Praktiski
Mājas

Padomi grāmatu tīrīšanai un atsvaidzināšanai0

Grāmatas ir burvīga saite ar pagātni, tomēr diezgan trausla, jo grāmatas nolietojas. Arī tās reizēm sauc pēc sakopšanas. Putekļus, nelielus traipus, ar zīmuli veiktās piezīmes vai nelāgu smaku no grāmatām ir diezgan viegli likvidēt.

Taču, tīrot grāmatas, jābūt piesardzīgam, lai tās nesabojātu. Lūk, daži padomi, kas, iespējams, tev noderēs šai procesā:

1. Sausā tīrīšana

Turi grāmatu aizvērtu un nopūt putekļus no visām grāmatas virsmām, arī lappušu malas. Vēl putekļus var noslaucīt ar tīru, sausu otu vai ar mīkstu, jaunu zobu suku.

2. Traipu tīrīšana

Ar mīkstu dzēšgumiju pārbrauc pār traipiem un zīmuļu atstātajām pēdām. Tas jādara ļoti uzmanīgi, lai nesaplēstu papīru. Tīrīšana ar dzēšgumiju jāveic tikai vienā virzienā.

3. Auduma detaļu tīrīšana

Ja grāmatas vākiem ir tekstila detaļas, notīri tos ar mīkstu dzēšgumiju. Spēcīgu traipu gadījumā tīrīšanai var izmantot mikro šķiedras drāniņu, kas samitrināta veļas mīkstinātājā.

Taču ņem vērā, ka šāda metode palielina bojājumu un pelējuma risku. Tāpēc pēc šādas tīrīšanas pārliecinies, ka pirms glabāšanas plauktā grāmata ir pilnībā izžuvusi.

4. Mitrā tīrīšana

Tīrīšana ar mitru drānu ieteicama tikai glancētiem vai ūdensnecaurlaidīgiem grāmatu vākiem. Ja nebaida iespējamais risks grāmatu sabojāt, var šo metodi izmantot arī uz īpaši noturīgiem netīrumiem grāmatas iekšvākos un lapās.

Lai samazinātu bojājumu risku, rīkojies šādi:

• Paņem mikrošķiedras vai cita materiāla drāniņu bez plūksnām.

• Iemērc drānu ļoti karstā ūdenī, pēc tam kārtīgi izžmiedz lieko ūdeni.

• Ietin to sausā dvielī un vēlreiz kārtīgi izsusini. Iztin drānu – tai vajadzētu būt tik tikko mitrai.

• Uzmanīgi notīri netīrumus no grāmatas iekšējā vāka un netīrajām lapām.

• Nekavējoties noslauki ar sausu audumu.

5. Līmes palieku likvidēšana

Etiķetes vai cenu zīmes līme no grāmatas vākiem labi notīrās ar eļļā samērcētu vates tamponu. Uzpilini nedaudz ķermeņa vai cepamo eļļu uz vatītes un pulē līdz līme atdalīsies no grāmatas vāka.

Pēc tam lieko eļļu noņem ar tīru vates gabalu. Arī šis derēs ūdensnecaurlaidīgiem vai glancētiem grāmatu vākiem. Jārēķinās, ka uz citu materiālu vākiem, eļļa var radīt traipus. Vispirms pārbaudi uz stūrīša nelielā platībā.

6. Smaku likvidēšana

Saistītie raksti

Ja grāmata ir sasmakusi, ieliec to kastē ar ko tādu, kas absorbēs smakas un mitrumu. Piemēram, zeķes, kas piepildītas ar tīrām kaķu tualetes smiltīm vai rīsiem.

Vēl var ietīt grāmatu avīze, kas apkaisīta ar talka pulveri. Saules gaisma procesu padarīs vēl efektīvāku, taču jāuzmanās no ilgstošas turēšanas saulē, lai grāmata neizbalotu.

 

 

LA.lv