Praktiski
Rokdarbi

Organzas ziedi apģērbā. Darināšana soli pa solim0

Foto: Aija Geida, Fotolia

Šūšana un tamborēšana visiem nepadodas, bet pagatavot skaistas un krāšņas organzas rozes ir pa spēkam ikvienam! Tas ir viegli un aizraujoši, rokdarbniece Iveta Mizāne rāda soli pa solim, lai izdotos!

Materiāli

• organzas audums (ja nav pieejams, noder arī tills un oder­audums),
• šķēres,
• rakstāmpapīrs vai kartons (ar biezāku vieglāk strādāt),
• maza svecīte,
• diegs, adata,
• pērlītes vai interesantas podziņas,
• saspraude.

Organzas ziedi apģērbā

Darba gaita

1. Vispirms no kartona vai kāda cita stingra papīra sagatavo vismaz trīs dažāda izmēra aplīšus. Jo vairāk dažādu izmēru aplīšu, jo roze iznāk krāšņāka. Vienai puķei jārēķina vismaz 10, bet kuplākam ziedam – 25 aplīši.

2. Ņem pa vienam papīra aplītim, uzliek uz auduma un izgriež. Darbs rit raitāk, ja organzas audumu pārloca vairākās kārtās un uzreiz izgriež vairākus vienāda izmēra aplīšus. Izskatīsies labāk, ja rozes gatavošanai izmantosiet vismaz divu pieskaņotu krāsu audumus!

3. Atbildīgākais brīdis ir auduma malu apdedzināšana. Vispirms auduma aplīšus tur horizontāli pret sveces liesmiņu, jo tad malas glīti uzlocās. Jāņem vērā, ka apdedzināšana jāveic ātri – grozot aplīti, citādi malas apsvilst un kļūst melnas. Ja nesanāk, turot horizontāli, pamēģiniet apdedzināt paralēli sveces liesmiņai, ir cilvēki, kam tā vieglāk padodas.

4. Lai puķe iznāktu skaistāka un dabīgāka, ieteicams auduma aplīšus ne tikai apdedzināt, bet arī nedaudz sakrokot. To dara šādi, turklāt zibenīgi: gatavā aplīša vidusdaļu nedaudz patur virs sveces liesmiņas – sekundi, ne ilgāk, citādi izdegs caurums. Mazliet jāpatrenējas – pirmie aplīši sanāk šķībi, bet ar katru nākamo jau darbs iet raitāk.

5. Pēc tam aplīšus liek no mazākā uz lielāko, mainot krāsas. Kad tie rūpīgi sakārtoti, adatā iever diegu un piemeklē atbilstošas krāsas pērlītes.

6. Vidiņu var šūt ļoti krāšņu no dažādas krāsas un izmēra pērlītēm, vai vienkāršu – viss atkarīgs, kad rozi valkāsiet. Piešujot pērlītes, sašuj un nostiprina arī apdedzinātos organzas aplīšus.

7. Rozi apgriež uz otru pusi, pieliek vienu mazu auduma aplīti, lai neredz šuvuma pēdas, un piešuj tai saspraudi – var izmantot parasto, bikšu gumiju veramo vai nopirkt rokdarbu veikalos speciālās saspraudes, kuras ir vieglāk nostiprināt, jo tām ir speciāli caurumiņi piešūšanai.

8. Roze gatava, tagad tik jāatrod, kur tā iederētos. Patiesībā tas ir mīts, ka šādas rozes valkā tikai pie kostīmiem un kleitām, tās burvīgi izskatās arī pie jakām, blūzītēm un pat kokvilnas krekliņiem.

!!! Ja pagatavosiet mazas organzas puķes un piešūsiet pie matu gumijas, meitai iznāks burvīga rota.

!!! Ja ir pacietība un laiks, var izgriezt no organzas nevis aplīšus, bet gan skaistas puķes ar atsevišķām ziedlapiņām un tad apdedzināt maliņas, iznāk daudz krāšņāka rota!

LA.lv