Praktiski
Mājas

Padomi, kā iztīrīt ogu, piena, kafijas, krāsu traipus0

Foto – Shutterstock

Nereti gadās kaut ko uzliet, kaut kur iesēsties, kaut kam piespiesties – un, skat, jau traips! Tos iespējams iztīrīt arī ar dabiskiem līdzekļiem.

Ogas. Tikko radušos traipu var vairākas reizes ierīvēt ar citrona šķēli, bet iestāvējušos apstrādāt ar glicerīnu, pēc pusstundas izskalot un izžāvēt. Ja traips palicis, gatavo maisījumu no 1 ēdamkarotes kukurūzas cietes, 2 pilieniem eikalipta ēteriskās eļļas un 1 tējkarotes glicerīna. Pievieno nedaudz ūdens, lai veidotos bieza pasta, uzziež traipam un ļauj izžūt. Ja nepieciešams, pastu uzklāj vēlreiz. Kad traips izzudis, apģērba gabalu izmazgā.

Piens un saldējums. Piena un citu olbaltumvielas saturošu produktu traipi jātīra ar siltu, nevis karstu ūdeni, jo tad olbaltumvielas sarec un ir grūti iztīrāmas. Vilnas apģērbiem notraipītās vietas piesūcina ar siltu glicerīnu, pēc 10 minūtēm izmazgā ar siltu ziepjūdeni un skalo vispirms siltā, pēc tam aukstā ūdenī.

Kafija, šokolāde un tēja. Svaigu šokolādes traipu var tīrīt ar ožamā spirta vai stipri koncentrētu sāls šķīdumu. Iestāvējušos traipus uz balta apģērba samitrina ar ūdeņraža pārskābi un pēc 10–15 minūtēm apģērbu izskalo aukstā ūdenī. Kafijas vai stipras tējas traipus berzē ar siltā ūdenī samitrinātu suku, tad apģērbu mazgā siltā ziepjūdenī, kam pievienota pustējkarote dzeramās sodas vai tējkarote ožamā spirta uz litru ūdens. Skalo divreiz siltā un vienreiz aukstā etiķūdenī.

Košļājamā gumija. Ja uz auduma nokļuvusi košļājamā gumija, apģērbu ievieto plastmasas maisiņā un 30–45 minūtes patur saldētavā. Tad lipeklim vajadzētu nonākt nost. Ja pēdas tomēr paliek, pirms mazgāšanas apģērbu iemērc etiķūdenī.

Krāsa. Eļļas krāsas traips tūlīt jāierīvē ar degvīnu. Pēc tam audumu uz vairākām stundām iemērc šķidrumā, kurā vienādās daļās sajaukts karsts etiķis un piens. Ja tas nelīdz, notraipītais apģērbs jānes uz ķīmisko tīrītavu.

Līme. Izkaltušu līmi apstrādā ar etiķī samērcēta drāniņu tik ilgi, kamēr līme nonāk nost.

Matu krāsa. To izņem ar ožamā spirta un ūdeņraža pārskābes maisījumu (1 : 1).

Asinis. Apģērbs nekavējoties jāizskalo vēsā ūdenī. Ja nepieciešams, tas vairākas stundas jāmērcē ūdens un veļas ziepju maisījumā. Neiztīrītu apģērba gabalu nedrīkst likt veļas žāvētājā, jo tad traips var palikt uz visiem laikiem.

Saistītie raksti

Baltvīns. Ieteicams parīvēt ar tīru ledus gabaliņu, līdz traips izzūd. Pēc tam tīrīto vietu nosusina ar salveti. Ledu var aizstāt ar ļoti aukstu ūdeni.

Lūpu krāsa. Notraipītajā vietā viegli ieberzē baltu zobu pastu vai 3–4 pilienus glicerīna. Pēc dažām minūtēm ar salveti nosusina sausu, tad vairākas reizes pārbrauc ar drāniņu, kas samērcēta eikalipta ēteriskajā eļļā. Apģērbu izmazgā. Ja traips pēc mazgāšanas nav pilnībā pazudis, eikalipta aplikācijas atkārto.

LA.lv