Praktiski
Mājas

Noderīgi padomi, kā kopt aitas vilnas izstrādājumus0

Foto-Shutterstock

“Man pirms gada uzdāvināja aitas vilnas segu, palagu un spilvenu. Nu jau kādu laiku tos esmu lietojusi, tāpēc vajadzētu atsvaidzināt. Vai šos aitas vilnas izstrādājumus drīkst mazgāt?” GUNA RŪJIENĀ

Aitas vilna satur lanolīnu – ādas tauku dziedzeru sekrētu. Šī dabiskā viela atgrūž netīrumus – tie sakrājas vilnas virspusē, līdz ar to dziļākie slāņi paliek neskarti, vilna saglabājas tīra. Lanolīna aizsargslāņa dēļ aitādu nav tik viegli sasmērēt, tāpēc var izmantot t.s. sausās mazgāšanas metodi.

Vispirms nelielā daudzumā silta ūdens (+30 °C) atšķaida vilnas mazgāšanas līdzekli, piemēram, Kastani, kas satur lanolīnu, un sakuļ to putās. Pēc tam mīkstu sūkli iegremdē putās un tīra segu, palagu vai spilvena pārvalku. Ja aitas vilnas izstrādājums kalpojis ilgāk un netīrumu ir vairāk, jāizmanto slapjās mazgāšanas metode. Tad no dabiskā materiāla ražoto gultasveļu var mazgāt automātiskajā veļas mašīnā +30 °C vilnas režīmā, nelietojot centrifūgu. Palagu vai spilvena pārvalku no veļas mašīnas izņem slapjus, notecina ūdeni (nedrīkst ne spaidīt, ne žņaudzīt!) un liek žāvēties horizontālā stāvoklī.

Aitas vilnas sega ir liela un bieza, tāpēc iedabūt to veļas mašīnā nav iespējams. Lai izmazgātu, vannu piepilda ar +30 °C siltu ūdeni, pievieno mazgāšanas līdzekli vilnai, kura sastāvā ir lanolīns, un iemērc segu. Lai nebūtu jāpiepūla rokas, pa segu var pabradāt ar kājām. Pēc tam ielaiž vannā tīru ūdeni un vēlreiz pabradā pa segu. Skalo pāris reižu. Lai notecinātu ūdeni, vannai var pārmest slotas kātu un uz tā uzklāt segu. Pēc tam segu izžauj uz balkona.

Aitas vilnas izstrādājumi izžūst ātri, un tos noteikti nedrīkst gludināt.

Aitas vilnas izstrādājumus var nodot tīrīt ķīmiskajā tīrītavā. Vēl tos var atsvaidzināt, ziemā izklājot sniegā. Segu, palagu vai spilvenu norīvē ar sniegu, tad izstrādājumu izdauza un izžāvē.

LA.lv