Praktiski
Dārzs

Pabaro savu orhideju ar banāniem. Trīs receptes uztura bagātinātājam0

Foto: leomalsam/Fotolia

Orhideju cienītāji lieliski zina, cik kaprīzi ir šie eksotiskie augi. Šādi ziedi jālutina ar kūdras vai purva substrātiem? Var arī tā, patiesībā orhidejas patiešām ir “jāpabaro”, jo augsne slikti pabaro ziedu.

Lai mājas apstākļos pagatavotu orhideju “uztura bagātinātāju”, floristi iesaka izmantot vienkāršu banāna mizu. Tā satur fosforu, kāliju, slāpekli un magniju – “zelta” vielas zieda veselīgam dzīves ciklam. Šie mikroelementi nonāk zemē piemērotās devās un nepakļauj augu šokam no pārdozēšanas. Tas atbalstīs orhideju ziedēšanas periodā.

Izgatavot šādu uztura bagātinātāju ir ļoti vienkārši. Izvēlei piedāvājam trīs receptes.

Tēja no banāna
1. Banānu mizu izkaltē saulē, līdz tā sacietē, tad sasmalcina.
2. Vienu tējkaroti sasmalcinātās banānu mizas pievieno 200 ml verdoša ūdens. Ļauj šķidrumam atdzist un tad “padzirda” orhidejas.

Banānu mizas pulveris
1. Sagriež banānu mizu mazos gabaliņos un izklāj uz cepešpannas ar mīkstumu uz augšu. Kārtīgi izžāvē.
2. Atdzesē un tad banānu mizu sasmalcina līdz pulvera konsistencei. Lai to izdarītu, var izmantot garšvielu rullīti vai javu.

Banānu tinktūra
Noņem diviem banāniem mizu un aplej ar diviem litriem ūdens. Ļauj, lai nostāvas divas diennaktis. Tad izkāš caur marli un pirms lietošanas atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:1.

Banāni orhideju lapu kopšanai
Banānu mizu var izmantot lapu tīrīšanai. Tā piešķirs lapām mirdzumu un bagātinās ar noderīgām barības vielām.

Kā pareizi “barot” orhidejas
1. Mēslo orhideju augšanas periodā, kad zieds izdala jaunu lapu. Mēslot katrā otrajā orhideju laistīšanas reizē, bet piesardzīgi. Ja pēc lapas izveidošanas sāk augt jauna, turpina barot orhidejas ar sagatavotajiem banānu mizas uztura bagātinātājiem. Ja lapas ir pārtraukušas augt, pārtrauc “barošanu”.
2. Mēslo orhideju ziedēšanas laikā. Svarīgi: tas neattiecas uz ziedošiem augiem, ko tikko esi atvedis no veikala. Ļauj tiem ziedēt un sāc orhideju “mēslot” ne agrāk kā pēc 3-4 mēnešiem.
3. Rudens–ziemas periodā un vasaras karstumā falenopsis palēnina augšanu, tāpēc tos var barot ne biežāk kā reizi mēnesī.
4. Slimas, novājinātas un pārstādītas orhidejas mēslot nav vērts.
5. Galvenais noteikums: labāk orhideju nemēslot nekā to darīt par daudz.

Protams, veikala mēslojumi būs tikpat efektīvi, bet tie var nodarīt kaitējumu ziedam, ja šīs vielas tiek pārdozētas.

LA.lv