Praktiski
Mājas

Padomi tautastērpa kopšanā: ko var tīrīt paši, ko labāk ne 0

Publicitātes foto

Gatavojoties svētkiem, būs noderīgi vairāki padomi, kā kopt katru tautastērpa sastāvdaļu.

Lina krekls un blūze
Visbiežāk tiek kopti un mazgāti kokvilnas un linu krekli. Lai pareizi sagatavotu lina kreklu vai blūzi svētkiem, to labāk mazgāt veļasmašīnā, nevis ar rokām, jo mazgājot tas kļūst smags un grūti apstrādājams. Lina audums ir izturīgs, tāpēc bieži vien to mazgā temperatūrā no 60 °C līdz pat 95 °C. Izšūtie, ar rokām darinātie linu krekli jāmazgā saudzīgā režīmā, 30 °C temperatūrā. Liekot apģērbu veļasmašīnā, to vēlams izgriezt uz otru pusi un izkārt žāvēšanai uzreiz pēc mazgāšanas beigām.

Svarīgi atcerēties, ka linu audumus var sabojāt ar hlora balinātāju, tāpēc to nekādā gadījumā nevajadzētu liet virsū tieši uz auduma, pat tad, ja tas ir balts. Vislabāk balinātāju pievienot mazgāšanas cikla laikā, ja nepieciešams kreklu padarīt baltāku vai iztīrīt traipus, taču nevajadzētu pārspīlēt ar biežu balināšanu.

Ir vieglāk gludināt linu kreklu, kamēr tas vēl ir nedaudz mitrs. Svarīgi iestatīt pareizo gludekļa temperatūru, kas norādīta lina izstrādājumiem. Pārāk karsta temperatūra var izkausēt linu šķiedras un tās var sākt degt, veidojot dzeltenus pleķus. Optimālā gludināšanas temperatūra linu audumiem ir 220 °C.

Jaka, veste un villaine
Izšūtas villaines, jakas un vestes ieteicams mazgāt 30 °C saudzīgā režīmā vai nodot ķīmiskajā tīrītavā. Tomēr bieži vien gadās saskarties ar to, ka tautastērps ir roku darbs, tam nav īpašas norādes par ķīmisko tīrīšanu, tāpēc tos var nepieņemt vai tīrīt bez garantijas. Jaunāko veļasmašīnu tehnoloģijas ļauj saudzīgi izmazgāt apģērbu arī zemā temperatūrā. Piemēram, EcoBubble tehnoloģija, samaisot gaisu ar ūdeni un mazgājamo līdzekli, rada smalkus burbulīšus, kas iekļūst apģērbā ātrāk un palielina līdzekļa iedarbību pat pie zemas mazgāšanas temperatūras.

Vilnas vai diegu zeķes
Vilnas zeķes var mazgāt tikai saudzīgā režīmā, zemā 30 °C temperatūrā, izmantojot speciāli vilnai paredzētus šķidros veļas mazgāšanas līdzekļus. Vilnas apģērbu labāk negriezt centrifūgā, jo tas ātri saveļas un saraujas. Izmazgātās zeķes ieteicams uzlikt uz sausas, tīras drānas un žāvēt, guļus izklātas. Jāņem vērā, ka balti vilnas apģērbi saulē dzeltē, tāpēc žāvēšanā būtu jāizvairās no tiešiem saules stariem. Kas attiecas uz kokvilnas zeķēm, tās var mazgāt 40 °C temperatūrā, baltajam apģērbam pievienojot papildu balinošu līdzekli.

Brunči un svārki
Sieviešu rotu – svārkus – tautastērpa gadījumā tīra reti. Ja tomēr Jāņu rītā gadījās izvārtīties rasā vai savilkt brunčus ar ugunskura dūmu smaku, tos labāk nodot tīrīšanai ķīmiskajā tīrītavā vai vietās, kas specializējas tautastērpu kopšanā.

Citi aksesuāri
Parasti vainagus un jostas nemazgā vispār, savukārt ar krāsainiem diegiem izšūtus aksesuārus (aubes, pārpierus, kreklu apkakles) ieteicams mazgāt ar rokām un ļoti remdenā ūdenī.

Raksta autors: Samsung Electronics Baltics

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
21 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
2 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
12 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
2 stundas