Praktiski
Mājas

Pagrabā spiežas ūdens. Ko darīt?0

Foto: Diane079F/SHUTTERSTOCK

“Pavasaros un rudeņos pagrabā no grīdas un sienām spiežas ūdens. Ko darīt?” jautā Vilis Zvirbulis no Valkas.

Šāda situācija, visticamāk, veidojas augsta gruntsūdens līmeņa dēļ. Ja tā, iespējams, vienkāršākais un lētākais risinājums ir pagraba ierīkošana citā vietā, jo esošā saglābšana prasīs apjomīgus rakšanas darbus, hidroizolācijas ierīkošanu un gruntsūdens līmeņa pazemināšanu.

Ja mitruma nav pārlieku daudz, viens no risinājumiem ir pagrabā izrakt padziļinājumu, kurā sakrāsies liekais ūdens. Tajā ierīko sūkni ar pludiņu, kas ūdeni automātiski izsūknē. Šādi sūkņi nopērkami, sākot no 30 eiro. Taču pagrabs tikai nosacīti būs sauss – ar konstantu gaisa mitrumu un temperatūru 4 grādi.

Ūdens pa kapilāriem lieliski spēj šķērsot betonu, ja vien tas nav īpaši aizsargāts. Tieši šā iemesla dēļ hidroizolācijas ierīkošana pagraba iekšienē ilgtermiņā nedos vēlamo rezultātu. Tādējādi vienīgais veids, kā droši pasargāt iekštelpas no mitruma, – ierīkot hidroizolāciju no ārpuses. Pagrabs būs jāatrok līdz pat tā pamatu pēdai un jānoklāj ar hidroizolācijas materiāliem līdz pat augšpusei.

Kad sienas no ārpuses atraktas un rūpīgi notīrītas, uz tām klāj kādu no bitumena hidroizolācijas mastikām, vislabāk uz ūdens bāzes veidotu. Mastiku klāj biezā kārtā, īpaši aizpildot sīkos padziļinājumus. Tālāk piekausē kādu no ruļļveida hidroizolācijas materiāliem, rūpīgi apstrādājot stūrus.

Savukārt zem pagraba grīdas nepieciešama drenāžas sistēma ar izvadu, virs tās drenējošs smilšu slānis, hidroizolācija (bieza polietilēna plēve) un betona kārtiņa.

Ja no ārpuses uzklāt hidroizolāciju nav iespējams, var izlīdzēties, iekšpusi apstrādājot ar hidroizolējošiem bentonītmāliem, taču to kvalitatīvi var paveikt tikai tad, ja sienas ir sausas un veikti visi priekšdarbi, sienas nogruntējot.

Saistītie raksti

Bentonītmālu izolācija izmaksās aptuveni sešus eiro par kvadrātmetru. Atsevišķi nopērkamās bentonītmālu granulas, ko, sajaucot ar ūdeni, izmanto hidroizolējošās pastas veidošanai, maksā 25 eiro par 20 kilogramu iesaiņojumu.

Pagrabā jāierīko laba ventilācija, ja tādas nav. Jāierīko ievads, pa kuru pagrabā ieplūdīs svaigs un sauss gaiss no ārpuses. Telpā tas sasils un kļūs mitrāks. Veidosies spiedienu starpība, un mitrais gaiss izplūdīs pa ventilācijas izvadu. Turklāt gaisa pieplūdes un izplūdes vietām jābūt pēc iespējas tālāk vienai no otras, vislabāk telpas pretējos stūros. Jābūt iespējai gaisa plūsmu regulēt – mainoties laika apstākļiem, iespējams, gaisa plūsma būs jāpalielina vai jāsamazina.

Konsultējis būvfirmas KMT projekts valdes loceklis Māris Stiprais

LA.lv
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Drēbju mazgāšanas viltības, kuras jāzina katrai saimniecei
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zīlītes jau klauvē pie loga. Sākam gatavot barības krājumus!
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur doties kopā ar ģimeni, svinot Latvijas dzimšanas dienu
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Ir bankas, kurām nepieciešama stingrāka pieeja. INTERVIJA ar FKTK vadītāju Santu Purgaili
Intervija 22 minūtes
RB
Rudīte Bērziņa
Dabā
FOTO: Kurzemē joprojām uzturas iespaidīgi lieli ziemeļu gulbju bari
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Francijā plosās spēcīgs sniegputenis: bojā gājis viens cilvēks, daudzviet traucēta elektroapgāde
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Satversmes tiesa pamato, kāpēc arī privātskolās jāmācās galvenokārt latviski
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zviedrijas TV rīcībā ir informācija par “SEB” banku saistībā ar naudas atmazgāšanu
41 minūtes