Praktiski
Rokdarbi

No veca jauns. Uzšuj mīkstas, ērtas čības!0

Foto – Inuta Šaroka

Kad ārā ir auksts un vējains, ir īstais laiks ķerties pie kāda rokdarba. Un kāpēc gan nepagatavot siltas čības sev un bērniem? Mājās noteikti var atrast kādu nolietotu apģērba gabalu, kam var dot otro iespēju. Atliek vien sarūpēt nepieciešamās lietas, un pāris stundu laikā skaistas čības būs gatavas.

! Sarežģītības pakāpe: vidēja

Laiks: 1,5–2 stundas

1. Čību virspusei lieliski derēs džinss (var dot otru dzīvi saplēstajām biksēm), velvets, stingri, nestaipīgi audumi. Oderei iesaku izmantot mīkstu, plānu audumu, vislabāk kokvilnu. Izmantojot paša radīto vai no interneta izprintēto piegrieztni, piegriež divas virspuses detaļas un divas oderes detaļas. Siltākām čībām starp abām kārtām var likt arī siltinājuma kārtu no plīša, taču tad čības jāšuj izmēru lielākas. No stingra auduma vai dabiskās ādas piegriež zolītes (ādas zolītes neslīdēs). Attēlos redzamais audums (kokvilna ar audumā iestrādātām gumijas pumpiņām) Latvijas audumu veikalos diemžēl nav nopērkams, tas jāpasūta no ārzemēm. Audumu un hobijpreču veikalos nereti var iegādāties šķidro lateksu. Tas labi saistās ar porainām, pūkainām šķiedrām, taču var izrādīties īsmūžīgs uz tādiem blīviem audumiem kā džinss. Izvēloties audumus, noteikti priekšroka dodama dabiskajām šķiedrām, lai kājas čībās nesvīstu un justos komfortabli.

2. Čību tapšanas procesā pati svarīgākā ir piegrieztne. Jau gatavas var atrast internetā, meklējot pēc vārdu salikuma slippers pattern, tomēr iesaku uzzīmēt pašam, mērot pēc apaujamās pēdas. Piegrieztne atgādina U burtu. Tās garums jāzīmē pēc pēdas garuma + 3 cm (vīļu un purngala tiesai). Platumu izvēlas pēc pēdas platuma + pacēlums (pēdas augstums) + vīļu tiesa (1 cm).

Čību pēdas piegriež pēc izmēra, ko iegūst, apvelkot ar zīmuli apkārt pēdai, kas uzlikta uz papīra, un pierēķinot 1 cm vīlei.

3. Bērnu čībām papildus nepieciešama gumija, kas palīdz apavus noturēt vietā. Lai nespiestu kājiņu, gumijai izveido pieskaņota auduma tuneli. Labās puses U burta iekšmalā sašuj kopā, starp kārtām ievietojot gumiju. Tikai pēc tam sašuj kopā piegrieztnes galus.

Saistītie raksti

4. Izvērš čību uz kreiso pusi un ar adatām piestiprina zolīti. Ja zolīti esat uzzīmējuši ar izliekumu, uzmanieties, lai neuzšujat abas čības labajai vai kreisajai kājai! Nošuj visapkārt un čību izvērš uz labo pusi. Tomēr, lai kājai būtu silti, ar zolīti vien būs par maz, tādēļ pēc zoles piegrieztnes izgriež arī iekšzolītes no bieza plīša vai vilnas auduma. Iekšzoli čībā iestiprina ar tekstila līmi vai piediedz.

5. Šādas čības var dekorēt ar lentītēm, pērlītēm, auduma ziediem. Ar mīlestību un rūpību šūtas, tās būs arī lieliska dāvana svētkos! Identiski iespējams uzšūt čības arī pieaugušo pēdām.

LA.lv