Kapusvētki, Svētki

Padomi gaumīgas kapavietas ierīkošanai

Cesis_Meza kapi

Latviešiem kapsēta ir svēta vieta, kur ne tikai pieminam aizgājušos tuviniekus, bet, apmeklējot un kopjot kapus, mierpilnajā vidē arī apceram dzīvi un atslābināmies. Pilsētniekiem gājiens uz tuvinieka atdusas vietu vienlaikus ir arī tuvināšanās dabai, jo mūsu kapsētas līdzinās ainavu parkiem.

Tiesa, dažkārt kapavietas iekārtošana pārvēršas savveida sacensībā – kuram lielāks piemineklis, kuram skaistāki ziedi vai iestādīti retāki, greznāki vai kā citādi izcilāki augi…

Varbūt nav bijis nodoma pārspēt citus, bet, cenšoties pēc iespējas greznāk iekārtot kapavietu, kāds pūlējies mazināt vainas izjūtu aizgājēja priekšā. Jo kapsēta ir vieta, kur meklē vai dāvā piedošanu, kur šī pasaule izlīdzinās ar Viņsauli un iestājas līdzsvars un miers. Tas arī ir galvenais.

Pirms veidot jaunu vai pārveidot vecu kapavietu, jābūt skaidrai vīzijai par vēlamo iznākumu. Lai gūtu ierosmes, kā iekārtot gaumīgu un vienlaikus racionāli veidotu kapavietu, der izbrīvēt laiku un izstaigāt dzīvesvietai tuvāko kapsētu vai apskatīt vairākas Latvijas lauku kapsētas. Ikvienā var atrast ko neparastu un interesantu. Fotografējiet! Vēlāk būs iespēja salīdzināt, izvērtēt, izvēlēties pieņemamāko un konkrētajiem apstākļiem piemērotāko risinājumu. Ja sastopat iepatikušās kapavietas kopēju, nekautrējieties un iztaujājiet par visu, kas jūs interesē. Varbūt izveidojas noderīgi kontakti.

Nākamais solis – uzskicējiet kapavietas vēlamo izkārtojumu uz papīra un plānojiet iekārtošanas darbu secību. Ja rodas neskaidrības, meklējiet iespēju konsultēties ar kādu šīs jomas speciālistu (ainavu arhitektu, daiļdārznieku, akmeņkali). Vēl jo vairāk tad, ja visus darbus esat iecerējuši paveikt saviem spēkiem. Pēc šādas tikšanās ar lietpratēju pašveidotā skice iegūs konkrētību, saruna ar profesionāli palīdzēs izvairīties no kļūdām, turklāt radīsies skaidrība par to, vai jūsu gaume sakrīt ar skolotu speciālistu priekšstatiem.

Lai vai kā, paņemiet no konsultācijas to zelta graudiņu, kas iederas jūsu koncepcijā, un ķerieties pie darba.

Pievienot komentāru