Praktiski
Mājas

Kāpēc no tirgus pazūd jaudīgi putekļu sūcēji0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Parasti mājsaimniecībā izmantoju putekļu sūcēju, kam jauda ir 1500–1600 W. Veikalā man teica, ka no septembra pārdošanā būs tikai 900 W un mazāk jaudīgas ierīces. Varbūt pilsētas dzīvoklim tāda der, bet lauku mājās ir par vāju. Kāpēc tiek ieviestas pārmaiņas putekļu sūcēju tirdzniecībā? VILNIS GAILĪTIS MEŽOTNES NOVADĀ

Vai jaunā Eiropas direktīva par putekļu sūcēju jaudas ierobežojumiem attieksies arī uz mājā iebūvētajiem putekļu sūcējiem? Ja jauda būs ap 900 vatu, nezin kāda būs sūkšanas kvalitāte. AIVARS R.

Šogad septembrī stāsies spēkā Eiropas Komisijas (EK) nosacījums, ka no jauna saražotajiem putekļu sūcējiem drīkst būt 900 W jauda. Tas tiek darīts enerģijas taupīšanas nolūkā. Šādas pārmaiņas uztrauc daudzus pircējus, jo līdz šim patērētāji Eiropā izvēlējās putekļu sūcējus aptuveni ar 1800 W jaudu. Visu putekļu sūcēju marķējumā jānorāda kvalitātes un enerģijas klase, lai tos varētu savstarpēji salīdzināt. Jāpiebilst, ka robotizētos putekļu sūcējus, grīdvirsmu spodrinātājus un stacionārās iebūvējamās ierīces, kas vairāk izplatītas Amerikā, šī EK regula par jaudas ierobežošanu neskars. Ierobežojums attieksies uz sausās uzkopšanas putekļu sūcējiem, kas darbināmi no elektrotīkla, kā arī tiem, kuri filtrācijai izmanto ūdeni.

Jaudīgs ne vienmēr ir efektīvs

Uzņēmuma “Karcher” mājas un dārza produktu grupas vadītājs Baltijas valstīs Pēteris Lācis atzīst: – Norādītie vati uz elektroierīcēm reālajā dzīvē ir tikai cipars, kas rāda, cik ātri griežas skaitītājs. Tam ir tikai nosacīta saistība ar to, kā strādā konkrētā elektroierīce.

Šos 1–1,5 kW jaudas pārvērst kvalitatīvā putekļu un gružu savākšanā nav nemaz tik vienkārši. Savulaik uz ierīces redzamais uzraksts jaudīgs 2 kW putekļu sūcējs bija mārketinga triks. Daudz svarīgāka par jaudu ir sūkšanas efektivitāte. Jauda ir tikai mērvienība, cik daudz spēka (vai elektrības) tiks patērēts uzkopjot.

Kā pārbauda putekļu sūcējus

Pēdējos gados bijuši dažādi mēģinājumi novērtēt putekļu sūcēju kvalitāti. Viens no tiem ir retinājums – rādītājs, cik smagu priekšmetu putekļu sūcējs spēj pacelt ar gaisu un noturēt (mēra milibāros). Vidēji šis rādītājs ir 100, bet sadzīves putekļu sūcējiem nekad nav bijis par 250 milibāriem lielāks retinājums. Otrs parametrs – gaisa plūsmas ātrums: cik litrus gaisa sekundē turbīna var izpūst.

Pēteris Lācis skaidro, ka abiem cipariem praksē ir maza nozīme. Retinājuma rādītājs atspoguļo maksimālo celtspēju, nevis putekļu savākšanas efektivitāti, savukārt gaisa plūsmas ātrumu pārbauda bez filtriem un putekļiem – tie ir ideāli apstākļi, kādu praksē nav. Tāpēc ir izdota nākamā EK regula un noteikts trešais tehniskais parametrs – elektroierīces sūkšanas jauda, ko aprēķina pēc sarežģītām formulām. Šo jaudu mēra, putekļu sūcēju aprīkojot ar lokano šļūteni un cietajām sūkšanas caurulēm, bet bez uzgaļa. Mērījumi nekādi nespēj atbildēt uz jautājumu, cik efektīvs būs uzgalis. Tāpēc aktuāls ir jautājums, kuru mērījumu ņemt vērā, izvēloties konkrētu modeli. “Electrolux” mazās sadzīves tehnikas menedžeris Baltijas valstīs Laurins Skruibis iesaka rūpīgi izpētīt energomarķējumu.

Īpašs marķējums tieši putekļu sūcējiem

Putekļu sūcējiem energomarķējums papildināts ar vairākiem nozīmīgiem rādījumiem, kas ļauj spriest par konkrētās ierīces sūkšanas kvalitāti. Šos rādījumus katrs ražotājs izmēra izstrādes procesā, bet energomarķējumā norādāmo informāciju nosaka neatkarīgās kontroles institūcijas, kuru rīcībā nonāk visi jaunie modeļi.

Energomarķējumā var atrast informāciju ne tikai par kvalitātes un enerģijas klasi, bet arī putekļu sūcēja efektivitāti, maksimālo trokšņu līmeni darbības laikā, kā arī ierīces izplūdes gaisa kvalitāti, kas ir nozīmīgs rādītājs alerģiskiem cilvēkiem. To, kā pareizi lasīt energomarķējumu, skaidro “Karcher” speciālists Pēteris Lācis.

Testējam veikalā?

Cilvēki nereti veikalā nepareizi novērtē putekļu sūcēja efektivitāti. Viņi palūdz to ieslēgt un pieliek plaukstu – ja gandrīz zilumu uzsūc, būšot gana jaudīgs un kvalitatīvs. – Bet tiek piemirsts, ka šādi var uzzināt tikai putekļu sūcēja spēju radīt retinājumu. Tas neliecina, cik labi ierīce savāc netīrumus. Jāpalūdz ieslēgt putekļu sūcēju uz grīdas vai paklāja, bet veikalā bieži vien to pārbaudīt nevar. Ļoti būtiski ir uzgaļi, vai tie pareizi veido gaisa plūsmu, vai ierīce plūsmā ierauj netīrumus un aiztransportē tos līdz tvertnei, maisam vai filtram, – uzsver Pēteris Lācis.

Nereti ir pretējs efekts – pieliekot plaukstu ieslēgtas ierīces uzgalim, nejūt vilkmi. Taču roka nav virsma, ko paredzēts iztīrīt. Tā nav grīda, tāpēc ierīce nespēj pareizi veidot plūsmu un nav novērtējama. Ja ierīci veikalā nav iespējams pārbaudīt, daudz drošāk ir izvēlēties pēc tīrīšanas kvalitātes klasēm. Savukārt, ja svarīgs ir tīrs gaiss, nozīmīga ir gaisa filtrācijas klase.

Speciālisti novērojuši, ka cilvēki nereti liek ierīcei darīt to, ko ražotājs nav paredzējis veikt.

Visus putekļu sūcējus var iedalīt divās grupās: vieni paredzēti dzīvojamo telpu uzkopšanai, otri domāti saimniecības ēkām – garāžām, šķūņiem, kurtuves telpām u.c. Saimniecības telpām paredzētiem putekļu sūcējiem jātiek galā ar specifiskiem netīrumiem: metāla skaidām, smagiem netīrumiem, liela izmēra gružiem utt., kamēr dzīvojamo telpu tīrīšanas ierīcēm šāds darbs ne vienmēr ir pa spēkam.

Nobeigumā jāatzīst, ka uztraukumam nav pamata – putekļu sūcējs ar 900 W jaudu būs tikpat efektīvs kā ierīce ar divreiz lielāku jaudu. Labs piemērs ir profesionālie putekļu sūcēji, kam jauda nekad nav bijusi lielāka par 1300–1400 W (ar vienu elektromotoru), kamēr mājsaimniecībām tiek piedāvāti 2–2,5 kW milži.

“Samsung Electronics Baltics” sadzīves tehnikas biznesa direktors Baltijā Sergejs Kostjučenko skaidro: – Patērētājiem nav jāuztraucas par šīs EK regulas ietekmi uz ierasto tīrības līmeni mājoklī, jo līdz ar tehnoloģiju attīstību ražotāji, ievērojot visus nosacījumus, izstrādā arvien jaunus risinājumus, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu, vienlaikus palielinot putekļu sūcēja sūkšanas jeb tīrīšanas jaudu.

UZZIŅA

Aprēķināts, ka, atsakoties no jaudīgiem putekļu sūcējiem, 2020. gadā Eiropas Savienībā varētu samazināt elektroenerģijas patēriņu aptuveni par 18 teravatstundām. Salīdzinājumam – tas ir teju 2,5 reizes vairāk, nekā visa Latvija patērē gada laikā.

Ir norādīts vidējais elektrības patēriņš gadā, lietojot konkrēto modeli. To aprēķina, par pamatu ņemot rādītāju, cik daudz stundu viens Eiropas iedzīvotājs vidēji statistiski gadā izmanto putekļu sūcēju. Tāpēc cilvēks ar vienkāršiem aprēķiniem var prognozēt, cik daudz gada laikā viņam izmaksās elektrība ierīces ekspluatācijai.

Izplūstošā gaisa kvalitāte tiek mērīta klasēs no A līdz G. A klase nozīmē, ka ierīcei ir augstas klases HEPA filtrs – vismaz 12 vai 13, kas savāc 99,95% visu sīko daļiņu, kas ir lielākas par trim mikroniem (šajā izmērā iekļaujas arī dažādas baktērijas, ziedputekšņi). HEPA 13 filtri var aizturēt pat daļu tabakas dūmu un pastāvīgo gaisa piesārņojumu. Sadzīves putekļu sūcējiem tā ir augstākā filtrācijas pakāpe. Šis ir būtisks rādījums cilvēkiem ar astmu un citām respiratorām alerģiskām saslimšanām. Jebkura kvalitatīva putekļu sūcēja uzdevums ir telpā izpūst tīrāku gaisu, nekā tas iesūcis sevī.

Trokšņu līmeni mēra decibelos (dB) pēc specifiska standarta konkrētos apstākļos un noteiktā attālumā no putekļu sūcēja. Visas ierīces, kas iekļaujas 70 dB, ir patīkami klusas. Darbinot putekļu sūcēju ar 70–75 dB trokšņu līmeni, telpā var sarunāties, nepaceļot balsi. Salīdzinājumam: tukšā teātra telpā čaukstinot papīru, būs 40 dB trokšņu līmenis, bet armijas kravas lidmašīnai skrejceļa galā, tikko atraujoties no zemes, būs pāri par 100 dB. Piemēram, salīdzinot putekļu sūcējus ar 76 dB un 86 dB trokšņu līmeni, atšķirība ir nevis nieka 12%, bet gan divreiz skaļāks troksnis.

Šie parametri rāda tīrīšanas kvalitāti. Zīmējumam vienā pusē ir uzzīmēts paklājs, otrā pusē – grīda. Tas ir praksē veikts mērījums, kurā pārbauda, kā ierīce tiek galā ar netīrumiem. Uz speciāla testa paklājiņa un cietā seguma izber 100 g mājsaimniecības netīrumu (putekļus, smiltis, gružus). Tad putekļu sūcēju ar tā komplektācijā esošo uzgali darbina robotizēts manipulators (lai izslēgtu cilvēka faktoru). Pēc tam nosaka, cik gramu konkrētais putekļu sūcējs spēj savākt. Ja ir savākti 100%, ierīce atbilst A klasei. Par katriem nesavāktajiem 4 g putekļu sūcēja tīrīšanas kvalitāte samazinās par vienu klasi. Pēc novērojumiem praksē var teikt, ka bieži vien tīrīšanas kvalitātes klases nav tieši samērojamas ar motora jaudu. Nereti ir tā, ka putekļu sūcējs ar 500 W patērēto jaudu spēj savākt 100% izbērto netīrumu, kamēr 2 kW ar grūtībām iekļaujas E vai F klasē. Atkarībā no tā, vai vairāk paredzēts sūkt paklājus vai cieto sagumu, var pievērst uzmanību abām tīrīšanas kvalitātes klasēm.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
7 vērtīgi ieteikumi, kā sagatavot savu auto tumšajam un aukstajam laikam
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Pieci efektīvi veidi, kā piestiprināt klozetpodu
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Lai dzija nepieviltu – veidi, īpatnības un piemērotākās dažādiem adījumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
20 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
27 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
23 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Kijevas centrā nograndis spārdziens; ir bojāgājušie
1 stunda