Praktiski
Receptes

Olas skotu gaumē – priecēs gan svētkos, gan piknikā0

Par spīti nosaukumam, olas skotu gaumē radušās nevis Skotijā, bet gan Londonā. Turklāt joprojām nav skaidrs, vai tās nav iedvesmojusi indiešu ēdiena Nargisi Kofta recepte, kas vizuāli līdzinās šim Lielbritānijas gardumam. Mūsdienās šī uzkoda ir kļuvusi ne tikai par Lieldienu cienastu, bet arī par iecienītu piknika sastāvdaļu. Tā gatavojama dažādās variācijās, piemēram, izmantojot marinētu olu vai mazāka izmēra uzkodai izvēloties paipalu olas.

Sastāvdaļas (6 olām)
8 lauku vistu olas
500 g maltās gaļas (jaukta liellopa gaļa un cūkgaļa vienādās daļās)
1 olas baltums
1 tējkarote kaltētas salvijas
1 tējkarote kaltēta timiāna
šķipsna sāls
puse tējkarotes maltu melno piparu
4 ēdamkarotes kviešu miltu
150 g rīvmaizes (vai japāņu panko rīvmaizes, kura ir kraukšķīgāka)
eļļa fritēšanai

Pagatavošana.
Katlā uzvāra ūdeni un sešas no olām vāra 6–7 minūtes, līdz dzeltenums iekšā ir vēl nedaudz mīksts. Olas liek zem tekoša auksta ūdens, lai atdziest. Noņem čaumalas un noliek malā.
Bļodā liek malto gaļu, olas baltumu, salviju, timiānu, sāli un piparus, visu kārtīgi samaisa.
Iegūto masu sadala sešās daļās. Katru no tām izveido plānā, plakanā aplī tā, lai tajā varētu “ietīt” olu. Ietin olu tā, lai tā būtu pilnībā nosegta un gaļas kārtiņa apkārt tai būtu pēc iespējas vienādā biezumā. Procesu atkārto ar pārejām piecām olām.
Divas atlikušās olas viegli sakuļ. Katru no gaļā ietītajām olām apvārta miltos, tad sakultajā olā, tad atkal miltos un olā, un tad – rīvmaizē. Fritē kopā pa divām eļļā, kas uzkarsēta līdz 170 grādiem, līdz ola kļuvusi skaisti zeltaini brūna – aptuveni 4–5 minūtes.
Kamēr ola fritējas, to ar metāla karoti pagroza, lai cepšanās notiktu vienmērīgi. Ar caurumotu karoti gatavās olas izņem un noliek uz divās kārtās salocīta papīra virtuves dvieļa, lai notek liekā eļļa.
Lieki nekavējoties, olas pasniedz pārgrieztas uz pusēm.

LA.lv