Praktiski
Dārzs

Ozolu zobspārnis ar indīgiem matiem – cilvēkiem var izraisīt pat nāvi 16

Foto – Shutterstock

Vai Latvijā jau ir konstatēti ozolu vērpēji, kuru kāpuri met savus indīgos matus un izraisa cilvēkiem ādas iekaisumus? DAINIS JELGAVĀ

Bioloģijas zinātņu doktors un entomologs Voldemārs Spuņģis mierina – Thaumetopoea processionea pagaidām Latvijā nav. Pareizāk būtu kaitēkli saukt par ozolu zobspārni, jo tas pieder pie citas dzimtas – zobspārņiem Notodontidae.

Šī suga tagad plaši izplatīta Dienvid­eiropā un Rietumeiropā, pēdējos gados atrasta arī Ziemeļvācijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, kur ievazāta ar ozola apaļkokiem un ievestiem stādiem (tie bijuši invadēti ar olām). Ozolu zobspārņa kāpuri, sajūtot briesmas, tiešām met savus indīgos matus. Tie var cilvēkiem sagādāt elpošanas un redzes problēmas, arī sāpju šoku un nāvi. Kaitēklis bojā galvenokārt parasto ozolu (Quercus robur) un Austrijas ozolu (Quercus cerris). Olas dēj uz 1–2 gadus veciem zariem. Kāpuri vasaras sākumā vēl dzīvo uz ozoliem, bet tauriņi lido augustā.

Ozolu vērpējs (Lasiocampa quercus) pieder pie vērpēju dzimtas Lasiocampidae un paretam sastopams Latvijā. Uz ozoliem reizēm masveidā savairojas ozolu mūķene (Lymantria dispar), bet tā barojas arī ar citiem augiem.

LA.lv