Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Pagatavo apsveikuma kartītes pats! Padomus sniedz Ilze Tihanovska

Foto - Ilze Tihanovska

Veikalos piedāvā Ziemassvētku apsveikuma kartītes plašā klāstā, tomēr paša darinātai kartītei ir īpaša vērtība. Tā nav izdota vairākos tūkstošos eksemplāru, tāpēc ir personiskāka. Izdomājot un darinot autors ir ieguldījis enerģiju, fantāziju, attieksmi, dalījies ar savu pasaules redzējumu.

Fotoaparāts − biežs ceļabiedrs

Jau vairākus gadus mīļu, dvēselisku sūtījumu Ziemassvētkos un citos svarīgos dzīves brīžos saņem Ilzes Tihanovskas tuvie cilvēki.

– Vienmēr esmu gribējusi zīmēt, taču šķita, ka nemāku uzlikt uz papīra to, ko gribētos. Skolā pirmajās klasēs zīmēšanā man bija knaps trijnieks. Tagad saprotu, ka zīmēt var katrs, tikai vienam tas izdodas labi, bet citam – ļoti labi, – viņa atzīst.

Pietiekami nenovērtējusi savas spējas zīmēšanā, Ilze pievērsās fotografēšanai. Japāņu digitālais fotoaparāts Canon viņai bieži ir līdzi. Speciāli fotosesijā nedodas, bet fotografē to, kas konkrētajā mirklī piesaistījis uzmanību, – sarmas izrotātu suņuburkšķi, skaistus apļus, ko veido lietuslāses, iekrītot peļķē, vai simtgadīgas mājas loga fragmentu. – Daba, kāda arhitektoniska detaļa vai daudznozīmīgs uzraksts uz pamestas mājas sienas gandrīz visu izdara manā vietā. Atliek tikai fotogrāfiju uzlīmēt uz kartona un uzrakstīt veltījumu, – saka Ilze.

Pamudinājums darināt šādas apsveikuma kartītes viņai radies pirms gadiem pieciem, kad Ziemassvētkos saņēmusi pasauli īpaši jutīgi tverošās fotogrāfes Andas Bankovskas pašdarinātu apsveikumu – uz kartona uzlīmētu fotogrāfiju ar novēlējumu. Izteiksmīgais vizuālais vēstījums kopā ar jauko saturu Ilzei šķitis ļoti personisks, tāpēc šo Ziemassvētku apsveikumu glabājot joprojām. Bet doma pašai radīt līdzīgas, savai izjūtai piemērotas kartītes prātā ienākusi vēlāk.

Jārīkojas akurāti

Vispirms Ilze datorā pārlūko esošās foto­grāfijas. Tās ar fotošopu neapstrādā, vienīgi kadrē, ja nepieciešams, vai apgriež kādu maliņu. Pēc tam izraudzītos fotoattēlus nes uz fotosalonu, kur tos uzkopē uz fotopapīra.

Pamatam dažādu krāsu kartonu Ilze pērk veikalā “Baltijas papīrs”, kur ir plašs piedāvājums un zinoši pārdevēji pastāsta, kāds konkrētajā situācijā ir piemērotāks. Ilze iesaka pirkt A3 vai lielāka izmēra loksnes un tās sagriezt nepieciešamajā lielumā. Tā esot lētāk, nekā iegādāties jau gatavas neliela izmēra loksnītes. – Kartonam nevajadzētu būt tik plānam kā papīrs, jo tad atklātnīte locīsies, un arī ne pārāk biezam, jo locījuma vieta būs nelīdzena, – Ilze dod padomu.

Atklātnītēm kartonu izgriež tā, lai fotogrāfijai apkārt būtu šaurs rāmītis. Piemēram, 10 x 15 cm lielam fotoattēlam piemērots 22 x 16 cm pamats. Kartonu pārloka uz pusēm un virspusē ar PVA līmi pielīmē fotogrāfiju. Sākumā šķitis, ka attēls labāk turēsies, izmantojot līmi Moment, taču tai ir asa smaka.

Līmi uz fotogrāfijas klāj pa perimetru vai pa visu laukumu. Līmei jābūt plānā kārtiņā, jo īpaši pie maliņām, lai piespiežot nenosmērētu kartonu.

Atklātnīti papildus var rotāt ar dekoratīvu aukliņu vai citu elementu un, protams, uzrakstīt vissirsnīgāko novēlējumu Ziemassvētkos.

Pievienot komentāru