un tad dators vai mēbeļu metāla rokturi mēdz sist pa pirkstiem. Videi un cilvēkam visdraudzīgākie ir dabiskie materiāli – koka grīdas un mēbeles, vilnas, kokvilnas un lina tekstilijas.

Uzkopšanas uzņēmuma “SOL Latvia” pakalpojumu daļas vadītāja Iveta Labarēvica stāsta, ka mīksto grīdas segumu un paklāju tīrīšanu var iedalīt trijos posmos.

Ikdienas jeb virspusējā tīrīšana. Izsūcot ar putekļsūcēju, iztīra virspusē esošos, ar aci saskatāmos gružus un mazliet savāc netīrumus starp mīkstā seguma šķiedrām. Grīdu izsūc vispirms vienā virzienā, pēc tam brauc otrreiz šķērsām, lai paklāja šķiedras pavērtos. Jāstrādā lēni, jo tad putekļsūcējs paņem vairāk netīrumu. Ja paklājs ir biezāks vai pa to intensīvi staigā, nepieciešams jaudīgs agregāts. Segumiem ar garāku šķiedru ļoti labs ir putekļsūcējs ar rotējošu birsti.

Vidējā tīrīšanas posmā izmanto putas. Tās izņem netīrumus no paklāja vidējā slāņa, kā arī likvidē traipus, ja vien tie nav iestāvējušies. Paklāju nopūš ar putu aerosolu. Lētāks risinājums ir Vanish šampūns paklāju tīrīšanai vai Kastanis vilnas un sintētisko izstrādājumu mazgāšanai. Ūdenī ielej nedaudz līdzekļa, sakuļ putas un ar vidēji stingru birsti uzklāj uz paklāja. Kamēr tās žūst, pa segumu nedrīkst staigāt. Sakalstot putas kristalizējas, un pie tām pielīp netīrumi. Kad paklājs izžuvis, to izsūc ar putekļsūcēju.

Ģenerāltīrīšanu veic ar mazgājamo putekļsūcēju vai viendiska mašīnu. Pašķirot mīkstā grīdas seguma vai paklāja šķiedras, redzam apakšā sakrājušos netīrumus, ko ne parastais putekļsūcējs, ne putas nespēj izņemt. Taču pēc dziļās tīrīšanas mīkstais segums izskatīsies kā jauns.

Mazgājamais putekļsūcējs

Antra Ropāja uzskata, ka vismaz reizi sezonā paklāju ieteicams iztīrīt ar mazgājamo putekļsūcēju. Ja pašiem tāda nav, var iznomāt aptuveni par 25 eiro diennaktī. Lai izvēlētos vispiemērotāko, jāzina, kāds materiāls izmantots.

Ja ikdienā lietoti ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, strādājot ar mazgājamo putekļsūcēju, var iztikt tikai ar siltu ūdeni. Toties, ja tīrīšanas līdzekļi nav izmantoti, putekļsūcējā var ieliet paklājiem un mīkstajiem segumiem domātu šampūnu. Profesionāļi liek lietā, piemēram, firmas “Evans” šampūnu Extract (5 l kanniņa koncentrāta maksā 16,84 eiro) vai firmas “Ecolab” šampūnu Super Duo (10 l kanniņa maksā 51,10 eiro).

Viendiska mašīna

Efektīvi tīra viendiska mašīna, kam piestiprināts mikrošķiedras mops. Pulverizatorā ielej šampūna Super Duo 2% šķīdumu (1 l ūdens vajadzēs 20 ml šampūna) un apsmidzina apmēram divus kvadrātmetrus, lai segums kļūst viegli mitrs. Tad to apstrādā ar viendiska mašīnu, braukājot dažādos virzienos, lai šķiedras notīrītu no visām pusēm. Pēc tam ķeras pie nākamajiem kvadrātmetriem, līdz segums tīrs. Protams, pirms ģenerāluzkopšanas paklāju rūpīgi iztīra ar sauso putekļsūcēju.

Viendiska mašīna ir diezgan dārga un dzīvoklī vai privātmājā būs vajadzīga labi ja reizi gadā, tāpēc izdevīgāk to iznomāt aptuveni par 30 eiro diennaktī. Protams, mīksto segumu ģenerāltīrīšanu var uzticēt arī profesionāļiem.

Ziemā palīdz sniegs

Sena metode ir tīrīšana sniegā. Iveta Labarēvica iesaka vispirms paklāju izsūkt ar putekļsūcēju vai izdauzīt ar pletni. Tad to iznes ārā un izklāj sniegā ar plūksnām uz leju. Pēc pāris stundām apgriež otrādi un ar birsti izberž. Pēc tam izstrādājumu uzkarina uz šķērskoka un vēlreiz izdauza ar pletni vai ienes istabā, pagaida, kamēr izžuvis, un izsūc ar putekļsūcēju.

Dažādiem traipiem − atšķirīgi līdzekļi

Antra Ropāja iesaka traipus iztīrīt uzreiz, jo ieēdušos netīrumus grūtāk izņemt. Traipam uzpūš putojošu tīrīšanas līdzekli, pagaida piecas minūtes, lai tas iedarbojas, bet nenožūst. Līdzeklim iedarbojoties, putas kļūst netīrākas, jo uzsūkušas netīrumus. Tad ar mikrošķiedras lupatiņu vai salveti putas savāc, slaukot uz traipa vidu, nevis malām. Pēc tam tīrīšanas līdzekļa paliekas notīra ar siltā ūdenī samērcētu lupatiņu.

Saistītie raksti

Lai izņemtu traipus no mīkstajiem grīdas segumiem un paklājiem, profesionāļi izmanto, piemēram, firmas “Evans” putu aerosolu Spot Light (maksā 5,60 eiro) vai firmas “Ecolab” līdzekļus. Putu aerosols Sapur A izņem kafijas, tējas, kolas, ogu un sulu traipus, bet Sapur B cīnās ar krēma, zīmuļu, lūpu krāsas, apavu krēma un tamlīdzīgiem traipiem. Gan viens, gan otrs maksā 8,58 eiro. Savukārt ar Sapur Freezer (tā cena ir 7,44 eiro) var atbrīvoties no pielipušām košļenēm.

Paklājus, protams, var aiznest uz ķīmisko tīrītavu, bet nelielu izstrādājumu izmazgāt veļasmašīnā.

Mazuļa labsajūtai

Nereti paklājus iegādājas jaunās ģimenes, kad zīdainis sāk rāpot. Vecāki domā, ka mazulis uz paklāja jutīsies labāk. Iveta Labarēvica atzīst, ka tas ir maldīgs priekšstats, jo mīkstais grīdas segums ir ideāla mājvieta putekļu ērcītēm. Dabiska materiāla, piemēram, kokvilnas, paklājos vairojas arī baktērijas. Lai mazulis uz grīdas justos omulīgāk, drošāk paklāt segu vai pledu.

 

LA.lv
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ar sēnēm pildīts ķirbis. Garšos debešķīgi!
17 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var apstrīdēt piešķirto invaliditātes grupu?
18 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Aukstā metināšana – ļoti izturīga, bez asām smakām un toksiskiem garaiņiem. Un pietam – tik vienkārša!
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņem 2020.gada budžetu, tērēs 10 miljardus eiro
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Latvijas basketbolistes Gulbja debijā piedzīvo pamatīgu fiasko
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV apšaude vidusskolā Losandželosas apkaimē
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Lielveikala darbinieks Emīls izglābj kolēģei dzīvību
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdos cietušajā Venēcijā izsludina ārkārtas stāvokli 1
6 stundas